A felszámolók vevőt keresnek a volt Dunai Vasmű (a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. és a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.) egyes üzletrészeire – írja a Hvg.hu. A két cégért összesen 1,67 millió euró (680 millió forint) részvételi biztosítékot kell letenni első körben, az ajánlatokat április 25-ig várják. A Duna Furnace Kft. felszámolója a Capital Inkom Kft, a Dunarolling Kft-é a Felszámoló-Reorg Kft.
A folyamat során az értékesítésre kerülő új cégekbe apportálnának minden eszközt, engedélyt és épületet, ami a továbbüzemeltetéshez szükséges. Nem kerülnének viszont a csomagba az ingatlanok, így a vasútüzemi telkek és a kikötő sem. Az épületek és az ingatlanok szétválasztása érdekében az épületekre a felszámolók építményi jogokat alapítanának, az egyes gyártóegységeket és főépületeket pedig önálló helyrajzi számon emelnék ki. Így a telekingatlanokhoz kapcsolódó környezeti kármentesítési kötelezettségek nem terhelik majd a vevőt a Hvg.hu megállapítása szerint.
Nincs konkrét információ arról, kik jelentkezhetnek a felhívásra, de a cikk szerint figyelemreméltó körülmény, hogy nemrég egyedüli részvényesként elindította a budapesti székhelyű Dunaferr Steel Rolling Zrt.-t Jozef Szivák, aki a kétezres évek végén a kassai vasmű adósa volt. Az új cég főtevékenysége vas, acél és vasötvözet-alapanyag gyártása. A kassai illetőségű Jozef Szivák az egyik fő gyanúsítottja volt annak a nyomozásnak, amely szerint a hozzá köthető cég nem fizetett a kassai vasmű acéllemezeiért, de később felmentették a vádak alól, mert a vasmű tulajdonosai is tudtak a meghiúsult üzletekről. Az Új Szó viszont azt írta, Szivákék meggazdagodtak az ügyleten.
A kormány hosszú kínlódás után tavaly novemberre unta meg a dolgozók és a dunai vasmű maradékának elkeserítő helyzetét és határozta el, hogy aktívabban közbelép, átmenetileg át is vállalta a cégek dolgozóinak bérkifizetését. A Dunaferr kálváriájának hátteréről és az előző tulajdonos, a dunaújvárosi dolgozókat végül cserben hagyó indiai Liberty állam általi helyzetbe hozásáról itt írtunk részletesen.