Trump az egyik legnagyobb amerikai bolthálózatba is beleszállt, hogy megvédje az importvámokat
Donald Trump amerikai elnök élesen bírálta a Walmartot a Truth Socialön megosztott bejegyzésében, miután a kiskereskedelmi lánc előzőleg arra figyelmeztetett, hogy az importvámok hatására emelkedhetnek az árak az amerikai boltokban, írja az AP. A bejegyzésben az elnök felszólította a bolthálózatot, hogy saját profitjából fedezze a többletköltségeket, miután tavaly több milliárd dollárnyi nyereséget termelt.
Trump korábban több alkalommal is azzal érvelt, hogy a megemelt importvámokat a külföldi gyártók fizetik majd meg, nem az amerikai cégek vagy vásárlók. Ezzel szemben a Walmart és más vállalatok szerint a kereskedelmi intézkedések miatt például egy Kínában gyártott autós biztonsági gyerekülés ára akár 29%-kal is emelkedhet. A Walmart pénzügyi igazgatója szerint a cég igyekszik mérsékelni az áremelkedéseket, de eljött az a pont, ahol már nem tudják teljesen elnyelni a pluszköltségeket.
Szakértők szintén szkeptikusan fogadják Trump állításait. A legtöbb gazdasági elemzés szerint a vámemelések nemcsak az ellátási láncokat terhelik meg, hanem közvetlenül hozzájárulhatnak az infláció növekedéséhez is az Egyesült Államokban. A Michigani Egyetem legutóbbi fogyasztói hangulatfelmérése szerint az amerikaiak háromnegyede spontán módon említette a vámokat, mint a romló gazdasági kilátások egyik fő okát.
Miközben Trump újabb kereskedelmi szigorításokat és vámemeléseket helyezett kilátásba, bizonyos vállalatok egyre nehezebb helyzetbe kerültek. A Walmart mellett például az Amazon vagy az Apple is ellátási problémákra panaszkodik. Előbbinél felmerült, hogy feltüntetné a termékek mellett, hogy mennyivel emelkedett az áruk a vámok miatt, de a Fehér Ház dühös számonkérése után a cég tagadta, hogy ilyesmire készültek volna. Utóbbi állítólag áremelést tervez, de a cég vezetői még nem tudják, hogyan vezessék be ezt úgy, hogy közben nem fogják a vámokra.
Az Egyesült Államok elnöke ugyanakkor továbbra is ragaszkodik a vámokhoz, mint politikai és gazdasági eszközhöz, és felszólította a Fedet is a kamatlábak csökkentésére, annak ellenére, hogy a gazdasági bizonytalanságot részben saját intézkedései idézik elő. Akinek ismerősek az amerikai kormányzat és a kereskedelmi szektor szereplőinek vitája, az alighanem megtalálja ennek okát, ha újraolvassa cikkeinket a magyarországi árrésstoppal kapcsolatban.