Az akkugyártás képtelen talpra állni, ez pedig a magyar iparon is meglátszik
Nem változtatott az első becslésén a KSH, 2025 márciusában az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjának szintjén maradt, míg munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A KSH szerint a jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel több munkanap volt, mint 2024 márciusában.
Az export 3,3 százalékkal növekedni tudott, az export egyharmadát kitevő járműgyártás kivitele 3,5 százalékkal. Az ipari termelést a feldolgozóipar 0,2 százalékkal, az energiaipar pedig 5 százalékos növekedéssel húzta felfelé.
Az ipari alágak közül előző márciushoz képest:
- a legnagyobb súlyú járműgyártás volumene 2,8 százalékkal nőtt, ezen belül a közúti járművek gyártása 1,3 százalékkal;
- a második legfontosabb alágnak számító élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,9 százalékkal emelkedett;
- a harmadik legfontosabb alágnak számító számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása nevű statisztikai kategórián belüli termelés az alágak közül a legnagyobb növekedést produkálta, 15,6 százalékkal;
- a negyedik legnagyobb súlyú villamos berendezés gyártása (benne aksigyártás) volumene viszont egy év alatt 20 százalékkal esett vissza. Ezen belül az aksigyártás 41 százalékkal esett.
A most is rosszul teljesítő akkumulátorgyártás néhány éve még a magyar gazdaság húzóágazatának számított, 2023. október óta azonban zuhanásban van az ágazat. A hazai akkugyárak termelésének visszaesését ebben a cikkben mutattuk be.
A hazai akkugyártás válságával pedig podcastban is foglalkoztunk: