A 4iG Nyrt. megint boltolt egyet az állammal

A 4iG Nyrt. megint boltolt egyet az állammal
Sárhegyi István, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezérigazgatója, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Jászai Gellért, a 4iG vállalatcsoport elnöke. Fotó: Vasvári Tamás / MTVA

A tőzsdén jegyzett 4iG Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján tájékoztatta a tőkepiaci szereplőket, hogy a 4iG leányvállalata, a 4iG Távközlési Holding Zrt. és az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. 2025. május 15-én részvény adásvételi szerződést írtak alá. Ennek keretében a Corvinus eladta, a 4iG Távközlési Holding pedig megszerezte a One Magyarország és a V-Hálózat 29,5 százalékos részvénycsomagját.

A részvény adásvételi szerződés aláírásával egyidejűleg a Corvinus követelések apportálása útján tőkeemelést hajt végre a 4iG Távközlési Holdingban. A többlépéses tranzakció eredményeként a Corvinus tulajdonrésze a 4iG Távközlési Holdingban 37,9 százalékra fog nőni (a jelenlegi 23,22 százalékról), míg a 4iG Nyrt. részesedése 62,1 százalékra csökken (a jelenlegi 76,78 százalékról),

Vagyis a 4iG-nak nem kell friss forrásból fizetnie a pakettekért, a cég amúgy is eléggé ki van feszítve idegen tőkével, de a 4iG Távközlési Holding egyedüli, közvetlen tulajdonosa lesz a One-nak és a V-Hálózatnak, míg a közvetett tulajdonosok, a 4iG Távközlési Holdingon keresztül, 37,9 százalékos arányban a Corvinus, 62,1 százalékos arányban a 4iG lesznek.

A tranzakció kereteinek előkészítésében és kidolgozásában olyan nemzetközi tanácsadók vettek részt, akik nagyon sokat dolgoznak mindenféle állami dealen, ilyen a Deloitte és az EY Magyarország. A tranzakcióban érintett vállalati részesedések értékelését a DLA Piper Business Advisory végezte, amely tanácsadó cég és a névadó ügyvédi iroda szintén nagyon sokat dolgoznak az államnak.

A felek szerint az ügylettel egyszerűsödik Magyarország második legnagyobb távközlési vállalatának tulajdonosi szerkezete. A tulajdonosi struktúra átrendezése lehetőséget ad a 4iG számára, hogy mielőbb lezárja hazai távközlési portfólióját érintő transzformációs programját. Ennek keretében a DIGI, az Invitech és az Antenna Hungária kereskedelmi tevékenységet végző vállalatai a One Magyarország Zrt.-be olvadnak, míg a távközlési infrastruktúra cégek szintén egy közös vállalatban és új márkanév alatt egyesülnek 2025 második felében.

A társaságcsoport vertikális irányításának egyszerűsítése összességében érthető. Egyszerűbb úgy működtetni egy holdingstruktúrát, ha nem a végeken vannak eltérő érdekek, hanem a tulajdonosi cégben, de a legalsó szinten már csak egy tulajdonosa van a cégnek. Azon persze el lehet gondolkodni, hogy ugyanez a logika miért nem működik egy szinttel feljebb, vagyis miért a 4iG Távközlésiben, és miért nem az 4iG Nyrt.-ben tulajdonostárs az állam és a 4iG mögötti kör, mindenesetre ez a konkrét deal leginkább azon múlik, hogy mennyire voltak reálisak az egyes érdekeltségek értékelései. Mindez az ügylet is érdekes, de a gazdasági közvéleményt talán az jobban érdekli, hogy lesz-e idő a 2026-os választások előtt sokkal nagyobb magyar állam – 4iG üzletre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!