Ha az Egyesült Államok és Kína harcol, India lehet a nevető harmadik

Ha az Egyesült Államok és Kína harcol, India lehet a nevető harmadik
J. D. Vance amerikai alelnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök és gyerekek – Fotó: AFP

Ha megnézzük a világ legnépesebb államait, akkor India (1,46 milliárd fő), Kína (1,42 milliárd fő), Egyesült Államok (347 millió fő) a sorrend. Igaz, a gazdaság erejét tekintve ma még határozottan pont fordított közöttük a sorrend.

Ettől függetlenül Indiára is egyre nagyobb figyelem irányul ebben a hármas viszonyban. Április 22-én az MTI két, Indiáról szóló gazdasági hírt is közölt. India ideiglenesen vámot vetett ki az acélimportra, hogy visszaszorítsa a Kínából származó olcsó importot, illetve J. D. Vance amerikai alelnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök Újdelhiben tárgyaltak, és jelezték, hogy sikerült komoly előrehaladást elérni a két ország közötti kereskedelmi megállapodás megkötésének előkészítéséről.

A nemzetközi befektetési sajtó eközben már hetek óta elemzi, hogy amennyiben a vámháború leginkább az amerikai–kínai kereskedelmet veti vissza, akkor azzal az utóbbi nagy vetélytársa, vagyis India mennyit nyerhet.

India egyik legerősebb iparága az acéltermelés, ő a világ második legnagyobb nyersacéltermelője, és most 12 százalékos ideiglenes védővámot vetett ki az acélimportra, hogy elejét vegye az elsősorban Kínából származó olcsó behozatalnak. A piacon Kína a legnagyobb termelő.

Az MTI emlékeztet, hogy az elmúlt évek kínai acéláradata miatt az indiai acélgyártók arra kényszerültek, hogy mérsékeljék a termelésüket, ami munkahelyek megszüntetésével is járt. Az indiai pénzügyminisztérium hétfői közleménye szerint a 200 napra szóló 12 százalékos vámos azonnali hatállyal lépett életbe. H. D. Kumarasvamy indiai acélipari miniszter szerint az intézkedés célja, hogy megvédjék a hazai acélgyártókat az import megugrásának káros hatásától, illetve biztosítsák a tisztességes versenyt a piacon.

J. D. Vance amerikai alelnök pedig hétfőn érkezett Indiába családjával egy jórészt magánjellegű, négynapos látogatásra. Az amerikai alelnök felesége, Usha indiai származású. A két vezető találkozóján főleg gazdaságról volt szó, a felek megegyeztek abban, hogy további erőfeszítéseket tesznek az energetikai, a védelmi és stratégiai technológiai együttműködés fokozása terén. Az indiai miniszterelnök elmondta, hogy várakozással tekint Donald Trump idei indiai látogatása elé. J. D. Vance irodájának közleménye szerint a két vezető megállapodott a kereskedelemről szóló további megbeszélések ütemtervéről. Az Egyesült Államok India legnagyobb kereskedelmi partnere, a kétoldalú kereskedelem tavaly 129 milliárd dollárt tett ki, 45,7 milliárd dollár indiai többlettel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!