Ezt érdemes tudni a kötelező jótállásról és a hibás termékek cseréjéről

Egyre több kérdés érkezik a jótállás alá eső hibás termékek kijavításával kapcsolatban a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségéhez, ezért a FEOSZ most közleményt adott ki az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról. Tapasztalataik szerint leginkább az bosszantja a fogyasztókat, hogy esetenként hosszú heteket, szélsőséges esetben akár hónapokat is várni kell arra, hogy a vállalkozások eleget tegyenek a kijavítási kötelezettségüknek.

A tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállás időtartama függ a termék árától. Eszerint a 10 ezer forintot elérő, de 250 ezer forintot meg nem haladó eladási ár esetén két év, 250 ezer forint felett pedig három év a kötelező jótállási idő. Ez a határidő a fogyasztási cikk átvételével vagy üzembe helyezésével kezdődik. A jótállás iránti igényét az adott vállalkozás székhelyén, bármely telephelyén, fióktelepén, vagy a jótállási jegyen feltüntetett javítószolgálatnál közvetlenül is be lehet jelenteni.

A fogyasztási cikk kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.

Ha az első javítása során a vállalkozás megállapítja, hogy az elromlott termék nem javítható, akkor a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket nyolc napon belül kicserélni. Ha nincs lehetőség a cserére, akkor a vállalkozás köteles a vételárat nyolc napon belül visszafizetni. Ugyanez érvényes arra az esetre is, ha a hibás terméket nem sikerül harminc napon belül megjavítani.

Ezen rendelkezések alól kivételt az alábbi termékek jelentenek: az elektromos kerékpár és roller, a quad és motorkerékpár, a segédmotoros kerékpár, a személygépkocsi, a lakóautó és lakókocsi, az utánfutós lakókocsi, az utánfutó, valamint a motoros vízi jármű is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!