Kína remek gazdasági adatokkal gyűjtött erőt az újabb amerikai vámok előtt

Kína még az elemzőket is meglepve, erős gazdasági trendekről közölt adatokat – írta a Reuters. A közzétett friss információk a PMI-mutatók (Purchase Managers Index), vagyis a Beszerzési Menedzser Indexek olyan gazdasági mutatók, amelyeket a különböző vállalatok havi felmérései alapján határoznak meg. Az indexek trendeket mutatnak mind a feldolgozóiparban, mind a szolgáltató szektorban.

Bár az elemzők 50-es érték alatti februári feldolgozóipari indexet vártak, de a PMI februárban 50,2 pontra emelkedett az egy hónappal korábbi 49,1 pontról. Ez mindenképpen nagy siker. A Reuters elemzői konszenzusa is emelkedést várt, de csak 49,9-es volt az előzetes átlagos várakozás. A friss adat november óta a legjobb érték. A nem feldolgozóipari index (gyakorlatilag ez a szolgáltatási index) 50,4-re gyorsult. Az új megrendeléseket tükröző eredmények végre a belső kereslet javulását is mutatják

Mindez Kínának nagyon sok szempontból a lehető legjobbkor jött.

Március 4-én ugyanis már élnek Donald Trump 10 százalékos kereskedelmi vámai, azok előtt jól jött egy kis erőgyűjtés. A március 5-én induló pekingi parlamenti ülésszak során a politikai vezetés majd elmondhatja, hogy visszaigazolást nyert, hogy a legújabb stimulusok, vagyis gazdaságösztönző lépések sikeresek voltak. Aztán az persze még a jövő nagy kérdése, hogy a fellendülés a kereskedelmi háború intenzív szakasza alatt is fenntartható-e.

A kínai gazdaságpolitikai vezetés várhatóan a jövő héten jelenti be gazdasági céljait és az esetleges új támogatásokat. Korábban a növekedés fenntartása érdekében a döntéshozók magasabb költségvetési kiadásokat, fokozott eladósodást és további monetáris lazítást ígértek. A gazdaságpolitikai vezetés egy nappal azután ült össze, hogy Donald Trump bejelentette, hogy március 4-én 10 százalékos plusz vámot vet ki a kínai árukra a február 4-én kivetett 10 százalékos vámon felül.

Kína gazdasága azért nem áll már annyira rosszul, a 18 ezer milliárd dolláros nagyságrendű kínai GDP tavaly végül 5 százalékkal nőtt, ahogyan azt a kormány remélte, és idén is megmaradhat a növekedés. Problémát legfeljebb az jelentett, hogy a bővülés kissé egyoldalú volt, az export és az ipari termelés jól teljesített, de a belső fogyasztás (a hazai kiskereskedelem) elmaradt a remélt szinttől.

Kína március 7-én teszi közzé a január-februári kereskedelmi adatokat, ez is nagyon fontos lesz, ahogyan az is, hogy a kínai statisztikai hivatal milyen számot közöl legközelebb az új exportrendelésekről, illetve a foglalkoztatásról.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!