Aki rászánja az időt, sokat nyerhet a lakásbiztosítási kampánnyal

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024-től újított a hazai biztosítási piacon, bevezetve az évenkénti egyszeri, márciusban esedékes lakásbiztosítási kampányt. Ennek az a deklarált célja, hogy mivel az ügyfelek ilyenkor egyszerűen válthatnak biztosítót, vagy adott cégen belül legalább biztosítási terméket, mindenkinek érdemes átnéznie a meglevő lakásbiztosítását, és ha talál, tudatosan választhat jobb fedezetű, kedvezőbb ár-érték arányú biztosítást. A szakemberek szerint szinte biztos, hogy talál ilyet az ember, a kérdés inkább az, hogy mekkora előnyért éri meg a procedúra, mert azért biztosítót váltani, minden ezzel ellentétes közlés ellenére, nem is olyan egyszerű. Az ügyfelek mindenesetre valóban nyerhetnek, ha váltanak,
- vagy díjcsökkenést;
- vagy jobb fedezettséget;
- vagy eseti kedvezményeket, ajándékokat;
- vagy jobban testre szabott védelmet.
Meglepő módon tavaly, az első kampányban az újonnan választók nem is csak a kisebb díjra mentek rá, hanem sokszor a nagyobb tartalomra. A meglevő biztosítási szerződést idén is március 31-ig lehet felmondani, a felmondásnak viszont egységesen április 30-ra kell vonatkoznia.
Százezrek válthatnak
Az MNB adatai szerint a 3,3 millió hazai háztartás közel 20 százaléka, azaz több mint 640 ezer ügyfél mozdult meg a tavalyi első lakásbiztosítási kampány kapcsán. Az idén előzetesen még nagyon pontos becslések nincsenek, de Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem életbiztosítás termékmenedzsment vezetője szerint
az idén is az ügyfelek 10-15 százaléka válthat, azaz akár 330-495 ezer biztosított is választhat új biztosítót vagy új biztosítást.
Ezt azért érdemes ismételten így megkülönböztetni, mert tavaly 330 ezer szerződésnél kezdeményezték az ügyfelek új lakásbiztosítás megkötését, 310 ezer esetben pedig csak az addigi szerződésük átdolgozását kérték – írja a Grantis elemzése.
A váltás oka többféle is lehet, nyilván a díj, a lefedett kockázatok szélessége, az egyszerűbb kárügyintézés, de a biztosító márkaneve, a sokféle akció, ajándéktárgy, sorsolás, kupon is befolyásolhatja a döntést. Utóbbiak azért annyira nem kiemelt fontosságúak, bár szinte mindenki próbálkozik ilyen fogásokkal. Ugyanakkor az jól látható, hogy a biztosításnál egy ígéretet veszünk arra, hogy amikor baj lesz, akkor segítséget kapunk, egy ilyen vásárlásnál pedig nem annyira fontos az akciós ár, mint mondjuk, a szilvalekvárnál.
Aztán persze az is lehet, hogy az ügyfelek egyszerűbben gondolkodnak, de a válaszadók ilyenkor próbálnak tudatos fogyasztóként feltűnni, hiszen nem biztos, hogy túl sokaknak vannak valódi tapasztalatai a kárügyintézés egyszerűségéről több biztosító vonatkozásában. Bár hallomásból azért mindig lehet tájékozódni olyan cégekről is, ahol még nincs termékünk.
Az MNB adatai szerint 2024 harmadik negyedévében 64 802 forint volt egy átlagos lakásbiztosítási díj – jelzi a Netrisk, amely korábban azt emelte ki, hogy a magyar lakásállomány összesített értéke 100 ezer milliárd forint felett járhat már, ugyanakkor egészen biztos, hogy ehhez a hatalmas összeghez, a családok legnagyobb vagyoneleméhez képest alacsony a biztosításokra költött összeg. Itt persze nem az a baj, hogy a díj alacsony, hanem az, hogy kár esetén sokszor kiderül, hogy nem megfelelő a biztosítottság.
