Varga Mihályék bezárják az MNB balatonakarattyai központját

Varga Mihályék bezárják az MNB balatonakarattyai központját
A MNB Oktatási és Konferenciaközpontja Balatonakarattyán – Fotó: Bődey János / Telex

1039

A Magyar Nemzeti Bank új vezetése úgy döntött, bezárja a jegybank Balatonakarattyán lévő Oktatási- és Konferenciaközpontját, ez 60 ember elbocsátását is jelenti – közölte szerdán az MNB.

A közlemény szerint a Varga Mihály vezette jegybank igazgatósága „az intézmény alapfeladatait szem előtt tartva áttekintette és megvizsgálta a Balatonakarattyai Oktatási- és Konferenciaközpont hasznosítási lehetőségeit”. Ezután pedig arra jutott, hogy mivel „az ingatlan jellege és fenntartása nem tartozik a jegybank alapfeladatához”, inkább bezárja a konferenciaközpontot, és értékesíti az ingatlant.

„Az intézkedéssel a jegybank éves szinten mintegy 2,4 milliárd forintot takarít meg, ezzel párhuzamosan a létszámleépítés 60 főt érint” – írja a közlemény.

Az akarattyai konferenciaközpontot az MNB alapítványa építette az egykori MÁV-gyermeküdülő helyére. A központ 2023 nyarán készült el, éves működési költségét 2022-ben 2 milliárdra becsülték. A területére még a Balatont is bevezették, amire „jóléti vízfelület” néven kaptak engedélyt.

Az ingatlan természetesen az MNB-alapítvány gazdálkodását vizsgáló ÁSZ-jelentésben is szerepelt. Ebből az derült ki, hogy az MNB cége Somlai Bálint vállalkozásával, a Somlai Property Kft.-vel kötött szerződést, hogy válassza ki az akarattyai központ kivitelezőjét. A Somlai Property pedig hogy, hogy nem, a szintén Somlai Bálint tulajdonában lévő Raw Development Kft.-vel kötött kivitelezői szerződést, nettó 12,67 milliárd forint értékben. Somlai cége az MNB budapesti székházán is dolgozott, amit szintén aggályosnak talált az ÁSZ, Somlai viszont a Telexnek azt nyilatkozta, az ÁSZ „téves, szakmaiatlan” következtetéseket levonva írta, hogy túl drágán csinálták volna meg a székházat.

A jelentésből az is kiderült, hogy az MNB úgy próbálta kihasználni az ingatlant, hogy az itt nyaraló alkalmazottaknak és azok rokonainak nyaralási költségeit üdülési, szabadidős és rekreációs támogatás címén egy az egyben kifizette, átutalta az alkalmazottak SZÉP-kártyájára.

Az alkalmazottak és rokonaik nyaralására a jegybank 2023-ban összesen 1,2 milliárd, 2024-ben 1,5 milliárd forintot költött.

2023-ban 2177 fő nyaralt így, ebből 615-en voltak alkalmazottak és 1562-en rokonok, míg 2024 első tíz hónapjában 2662-en, 669 dolgozó és 1993 rokon. 2023-ban átlagosan 1,9 millió, 2024-ben 2,2 millió forintot kapott egy alkalmazott üdülési lehetőség címén, amellett, hogy a jegybanki dolgozók a SZÉP-kártyájukra is évente további nettó 800 ezer forintot kaptak. „Megállapítható, hogy az MNB-nél az egy főre jutó cafeteria összege többszörösen meghaladta az állami szférában, de akár a magánszférában nyújtott juttatások mértékét” – írja az ÁSZ.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!