Kínai hátterű cég nyert el egy fontos honvédségi megbízást

900

Kínai hátterű cég bonyolítja a magyar honvédség vasúti szállításait Európában, írja az Átlátszó. A hazai rendvédelmi szervek vásárlásait lebonyolító Védelmi Beszerzési Ügynökség tenderét a Ghibli Kft. nyerte el, a cég tulajdonosa egy kínai nagyvállalat, három kínai magánszemély és a velük üzletelő magyar férfi cége.

A tender nyertesei vasúti szállítást végeznek majd a magyar honvédség részére itthon és több európai országban, például Ausztriában, Belgiumban, Horvátországban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, Törökországban, illetve a balti, balkáni és skandináv térségben. A közbeszerzést a VBÜ tavaly augusztus végén írta ki, Nemzetközi katonai vasúti szállítások 2025 – 2028. évekre tárggyal. A nyertest 2025. február 6-án választották ki, és majdnem másfél hónappal később, 2025. március 17-én kötöttek vele szerződést.

Április 10-én megjelent a tender eredményéről beszámoló hirdetmény, ez alapján tehát a Ghibli Szállítmányozási Kft. nyerte el a pályázatot, alvállalkozóként pedig a CER Hungary Közép-Európai Vasúti Árufuvarozási, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.-t vonja be. A közbeszerzési iratok szerint a megbízás értéke nettó 1,57 milliárd forint, amelyből 2025-ben, 2026-ban, 2027-ben és 2028-ban is nettó 393 700 787 forintot tervez felhasználni a VBÜ. A keretösszeg lehívására azonban nem vállaltak semmilyen kötelezettséget, tehát lehet, hogy egy forintot sem fognak költeni belőle, írja a lap.

A Ghibli Kft. 62 százalékos tulajdonosa a Cecz Közép-európai Kereskedelmi és Logisztikai Együttműködési Övezet Kft., ami három kínai férfi és a Shandong Dihao International Investment Limited Company nevű kínai vállalat érdekeltsége. A kisebbségi tulajdonos az Aedus Log Szolgáltató Kft., melynek tulajdonosa, Szabó Zoltán több olyan cégben is tulajdonos vagy ügyvezető, amiben a Cecz többségét birtokló kínai férfi, Vu Csiang (Wu Jiang) is érdekelt. Szabó és Vu Csiang mindketten ügyvezetői a Ghiblinek.

Azaz az EU-tag Magyarország honvédségének titkos és bizalmas vasúti szállításait Kínához kötődő cég végezheti itthon és több más európai ország területén, négy éven keresztül.

Az alvállalkozóként bevont Cer Zrt. tulajdonosa, Horváth László a tiszteletbeli kazah konzuli címet viseli. Az Átlátszó nemrég írta meg, hogy a Varga Mihály MNB-elnökkel és Fazekas Sándor volt agrárminiszterrel is jó barátságot ápoló férfi (mindhárman karcagiak) egyik cége 781 millió forintos állami támogatást kapott egy varrodára, amiből nem lett semmi, a cég végül arra jutott, hogy nem hajtja végre a beruházást, és a teljes támogatási összeget (az ügyleti kamattal együtt) visszautalta az államnak. (A társaság a cikk megjelenésekor nem nyilatkozott ebben az ügyben az Átlátszónak.)

Az elmúlt években látványosan erősödött a kínai gazdasági jelenlét Magyarországon, több gigaberuházást is bejelentettek, ma Kína Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnere. A kínai jelenlét azonban nemcsak a gyárak idetelepülésén érződik, brutális összegű kínai hitelből épül a Budapest–Belgrád-vasútvonal, és hasonló háttere lett volna a napirendről azóta lekerült Fudan Egyetemnek is. A Direkt36 négy éve azt is megírta, hogy kémjátszmákat hozott Budapestre Orbán kínai nyitása, a tényfeltáró lap hosszas kutatómunkával, több mint hatvan interjú segítségével tárta fel, hogyan erősödött meg Kína magyarországi befolyása az elmúlt tíz évben magyar kormányzati segítséggel, és ennek milyen nem várt következményei lettek.

A Ghibli Kft. ügyében kerestük a VBÜ-t és a Honvédelmi Minisztériumot.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!