Az Allianz Hungária Zrt. is végzett egy kutatást a kampány előtt, a felmérésből pedig Vámos Levente, az értékesítési és hálózatirányítási divízió vezetője szerint az látható, hogy választásnál az öt legfontosabb szempont a kárrendezés, az ár-érték arány, az átlátható feltételek, a kockázatok köre, valamint a várható kártérítés mértéke. Meglepő, hogy az amúgy nagyon árérzékeny magyar piacon a jobb tartalomért valamivel többen váltanának, mint az ár miatt (60 versus 58 százalék).
Érdekesség, hogy a Groupama szerint a tavaly biztosítást váltók között szinte ugyanolyan arányban voltak azok, akiknek csökkent (31 százalék) a biztosítási díjuk, mint olyanok, akiknek nőtt (28 százalék).
A Groupama Biztosító szerint az egyik legizgalmasabb kérdés, hogy önrésszel vagy önrész nélkül vegyünk lakásbiztosítást. A Groupama az önrész nélküli termékekben hisz, de a biztosítók másik része azt szereti, ha az ügyfeleknek is érdekükben áll a kár elkerülése. Például egy casco esetén maga a sofőr is egyfajta kockázat. Biztosítói oldalról ilyenkor nem rossz, ha kár esetén a sofőr is fizet. Az önrésszel vállalt biztosítások amúgy valamivel (bár nem sokkal) olcsóbbak is. Ugyanakkor a Groupama szerint a cascóval ellentétben, ahol a legtöbb kár esetében valóban van valamilyen felelőssége az autósnak, a lakáskároknál ritkább az, hogy amennyiben önrészt kell fizetnie a biztosítottnak, akkor elkerüli a csőtörést vagy a viharkárt. Az érvelés szerint míg egy autóval be lehet állni vihar idején egy mélygarázsba, de egy házat hova tolnánk be.
Zavaró információk
A hazai piacon nagyjából a lakások háromnegyede biztosított, ami nem is alacsony arány, de a korábbi kampány tapasztalatai így is megdöbbentők. A Groupama és az OTP friss, 1000 fő megkérdezésével készült országos felméréséből ugyanis kiderül, hogy 10 ügyfélből 4 nem is hallott semmit a kampányról, 1 tavaly is tervezte, hogy lép, de aztán lemaradt erről, nem volt ideje foglalkozni a lehetőséggel, 2 vakon hitt a meglevő biztosítójában, 1 nemrég váltott, vagyis még elégedett volt, és 2 ügyfél volt valóban aktív, ezzel a kutatás is megerősítette az MNB tapasztalatait
Tavaly némi értetlenséget okozott az is, hogy az MNB azt közölte, hogy a korábbi szerződések díjmentesen felmondhatók, de a korábban hűségidővel megkötött kedvezményes szerződések felmondása esetén egyes biztosítók kérték vissza az átadott kedvezményeket, vagyis a 60, 80, 100 ezer forintokat.
Ez az összeg valóban visszakérhető, igaz, Szobonya László szerint az MNB ugyanakkor elvárásokat fogalmazott meg a piac irányában, például a tiszta kommunikációt, de azt is deklarálta, hogy nem tartja jó gyakorlatnak a 3 évnél hosszabb röghöz kötéseket, hűségnyilatkozatokat. Azt persze lehet mondani, hogy ezek csak ajánlások, de a piacon tisztában vannak vele, hogy az MNB ajánlásait érdemes betartani.
Az MNB a különösen jól összehasonlítható, több elemében is sztenderdizált Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosításokat (MFO) is lelkesen ajánlja, de ezek azért egyelőre nem annyira népszerűek a lakosság körében, mert elég drágák. A lakásbiztosítási piac amúgy továbbra is egy nagyon koncentrált szegmens, több mint 80 százalékon négy nagy játékos osztozik, ábécé- és nem méret szerinti sorrendben a négy muskétás az Alfa, az Allianz, a Generali és a Groupama.
Tanácsok
A biztosítók azt javasolják az ügyfeleknek, hogy érdemes idejében elkezdeni a felkészülést a kampányra. Bár lehet, hogy az ajánlatok valóban csak március elején lesznek összehasonlíthatók, de tájékozódni, megnézni a saját szerződésünket már hasznos lehet. És márciusban aztán már tényleg nem érdemes nagyon kivárni, mert tavaly például őrült sorok voltak az ügyfélszolgálatoknál az utolsó napon.
