Császármetszéssel szült egy nő Új-Zélandon, másfél évvel később tányér méretű segédeszközt találtak a hasában
18 hónapig szenvedett hasi fájdalmaktól egy új-zélandi nő, mire egy vizsgálat kiderítette, hogy a panaszait egy „Alexis retraktor” nevű műtéti segédeszköz okozta, amit a császármetszése után felejtettek a hasában – írja a Guardian.
A nő 2020-ban, az aucklandi kórházban szülte meg kisbabáját császármetszés útján. A műtéten egy sebészorvos, a vezető rezidens, két altatóorvos, több ápoló és egy szülésznő is segédkezett. A császármetszést sikeresen végrehajtották, a műtét után azonban a nő hasában maradt egy sebvisszahúzó eszköz. A hengeres, áttetsző fóliával ellátott eszközt arra használják, hogy a seb széleit húzza vissza a műtét során. Az Alexis retraktor akár 17 centiméter átmérőjű is lehet.
A nő a műtét után 18 hónapig szenvedett krónikus hasi fájdalmaktól. Az okára azonban nem jöttek rá az orvosok egészen addig, amíg 2021-ben egy alkalommal az aucklandi kórház sürgősségi osztályára is be kellett vinni a nőt, ahol a hasi CT-vizsgálat során felfedezték a „tányér nagyságú” eszközt. Azonnal eltávolították.

Az orvosok azért sem gyanakodtak arra, hogy az eszköz a nő testében maradhatott, mert a röntgenvizsgálatokon nem látszott, és nem is szerepelt a műtét során használt segédeszközök leltárában. Ezt később az egyik nővér az esetet vizsgáló bizottságnak azzal magyarázta, hogy mivel az Alexis retraktor csak félig megy bele a sebbe, annak is sokkal kisebb az esélye, hogy a műtét után ott felejtsék – feltehetően ezért nem érezték szükségét, hogy dokumentálják.
Az ügy kezdeti kivizsgálása után az Auckland kerületi egészségügyi bizottság azt állapította meg, hogy nem történt mulasztás, az új-zélandi egészségügyi és fogyatékosságügyi biztos azonban friss jelentésében arra jutott, hogy megsértették a betegjogi kódexet, és gondatlanul jártak el.
A biztos azt írta, bár a műtőben dolgozó személyzet őszintén aggódott a beteg állapotáért, és bocsánatot is kért, miután kiderült, hogy mi okozta a panaszait, az aucklandi bizottság arra hivatkozva zárta le a vizsgálatot, hogy „nem állt elegendő bizonyíték” a rendelkezésére, és azzal érvelt, hogy hibahatáron belüli volt az eset.
„Nem okoz azonban nehézséget annak megállapítása, hogy egy sebészeti eszköznek egy beteg testében hagyása jóval alatta marad az elvárható gondossági szintnek” – szögezte le a biztos.
A jelentést hétfőn tette közzé, ezután az aucklandi bizottság is elnézést kért. Mint írták, azóta felülvizsgálták a betegellátást, és javították a folyamatokat, „ami csökkenti a hasonló incidensek megismétlődésének esélyét”. Ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy az ilyen esetek rendkívül ritkák, és továbbra is bíznak az aucklandi kórház sebészeti és szülészeti ellátásának minőségében.