Nagy bajban a Nitrogénművek: a kötvényesek nem fogadták el a műtrágyakirály ajánlatát

Nagy bajban a Nitrogénművek: a kötvényesek nem fogadták el a műtrágyakirály ajánlatát
A pétfürdői Nitrogénművek Zrt. – Fotó: Jászai Csaba / MTI Bizományosi

Egyre súlyosabb a Nitrogénművek Zrt. helyzete, miután a kötvényesek nem fogadták el a társaság ajánlatát a lejáró kötvények helyzetének rendezésére.

Az úgynevezett solicitation offer ajánlatra hivatalosan május 5-ig, londoni idő szerint 16 óráig válaszolhattak a kötvényesek, de azt hallottuk, hogy már a hétvégén lehetett látni, hogy több lesz az elutasító vélemény, mint 25 százalék. A szabály ugyanis az, hogy a kibocsátó módosítási feltételeit a kötvényesek több mint háromnegyedének kell támogatni, ellenkező esetben az nem érvényes.

A Nitrogénművek kérdéses, nagyon hosszú és deskriptív nevű kötvénye 2025. május 14-én jár le, euróban volt denominálva, évi 7 százalékot fizetett, és összesen 200 millió euróról volt szó.

Mint hallottuk, a felháborodott kötvényesek szerint eléggé „vadkeleti” volt az ajánlat, amely nem engedte volna a kötvényesek fő követelését, vagyis azt, hogy a kötvényesek biztosítékként jelzálogjogot jegyezhessenek be a Nitrogénművek vagyonelemeire. A Nitrogénművek nem volt könnyű helyzetben, április 30-án már egy hosszabbítás után egy kisebb bankhitel is lejárt, azt a cég még visszafizette.

Bige László, a műtrágyakirály eddig mindig túlélte a cégcsoport nehéz pillanatait, de a helyzet most már tényleg nagyon éles. Innentől kezdve elvileg még újratárgyalható a kötvények sorsa, de május 14-ig kellene megegyezni, ellenkező esetben kamatot kell fizetni és akkor járna le a teljes 200 millió euró tőketartozás is, vagyis a kamaton kívül ezt is vissza kellene fizetni. Ahogy egyik forrásunk fogalmazott,

„soha, semmi sem teljesen lehetetlen, de a cég kötvényesei már nem nagyon reménykedhetnek.”

Bige László mindenesetre hajthatatlan maradt, nem akart fedezeteket adni, nem akart nagyobb rálátást a konszolidációs körön kívüli vállalatokkal kötött üzleteire. Bige ajánlatában alapvetően több kamat volt a türelemért cserébe, 200 + 100 bázispontos kamatemelést kínált, de ez önmagában nem ez érdekelte a kötvényeseket.

Ami a tartozás eredetét illeti, a Nitrogénművek 2013-ban nemzetközi kötvényt bocsátott ki. A prospektusban merész üzleti terveket fogalmazott meg, de azok később nem teljesültek. A kötvényt aztán a cég refinanszírozta, vagyis a vállalásait úgy teljesítette, hogy egy újabb, 200 millió eurónyi, 7 százalékot fizető kötvényt adott el. Ekkor még azért a nemzetközi hozamkörnyezet elég alacsony volt, vagyis ez igen magas kamatnak számított.

A műtrágyakirályt az ág is húzza

Bige László hosszú évek óta állandó csatában van a legkülönfélébb hazai hatóságokkal. Volt, illetve jelenleg is van egy nagy kartellügye, ahol a Gazdasági Versenyhivatal előbb brutális bírsággal sújtotta, majd a bíróság arra szólította fel a GVH-t, hogy ne mérjen olyan szigorúan. Volt egy hosszú környezetvédelmi ügye, ami hét év után végül eredménytelenül zárult. De olyan büntetőügye is volt, amely miatt őrizetbe is vették az üzletembert. A hatóságok Bige Lászlóék selejtezéssel kapcsolatos gyakorlatát, illetve az áfafizetés szabályosságát vizsgálták.

Bige Zoltán, az üzletember fia, a cégcsoport stratégiai igazgatója legutóbb azt mondta a lapunknak, hogy a fő alapanyag, vagyis a földgáz ismételt drágulása, az olcsó orosz és belarusz konkurencia fojtogatása, illetve a szén-dioxid-kibocsátásra kivetett magas hazai adója voltak a legkomolyabb problémák.

Mindenesetre a baj nem járt egyedül, 2024 októberében a Scope hitelminősítő az eddigi BB-ről rögtön két szinttel, CCC-re rontotta le a Nitrogénművek Zrt. hitelbesorolását, de állítólag már az auditor sem folytattatta a cégnél a munkát, ahogy tavaly októberben a cég felső vezetésének több tagja is felállt.

A kötvényesek a Hogan Lovells és a Deloitte tanácsadókon keresztül korábban már előálltak egy szerkezetátalakítási javaslattal. a Nitrogénművek pénzügyi tanácsadója a Lazard & Co., Ltd, a jogi tanácsadója pedig a Linklaters LLP.

Innentől már nagyon nehéz a folytatás. Ha a Nitrogénművek úgy látja, hogy van remény a reorganizációra, de arra több időre van szüksége, akkor lehet, hogy csődvédelmet kér.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!