Rájöttek a britek, hogy nem működik a vasút teljes piacosítása, most visszaállamosítják

Vasárnap elindult a több évtizede privatizált brit vasúthálózat újbóli államosítása – írja az MTI. A tavalyi választásokat megnyerő Munkáspárt programjának fontos eleme volt a vasúti közlekedés államosítása, amely a terveik szerint 2027-re fejeződhet be.

Nagy-Britanniában 1947-ben államosították először a korábban magánvállalatok tulajdonában lévő vasútvonalakat, és a vasúti szolgáltatásokat. Margaret Thatcher 1979-es megválasztása után azonban privatizációba kezdtek az egymást követő brit kormányok: először csak bizonyos infrastruktúra-elemeket és kiegészítő szolgáltatásokat, később már egész vasútvonalakat adtak át magánszereplőknek.

A brit állami vasúttársaságot végül az 1990-es években számolták fel, amikor a vasútvonalak működtetését egy koncessziós rendszer részeként magáncégeknek adták ki. Az állami vasúttársaság korábbi részeit egyesével adták el. A privatizációt a Munkáspárt végig ellenezte, 1997-es kormányra kerülésük után azonban nem tettek lépéseket a vasút újbóli államosítására.

A magánkézben lévő vasutak állapota a 2010-es évekre romlott le annyira, hogy komoly nyomás alakult ki az újbóli államosításra, amit 2020-ban már a konzervatív Boris Johnson is megígért. Ő azonban nem valósította meg azt, így a tavaly kormányra kerülő Keir Starmer kezdhetett ebbe végül bele.

A kormány most úgy szerzi vissza a vasútvonalakat, hogy nem hosszabbítja meg az azokat működtető cégek koncessziós szerződéseit. Az infrastruktúra fenntartása, üzemeltetése, valamint a vonatközlekedés működtetése így a Great British Railways nevű állami szervezetre száll. Most vasárnap, első körben a South Western Railway (SWR) került ismét köztulajdonba.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!