Habony Árpád megjelent a hadiiparban

418

Habony Árpád beszállt a nagy privatizációs hullám előtt álló magyar hadiiparba. A Hvg.hu csütörtökön megjelent cikke szerint a koronaőrből lett kampánytanácsadó-kaszinótulajdonos is tulajdonrészt szerzett a korábban bajtársa, Szalay-Bobrovniczky Kristóf többségi tulajdonában álló Magyar Aerojet Befektetési Vagyonkezelő Zrt.-ben, amelynek közvetve többségi, 61 százalékos résztulajdona van a csehországi Aero Vodochody repülőgépgyárban – abban az üzemben, melytől a Magyar Honvédség is rendelt kiképző- és felderítőgépeket.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf még 2021-ben szerzett 80 százalékos tulajdont az Aero Vodochodyban – a NER-re jellemző konstrukcióban, kedvező kamatozású, állami kezességvállalással megtámogatott MFB-hitelből. Miután azonban Szalay-Bobrovniczky egy évvel később honvédelmi miniszter lett, összeférhetetlenség miatt tovább kellett adnia az érdekeltségét. Akkor Hernádi Zsolt Mol-vezér vette át a részesedését, és vitte tovább a céget, ám azóta ismét megváltozott a vagyonkezelő tulajdonosi szerkezete.

A 2022 szeptembere óta a Magyar Aerojet Befektetési Vagyonkezelőben lezajlott változások után a cég tulajdonosi szerkezete jelenleg így néz ki:

  • Bacsa Györgynek, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatójának holdingja 27,6 százalékos részesedéssel rendelkezik.
  • Világi Oszkár szlovákiai magyar milliárdosnak, egyebek mellett a Mol-csoport vezérigazgató-helyettesének 22,6 százaléka van.
  • A Mol elnök-vezérigazgatójához, Hernádi Zsolthoz a Continuum Vagyonkezelő Alapítványon keresztül köthető SI 13 Aero Zrt. részesedése szintén 22,6 százalék.
  • A negyedik tulajdonos a Habony Árpád tulajdonában álló Futurum Investments Zrt. 27,2 százalékos részesedéssel.

A koronaőrből lett tanácsadó-üzletemberhez tartozik az egyébként jócskán veszteséges Futurum Investments Zrt. mellett a masszívan nyereséges Enter-Tnmnt Invest Zrt. is. Utóbbi a tulajdonosa az öt budapesti kaszinót összefogó Las Vegas Casino Zrt.-nek, amit Habony szintén Szalay-Bobrovniczkytől örökölt meg.

Habonynak a Magyar Aerojet Befektetési Vagyonkezelő az első hadiipari érdekeltsége. Ez a szektor azért is érdekes, mivel a magyar védelmi ipart összefogó N7 holdingban idén áprilisban végbement egy vezetőváltás, ami a Telex értesülései szerint az állami cégek magánkézbe – a távközlési szektor mintájára – történő átszervezésének előkészületeként értelmezendő.

Az N7 holding a HSC Aerojetben is 15 százalékos részesedéssel rendelkezik, azaz a Magyar Aerojettel társtulajdonosok. A HSC Aerojet eszközeinek az értéke csaknem 80 milliárd forint, amelyen Habonyék, a magyar állam és egy kisebbségi tulajdonrészt birtokló cseh vállalat, az Omnipol osztoznak.

A Magyar Honvédség 2020-ban négy kiképző repülőgépet, 2022-ben pedig 12 kiképző- és felderítőrepülőt rendelt az Aero Vodochodytól. Utóbbiak leszállítását a múlt évre ütemezték, ám mind a mai napig nem érkeztek meg. A Hvg.hu információi szerint a Vietnám által az Aero Vodochodytól megrendelt gépeket időközben már leszállították, a gyár jelenleg Afrikában keres új piacokat. Jana Cernochová cseh, illetve Robert Kalinák, szlovák védelmi miniszter 2025. áprilisi közös bejelentése alapján pedig egy kétoldalú védelmi ipari együttműködés keretein belül az Aero Vodochody is tevékeny részt vállal a szlovákiai F–16-os vadászbombázó-flottához szükséges kiképzőgépek gyártásában.

A közös bejelentést a két védelmi miniszter a Magyar Honvédségnek szánt, már majdnem kész gépek mellől tette meg, a gyárlátogatás időtartamára a lap szerint a magyar légierő felségjelzéseit egyszerűen leragasztották.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!