Veszekedő olajállamok miatt lehet tartósan olcsó az olaj

Veszekedő olajállamok miatt lehet tartósan olcsó az olaj
Olajtanker kitáraz Kína partjainál – Forrás: AFP

Örülhet Magyarország, örülhetnek az autósok, rég nem látott alacsony szinten van az olajár, és Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője szerint akár tartós is lehet a trend. A Brent-típusú olaj ára éppen a 60 dollár/hordó szint alá is benézett. Cikkünk írása idején éppen 61 dollár volt a jegyzés.

A piaci árat mindig a kereslet és a kínálat határozza meg. Idén túlkínálatos a piac, vagyis a kereslet emelkedéséhez képest jobban nő a kínálat. az olajnál a napi 100 millió hordós fogyasztás a „kályha”, ha ehhez képest 1 százalékkal, egymillió hordóval megugrik a kínálat, az például már nagyon megmozgatja az árakat. Ekkora változásra azért nem kell 2025-ben számítani, de ha igaz az IEA előrejelzése, akkor 730 ezer hordóval nőhet a globális napi kereslet és 1,2 millió hordóval a napi kínálat, vagyis félmillió hordóval jobban nő a termelés, mint az igény.

A játékelméleti helyzet az, hogy amennyiben 1 millió hordó plusztermeléssel 10 százalékkal csökken az ár, 60 dollárról 54 dollárra, akkor az egész piac rosszabbul jár, mert korábban napi 6 milliárd dollár volt a bevétel, a többlettermeléssel 5,45 milliárd dollár, de az az egyedi termelő, aki 1 millió helyett 2 millió hordót ad el, ő 60 millió dollárról, 108 millió dollárra növelte a forgalmát.

A történet ott indul, hogy az olajexportőrök kartellszervezete, az OPEC 2023-ban önkéntesen 2,2 millió hordóval csökkentette a kínálatot (főleg Szaúd-Arábia fogta vissza magát), de az idén két részletben 410-410 ezer hordó termelést visszaenged a piacra.

Vannak, akik már nagyon elégedetlenek voltak, mert nagyon lefojtották a kapacitásukat, elsősorban Irak és az Egyesült Arab Emirátusok szokott erre panaszkodni, de vannak olyanok is, akik meg sokkal többet termeltek, mint amit ígértek, elsősorban Kazahsztánra szoktak dühösek lenni a többiek. Kazahsztán ugyanis annyira nem tartotta be az ígéreteit, hogy még az ország kizárása is felmerült az OPEC-ből.

Az már csak hab a tortán, hogy a piacon vannak olyan összeesküvés-elméletek is, hogy az amerikaiak és a szaúdiak megállapodtak, vagyis azért lehet most termelést növelni, mert az amerikaiak majd szankciókkal lefojtják az iráni és az orosz exportot.

Ezt persze majd meglátjuk, de addig is nagyon izgalmas a piac, ahol valójában nem is könnyű egymást ellenőrizni. A riportok nem megbízhatók, de vannak tankerhajó-figyelő cégek, az ő elemzéseik sokat megérnek a többieknek, az egyik legismertebb a Kpler. Ráadásul nagyon érdekes a termelők gondolkodása is. Lehet, hogy valakinek 70 dollárra jön ki egy hordó olaj kitermelése, de ha a fix beruházáson túl van (mondjuk az volt a költség fele), akkor a változó költsége csak 35 dollár. Vagyis, akkor is érdemes folytatnia a kitermelést és az értékesítést, ha összességében mínuszos a játék, de az eladásokkal legalább a veszteségét csökkentheti az eladó.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!