Felnyomják a keleti megyéink lakásárait az egymilliós négyzetméterárak elől menekülő román betelepülők

Korábban nem látott ütemben nő az érdeklődés a román határhoz közeli országrészen az ingatlanok iránt, a drágulást a schengeni bővítés nyomán román érdeklődők is fűtik, hiszen a kolozsvári négyzetméterárak akár tizedéért is lehet lakást venni – mondta a Népszavának Balogh László, az Ingatlan.com elemzője.

Mióta 2024 végén kiderült, hogy Románia a schengeni övezet tagjává válik, így könnyen lehet majd közlekedni a két ország között, megnőtt az érdeklődés a határ magyar oldalának ingatlanjai iránt. Balogh szerint úgy néz ki, megmarad ez a lendület, sőt, akár hosszabb távon is jellemző lehet egészen addig, amíg az árak közötti különbség a nyugat-romániai és a kelet-magyarországi területek között nem csökken érdemben. Ez azonban még messze van: a nyugat-romániai régióban az elmúlt években rendkívüli mértékben drágultak az ingatlanok, miközben Kelet-Magyarország egyes településein roppant alacsony négyzetméterárak a jellemzőek.

Kolozsváron 3 ezer euró (1,2 millió forint) az átlagos négyzetméterár, Temesváron ugyanez 1700 euró, Nagyváradon 1600 euró, azaz 600-700 ezer forint, és a nagyvárosok agglomerációja is minden kelet-európai országban drágul. A magyarországi keleti határmenti területeken viszont jellemzően a budapesti négyzetméterárak negyedéért, akár ötödéért is lehet ingatlant venni, voltak olyan települések, ahol ez a szint alig haladta meg a 100 ezer forintot. Az Ingatlan.com-on a határmenti magyar megyékben eladásra meghirdetett lakások és házak iránt 90 százalékkal több érdeklődés érkezett Romániából, Balogh szerint egyértelműen a kisebb települések házai tűnnek kelendőnek. A távolság és a rosszabb minőségű utak miatt a Kolozsvárra ingázás kevésbé életszerű a magyar határmenti településekről, de a Battonya-Temesvár távolság alig több, mint egy óra autóval, Aradra pedig fél óra alatt is el lehet jutni.

A lap a Duna House-t is megkérdezte, a témában Máté Ferenc vezérigazgató-helyettes azt mondta, adataik szerint a Romániával határos vármegyék közül Hajdú-Bihar megyében 9 százalékkal, Békés vármegyében 25 százalékkal több ingatlan cserélt gazdát, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig 29 százalékkal emelkedett az ingatlaneladások száma 2024 első negyedévéhez viszonyítva. Ezekben a megyékben kétszámjegyű drágulást mutat a megyei átlag: az előző év azonos időszakához képest 14-24 százalékos áremelkedést regisztráltak – tette hozzá. Az Ingatlan.com adatai szerint Komádiban például a tavalyi 118 ezer forint után idén márciusban már 211 ezer forintos négyzetméterenkénti árakon cseréltek gazdát az ingatlanok.

A cég szerint Békés vármegyében a schengeni csatlakozás előtt inkább a Romániában élő magyarok vásároltak, ehhez képest a határok megnyitása óta már a magyar nyelvet egyáltalán nem beszélő, román nemzetiségű érdeklődők is megjelentek a piacon. A Magyarországon ingatlant vásárló romániai lakosok helyzetéről és problémáiról a Transtelex két éve írt részletes cikket. Idén januárban aztán megnézték, mit szólnak a határ mentén élők a schengeni csatlakozáshoz, az erről szóló cikket itt lehet elolvasni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!