Jön a nagy ütközet: napelemes tőzsdei cégért csapnak össze Matolcsy Ádámék és azok, akik visszavennék tőlük az irányítást

Május 30-án összecsap az MNB-botrány miatt reflektorfénybe került Matolcsy Ádám-féle baráti kör, és az őket a NAP Nyrt. nevű tőzsdei cég irányításától távol tartani óhajtó befektetők csoportja.
Aki régóta követi a Budapesti Értéktőzsde részvényeit, emlékezhet egy-két nagy, széles jogi eszköztárat felvonultató részvényesi összecsapásra. Ki irányítsa a Molt, a TVK-t, a BorsodChemet, a Pick Szegedet, vagy a Zalakerámiát? Izgalmas háborúk voltak, magyar, osztrák, orosz befektetők viaskodtak, biztonsági őrök lepték el a parkolókat, jogászok üvöltöztek a teremben, és persze fordulatos cikkeket is lehetett írni az eseményekről. Most valami ilyen várható a NAP Nyrt.-nél, a következő felvezető bemutatja a viszonyokat.
Április 16-án közöltünk részletes cikket a tőzsdén jegyzett NAP Nyrt.-ről, ebben bemutattuk, hogy Matolcsy Ádám és baráti köre különös körülmények között szerzett érdemi részesedést abban a tőzsdei napenergia-vállalatban, amelyben a legnagyobb részvényes a lengyel GTC-csoport egyik cége, a GTC Origine Investments Zrt. lett. A GTC SA lengyel ingatlanfejlesztő most már elég széles körben ismert, ez az a lengyel tőzsdei cég, amely az MNB-alapítványok legnagyobb befektetése, és amelynek leértékelődése részben felelős az Állami Számvevőszék által feltárt vagyonvesztésért az alapítvány vagyonkezelőjénél.
A legutóbbi közgyűlésen a NAP Nyrt. igazgatósági tagjának (később az elnökének) Zavadszky Norbertet, egy frissen diplomázott jogászt választottak meg, aki deklarálta nekünk, hogy Matolcsy Ádám szakmai ismerőse és azt is rögzítette, hogy alkalmasnak tartja magát a pozíció betöltésére.
Csakhogy a többi tulajdonos közül jó néhányan azt érzik, hogy azok a tőzsdei cégek, amelyekhez volt köze a Matolcsy-körnek (a GTC mellett ilyen volt a svájci Ultima S.A.), olyan gyorsan veszítettek az értékükből, hogy jobb lenne visszavenni a NAP irányítását.
Négy csapat, forrongó indulatok
Az izgalmas helyzetben négy nagyobb tulajdonosi kör azonosítható:
- 15,5 százalékkal a legnagyobb egyedi részvényes a GTC;
- 33 százalék körüli pakettel Matolcsy Ádám barátai (Somlai Bálinthoz, Matolcsy Ádámhoz és Száraz Istvánhoz tartozó entitások) láthatók;
- 30 százalék körüli részesedéssel az eredeti alapítók (Földvári Gábor, Skamla Pál, Telc Robert Julius) észlelhető (őket mindjárt bemutatjuk); végül
- 7-8 százalékkal egyedileg is azonosítható, külön-külön 1-2 százalékos kisrészvényes kezében van, köztük szintén vannak ismert emberek, például László Csaba volt pénzügyminiszter, vagy Vadas László korábbi NAP-elnök.
A maradék részvény olyan kisebb tulajdonosoknál van, ahol már nagyon szórt a struktúra.
Ha előre összegezni kellene az erőviszonyokat, Matolcsy Ádám baráti körének megérkezése eléggé sokkolta a többieket, vagyis Matolcsyék biztosan szemben állnak az alapítókkal és a nagyobb kisrészvényesekkel, így
a nagy kérdés az, hogy a GTC-cég még Matolcsyékkal szavaz-e, vagy az új jegybanki vezetés (Varga Mihály MNB-elnök, Gion Gábor alapítványi vezető) új erői már leértek az alsóbb szintekre is.
Vagyis hogy a GTC is Matolcsyék ellen foglal-e majd állást, abban ugyanis ismét csak biztosak lehetünk, hogy a Varga–Gion vezetésnek egészen biztosan nem érdeke, hogy Matolcsy Ádámék erős gazdasági pozíciókat tartsanak meg.
A NAP-sztori
A NAP Nyrt. tőzsdei cég története amúgy eléggé egyszerű. Két ismert üzletember, Földvári Gábor (Bookline, ingatlanfejlesztések, letelepedési kötvény) és Vadas László (McKinsey, CEMI) a Covid kezdetén elhatározták, hogy a barátaikkal, befektetőtársaikkal beszállnak a napenergia-piacra. A társaságot 2020. szeptember 9-én alapították, Vadas lett az elnök, Földvári a vezérigazgató.
