Mélyponton az építőipar, és nem látszik a gödör alja
Folyamatosan csökkent az elmúlt két évben az építőipari termelés, a tendencia a 2025-ös első negyedévben is folytatódott, és az építőipari cégek egyelőre nem is látják a trendfordulót, írja a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Az építőipar növekedési ciklusa az elemzés szerint 2022-ben lezárult, 2023-ban jelentősen (5,3 százalékkal), 2024-ben enyhén (0,4 százalékkal) csökkent az ágazat teljesítménye az előző évhez képest. Idén az első negyedév termelése 5,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az elemzés szerint az épületek építése (azaz a magasépítés) terén egyáltalán nem rossz a helyzet, a szegmens termelése éves alapon stagnált. Az egyéb építmények (mélyépítés) esetében viszont közel 9 százalékos a visszaesés. További kedvezőtlen jel, hogy az idei első negyedévben megkötött szerződések száma is 18 százalékkal elmaradt az előző évi azonos időszakban mérthez képest.
Az építőipari vállalkozások száma és az új vállalkozások aránya az elmúlt két évben csökkent, kiemelkedően magas viszont az alvó vagy projektcégek aránya, így a ténylegesen működő építőipari cégek száma 2024 végén körülbelül 65 ezer környékén alakult.
A GKI szerint az elmúlt bő két évben a termelést leginkább a kereslet hiánya korlátozta, a felmérésben a válaszadók több mint fele panaszkodott erre. A munkaerőhiány szintén komoly probléma, a megkérdezettek negyedét sújtotta az emberhiány, a vevők fizetési késedelmei és egyéb pénzügyi problémák is nehezítik az üzletmenetet. Az ágazat legutóbbi erős éveiben (2021–2022) még a munkaerőhiány számított a legjelentősebb korlátozó tényezőnek (több mint 50 százalékos említési aránnyal), míg a kereslet hiánya akkor csak a vállalatok ötödénél okozott gondot.
A termelők hangulatát jelző ágazati bizalmi index májusban négyéves mélypontra jutott, ami azt jelzi, hogy a vállalkozói várakozások egyelőre nem utalnak közeli pozitív fordulatra.
A GKI 2025 egészében stagnáló építőipari termeléssel számol 2024-hez képest, de jelentős negatív kockázatok mellett.
Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke néhány napja úgy kommentálta a negyedéves építőipari adatokat, hogy bár a lakásépítési, bővítési- és felújítási szegmens minimális erősödést mutat – részben az újraindított állami támogatások miatt –, az építőanyag-forgalomból érződik a lakosság elbizonytalanodása. „2025 első negyedévében a kiadott építési engedélyek száma 25 százalékkal nőtt 2024 első negyedévéhez képest, de a növekedés kizárólag Budapestre koncentrálódott, és csak remélni lehet, hogy ehhez felzárkóznak a vidéki városok és kisebb települések is.”