Az NGM szerint téves híresztelés, hogy jövőre kevesebbet költenének az egészségügyre

3919 milliárd forint áll rendelkezésre az egészségügynek a 2026-os költségvetésben, ami 280 milliárd forinttal, vagyis 8 százalékkal több annál, mint amennyi 2025-re szánva volt – írja a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóközleménye. A tárca szerint „a napokban a nyilvánosságban megjelent téves híresztelésekkel, félreértelmezésekkel ellentétben nem igaz, hogy a 2026-os költségvetés kevesebb forrást biztosítana az egészségügy számára.”

Az NGM arra reagált, hogy az elmúlt napokban több olyan cikk is megjelent a magyar sajtóban, amelyek szerint a nemrég benyújtott jövő évi költségvetésben az ideinél jóval kevesebb pénz jut majd az egészségügyre. A minisztérium közleménye szerint ehhez képest a valóság, hogy a kormány 2026-ban idénhez képest:

  • 168,8 milliárd forinttal többet szán az összevont szakellátásra;
  • 80 milliárd forinttal többet az egészségügyi szolgáltatók kiegészítő finanszírozására;
  • és 46,9 milliárd forinttal többet a gyógyszertámogatásokra és nagyértékű gyógyszerfinanszírozásra.

A közlemény szerint „A félreértések okát az képezte, hogy a költségvetés összetett szerkezete miatt az ágazati források több helyről érkeznek, nem kizárólag egy soron szerepelnek. Például Magyarországon orvosszakmailag elfogadott, de társadalombiztosítási támogatással nem rendelkező gyógyszerek méltányossági támogatásával kapcsolatos feladatokat 2025 februárjától a Batthyány -Strattmann László Alapítvány látja el. Ez a 2025. évi első negyedévi előirányzat teljesítését befolyásolta, így a 2026. évben a Nagyértékű gyógyszerfinanszírozás előirányzatról a 2025. évihez képest alacsonyabb összegű méltányossági kifizetést várunk. De szintén az egészségügyi célú ráfordításokhoz kell sorolni többek közt a Honvédelmi Minisztérium fejezetében szereplő Országos Sportegészségügyi Intézet kiadásait vagy a Belügyminisztérium fejezetébe sorolt egészségügyi államigazgatási szervek és ágazati fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásait is.

Mindemellett a nyilvánosságban hivatkozott előirányzat csökkenése nem forráskivonást jelent, hanem az Egészségbiztosítási Alap kiadásainak a szociális hozzájárulási adón keresztül történő növekvő finanszírozását. A törvényjavaslat alapján a szociális hozzájárulási adóból az Egészségbiztosítási Alapot megillető rész 13,04 százalékról 17,19 százalékra nő, ami 182,5 milliárd forint többletet jelent.„

Ahogy a témáról szóló korábbi cikkünkben írtuk, a Nagy Márton által vezetett Nemzetgazdasági Minisztérium még április második felében készült el a 2026-os költségvetés tervezetével, amit akkor a szabályoknak megfelelően elküldtek a Költségvetési Tanács (KT) nevű szervezetnek. Ebben hárman ülnek, Horváth Gábor mellett Varga Mihály MNB-elnök és Windisch László ÁSZ-elnök tagok.

A Költségvetési Tanács május ötödikén megadta a költségvetésnek az előzetes hozzájárulását, azonban több kockázatot is azonosítottak abban, főleg a kormány növekedési terveivel kapcsolatban.

A költségvetés szerint az Egészségbiztosítási Alap jövőre 1710 milliárd forint költségvetési hozzájárulást kap, ami 9,4 százalékkal kevesebb az idei előirányzatnál. Ezt a változást a 444 szúrta ki, és „Jövőre az egészségügyön akar spórolni a kormány” címen jelentettek meg erről egy cikket, amelyet több újsághoz hasonlóan mi is szemléztünk – bár nem állítottuk, hogy a jövő évi költségvetésben kevesebb jutna az egészségügyre, mint idén.

Az RTL ezután rákérdezett Nagy Mártonnál, hogy valóban kevesebb pénz jut-e jövőre az egészségügyre, mint idén, mire a nemzetgazdasági miniszter azzal reagált, hogy szerinte a Költségvetési Tanács nem számolt jól, mivel jövőre az ideinél 280 milliárd forinttal több megy majd az egészségügyre. Nagy szerint a KT-nál nem adták össze az összes, egészségügyet érintő sort. „Ha szabad így mondani, igen, nem voltak elég alaposak, amikor az egészségügyről nyilatkoztak. Senki sem tévedhetetlen. Meg kell kérdezni a minisztériumot, mi segítünk.”

A Költségvetési Tanács később egy nyilatkozatban tisztázta, hogy ők nem állították, hogy az egészségügy jövőre az ideinél kevesebb pénzből gazdálkodhat, sőt, éppen ennek ellenkező megállapításokat tettek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!