Az alapítók célja egy olyan napenergiás társaság volt, amelybe a különböző tőkeerejű barátok akár kisebb összegekkel is beszállhatnak, ekkor nagyjából 60 millió forint volt egy darab KÁT-os (kötelező átvételi rendszerbe tartozó), 500 kilowattos erőmű, amelyre az állam nagyon jó elszámolást ígért. A közgazdászok tudtak számolni, látták, hogy a matek megfelelő hitelekkel jó megtérülést ígér. A befektetők így hosszú távon is kedvező osztalékfizető képességgel bíró tőzsdei céget építhetnek, amely kizárólag zöldenergia-termeléssel foglalkozik. Földvári hozta két vagyonos barátját, Skamla Pált (M&S Informatikai Zrt.) és a szegedi Telc Robert Juliust (ingatlanpiac), de ott volt a kezdő befektetők között Korányi G. Tamás bölcsész, a Napi Gazdaság volt főszerkesztője, ismert magánbefektető.
A társaság elsőre 30 darab, összesen 15 megawatt teljesítményű söjtöri (Zala megye) naperőművet vett meg, ez a befektetés Deák Ferenc szülőfalujában mintegy 2 milliárd forintba került, és a kedvező állami üzleti modellben kiszámíthatóan lehetett vele dolgozni.
A társaság később, ha új tőkét tudott bevonni, megint vett új erőműveket, például – a teljesség igénye nélkül – Ócsán, Mohácson, Lánycsókon, Tiszafüreden és Medgyesegyházán. Jelenleg az látható az éves beszámolókból, hogy a cég nagyon jövedelmező, mindössze 5-6 alkalmazottal évi 2,5 milliárd forintos forgalom mellett 1 milliárd forintos eredményt generál, alaptőkéje már több mint 8 milliárd, tőzsdei értéke 10 milliárd forint. És ha a tulajdonosok elfogadják az előterjesztést, részvényenként 100 forintnyi, összesen 800 millió forint osztalékot fog fizetni.
Megkívánták a Pusztaszeri úti fiúk
Igen ám, csakhogy a jó kis céget
megkívánta a Pusztaszeri út 59.-ben dolgozó csapat, vagyis Matolcsy Ádám és baráti köre, így például Somlai Bálint és Száraz István cégei is elkezdték felhalmozni a papírokat,
de még Matolcsy Ádám felesége is vásárolt. Ez a kör gyorsan kiszippantotta a szabadon elérhető részvényeket, és nagyjából 7-8 hónapja bejelentették, hogy rendkívüli közgyűlést szeretnének, amelyen tagokat delegálnának az igazgatóságba.
Az igazgatóság régi tagjai, így Vadas László és Szoboszlai Beáta, 2024 szeptemberében lemondtak, vélhetően nem akartak ezzel a körrel együtt dolgozni. 2024. október 11-én a NAP Nyrt. egy rendkívüli közgyűlésén meg is érkeztek az új vezetők, Korponai Péter, Stofa György, Gosztonyi Balázs, ugyanazok az emberek, akik a Matolcsy-kör többi bizniszénél is rendre feltűnnek. Közülük Korponai Péter lett az elnök. Az új vezetés nem tétlenkedett, mert 2025 januárjában az addigi vezérigazgató, az említett ötletgazda és alapító, Földvári Gábor is távozott. Egészségi okokra hivatkozott, az ő helyét is Korponai Péter vette át.
Pánik a tulajdonosok között
Mint tapasztaltuk, ekkor rémült hangulat lett úrrá a részvényeseken. Sokak eleve azért váltak befektetővé, mert az alapítókban bíztak, ők azt látták, hogy a bizalmasaik kiszorultak, és a helyükre megérkezett Matolcsy Ádám baráti köre.
Az MNB-alapítványok főtulajdonában álló GTC-csoportba tartozó GTC Origine Investments Zrt. ráadásul egy újabb közgyűlésre azt javasolta, hogy a fórum válassza meg dr. Zavadszky Norbertet igazgatósági tagnak. A frissen diplomázott jelölt 2024 tavaszán szerzett jogi diplomát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán, mégis ő lett a jelenleg 10 milliárd forintot érő tőzsdei cég elnöke.
A Budapesti Értéktőzsdén megjelent újabb és újabb közlemények alapján most is nagyon sok változás várható a cégnél. Pár nap alatt a társaság meghirdetett egy május 19-i rendkívüli közgyűlést, majd egy május 26-i rendkívüli közgyűlést és egy május 30-i éves rendes közgyűlést is.
Úgy néz ki, hogy a különféle körök nem tudnak együttműködni, vagyis vagy Matolcsy Ádám köre, vagy a régi-új erők fogják vezetni magukban a céget, de kompromisszumos vezetés kizárt.
