500 millió forint osztalékot vett ki új bányacégéből Orbán Viktor unokaöccse
Kevesebb mint három hónapnyi működés után máris 500 millió forint osztalékot vett ki bányacégéből Orbán Dávid, a miniszterelnök unokaöccse – írja az Mfor. A kormányfő testvérének, Győzőnek a fia 2024. október 11-én alapította meg a Timolod Kft.-t, aminek székhelye Székesfehérváron van, főtevékenysége kőfejtés, valamint gipsz és kréta bányászata, ügyvezetője és tulajdonosa egyaránt Orbán Dávid.
A céges beszámoló az október 11. és december 31. közti időszakra vonatkozik tehát. Ez idő alatt 1 millió forint nettó árbevétel jött csak be értékesítésből, az egyéb bevételek között viszont megjelent 710 millió forint. Így az adózott eredmény, vagyis a profit 648,2 millió forint lett – írja a lap. Március 11-én ezért Orbán Dávid 500 millió forint osztalék jóváhagyásáról döntött az eredménytartalék terhére.
Azt az Mfor szerint nem tudni, mi volt a lap nagyösszegű egyéb bevétele. Ide szokták sorolni a tárgyi eszközök eladása folytán befolyt pénzt, a kerekítési különbözeteket, a kapott kártérítéseket, kötbéreket és különféle támogatásokat is.
Orbán Dávidról azt írja a lap, hogy eddig a családi cégekben dolgozott, a Timolod az első saját vállalkozása. Előtte tavaly Orbán Győző Bálint, a miniszterelnök apja által tulajdonolt Gánt Kő Építőanyag-gyártó és Kereskedelmi Kft. alapított egy leányvállalatot, aminek Orbán Dávid lett az ügyvezetője, illetve résztulajdonosa. Ez a cég DG Kőbánya Projekt Kft. néven indult, majd Dolomit Inert Kft. lett belőle. Feladata a a gánti bányagödör feltöltése építési hulladékkal. A cégben Mürkl Máté győri ügyvéd és maga Orbán Győző is tulajdonostárssá váltak idővel.
A 444.hu tavaly szeptemberben egyébként belső információkból megtudta, hogy Orbánék is profitálnak a Budapest-Belgrád-vasútvonal felújításából, ugyanis az ő bányáikból szállítják az építőanyagokat. Az iratok szerint 2022–2023-ban több mint 200 ezer tonna vasúti követ szállítottak Gántról, az Orbán család bányájából az építkezéshez. Az építkezés minden idők eddigi legnagyobb vasútfejlesztése Magyarországon, több mint 800 milliárd forintba került.