Matolcsy Ádám foggal-körömmel ragaszkodik Zavadszkyhoz, a többiek mindenképpen azt akarják, hogy a fiatal jelölt azonnal távozzon. Azzal, ha van olyan napirendi pont, hogy igazgatósági tag visszahívása, akár más igazgatósági tagokat is vissza lehet hívni, vagy újakat is lehet jelölni. Lehet, hogy minden marad a régiben, lehet, hogy minden változik, de köztes megoldás aligha születik.
Érdekesség, hogy Zavadszky Norbert visszahívását a Malcon Holding, vagyis László Csaba volt pénzügyminiszter cége javasolta, és ő újra Vadas Lászlót jelölné az igazgatóságba. Említettük, hogy Vadas László már sokáig volt elnöke a cégnek, ha igazgatósági tagnak megválasztják, alighanem megint ő lesz.

Előkészítés
A NAP Nyrt. közgyűléseinek helyszíne a Váci út 47.-ben található Spaces White House Irodaház, de a május 19-i alkalom elmaradt, azt ugyanis rosszul hívta össze az új vezetés. Az őket leváltani szándékozók szerint az is az alkalmatlanság ékes bizonyítéka volt, hogy a rendkívüli közgyűlés összehívása körül is technikai problémák voltak, az összehívás szabálytalansága miatt erre a közgyűlésre nem is került sor.
A BÉT honlapja szerint a következő, május 26-i közgyűlés technikai lesz, amelyen új könyvvizsgáló megválasztása az egyetlen napirendi pont, miután az Authentic Audit Kft. megbízatása lejár, az igazgatóság a K-E-S Audit Könyvvizsgáló Kft. megválasztására tesz javaslatot.
A tőzsde oldalán található másik érdekes közlemény szerint a NAP Nyrt. igazgatósága tájékoztatja a tőkepiacot, hogy az Equilor Befektetési Zrt., a Társaság BÉT Xtend piacon kijelölt tanácsadója kezdeményezte a kijelölt tanácsadói szerződése megszüntetését. Az Equilor Befektetési Zrt. kijelölt tanácsadói pozíciója a társaságnál 2025. május 16-án megszűnt. Mint hallottuk, a tőzsde belépési pontján, az úgynevezett Xtend-piacon vannak kötelező kijelölt tanácsadók. Őket hívják NOMAD-oknak (angolul nominated adviser), akik nagyon fontos minőségi garanciát jelentenek a tőzsdei folyamatban, ugyanakkor rendkívül alacsony díjazás (negyedévente pár százezer forint illeti meg őket), ezért amint lehet, riadtan menekülnek a megbízások elől. Ugyanakkor azt hallottuk, hogy a NAP és az Equilor kapcsolata remek, utóbbi segíthet a cég új kötvénykibocsátása után is a tőzsdére bevezetni az értékpapírokat, ami azért sokkal nagyobb díjazással járó feladat.
A hónap utolsó fejleménye, a május 30-ra meghirdetett éves tulajdonosi fórum lesz az, amelyen elvileg sor kerül a nagy összecsapásra, ezen már minden szükséges napirendi pont szerepel ehhez. Úgy hallottuk, Matolcsy Ádám baráti köre azzal a lendülettel készül, mintha valójában semmilyen ügy nem lenne körülöttük, és május végén bizonyíthatják az erejüket.
Visszavenni a tőzsdei céget
A cikk megírása előtt sokakkal beszéltünk, és azt tapasztaltuk, hogy mindenki nagyon készül az ütközetre, de csak óvatosan, azt például tagadták, hogy egyes részvényesek előzetesen egyeztetnének. Az ugyanakkor biztos, hogy kommunikáció volt, mert a 444
lefotózta azt, ahogy a Felix étteremből távozik két ellenérdekelt fél, Matolcsy Ádám és a NAP Nyrt.-t alapító Földvári Gábor.
A NAP Nyrt. megszerzése látványos folyamat volt, amely során a pár emberes cég a Tímár utcából (Földvári Gábor cégeinek a székhelye) szinte azonnal átköltözött a Lövőház utcába (Száraz István székhelye). Az ellentétek kibékíthetetlenek, Zavadszky Norbert személyéből óriási veszekedés lesz – jósolták mindkét oldalon számunkra.
Matolcsy Ádám barátai mindenképpen Zavadszky Norberthez, a fiatal bizalmi emberhez ragaszkodnak, míg a többi részvényes közül többen is azt fejtegették, hogy még semmi rossz nem történt a cégnél, de hogy ne is legyen baj a hozzá nem értésből, azonnal vissza kell venni az irányítást. Azt mindenki deklarálta, hogy sorcsere lesz: a Matolcsy-bizalmasok vagy egytől egyig meg tudják őrizni posztjaikat, vagy mindenkinek mennie kell, itt most nincs arany középút.