A szakma szerint, aki segítségre szorul, annak pedig hasznos átbeszélnie a biztosítóval a helyzetet, az ugyanis még nem kerül pénzbe. Persze nem árulunk el nagy titkot, hogy a biztosítók mindenkit arra fognak ösztökélni, hogy maradjanak az ő cégük ügyfelei, vagy ha nem azok voltak, jöjjenek át, de a szakemberek tényleg rá tudnak mutatni az izgalmas kérdésekre. Az ügyfelek többsége elég felkészült, de tavaly az első kampány során még sokan azzal mentek be a biztosítóhoz, hogy megkapták az értesítést a váltási opcióról, mi a teendőjük, mit kell aláírni? Vagyis nem értették, hogy ez csak lehetőség, nem kötelező procedúra.
Kedvezmények
Bár azt mindenki elmondta, hogy egy egyszeri tombola vagy egy egyszeri díjkedvezmény helyett inkább valóban jó biztosítást érdemes vásárolni, ugyanakkor a biztosítók sok nyereménnyel is készülnek a lakásbiztosítási kampányra – jelezte a Grantis. Sajnos ezen a piacon is jellemző az a trend, hogy az új, az átcsábított ügyfél jobban jár, mint a hűséges, és a kedvezményeket ilyenkor végső soron éppen a lojális ügyfeleken veri le a biztosító, ez nem egy szimpatikus eljárásmód.
A Grantis szerint mindenesetre akár 50-60 százalékos díjkedvezményt, ajándék kiegészítőt és kuponokat is adnak a versenyző szereplők. A nyeremények között okostévé, lakberendezési utalvány és pénznyeremény is szerepel.
A cég összeállítása szerint az Alfa 50 százalékos díjkedvezményt ad azoknak, akik május 15-ig OKÉ lakásbiztosítást kötnek. A biztosító egy nyereményjátékot is meghirdetett, amelynek keretében egy LG OLED evo smart TV-t lehet nyerni.
A Generali a Házőrző otthon- és életmód-biztosításra nyújt első éves díjkedvezményt azoknak, akik február 1. és április 30. között kötnek lakásbiztosítást. A Nívó csomag esetén akár 37, az Extránál 42, a Top csomagnál pedig akár 48 százalék is lehet a díjkedvezmény mértéke.
A Groupama Vesta biztosításával is össze lehet szedni maximum 50 százalékos díjkedvezményt. Már egyből 16 százalékot adnak arra, ha több biztosítás is van a családban a társaságnál, de a hűséget is jutalmazzák, 15 százalékos kedvezményt kínálnak azoknak, akik legalább 3 évig nem mondják fel a szerződést. A többieknek is vannak jó ajánlataik, mi most a legnagyobbakéi közül mutattunk be párat.
Volt hatása a kampánynak
A tavalyi kampány fő üzenete az alulbiztosítottság elkerülése volt, vagyis a szervezők arra hívták fel a figyelmet, hogy egy 10-15 éves biztosítás már nagyon elavulhatott, nem követhette az ingatlanok építési költségeit. A jegybank céljai között szerepelt a nagyobb verseny és a kedvezőbb árazás is.
Mindez el is érhető, a Netrisk szerint átlagosan akár 70 ezer forint különbség is lehet az azonos lakóingatlanra köthető lakásbiztosítások éves díja között, a kapcsolódó szolgáltatások között pedig szintén lényeges eltérések lehetnek.
A lakástulajdonosok átlagosan több mint hétévente cserélik csak le a biztosításokat, de a kampánynak van egy olyan tudatos ügyféllé nevelési hatása, amely javíthat ezen a trenden. Fontos tudni, hogy általában a banki lakáshitelhez kapcsolódó, azokhoz kötelezően előírt biztosításokat is lehet cserélni, erről azonban érdemes külön tájékozódni. A Netrisk kutatásából kiderült, hogy a megkérdezettek 19 százaléka több mint 10 éve váltott csak, 14 százalékuk pedig 5-10 éve nyúlt utoljára a biztosításához.
„10 ügyfélből közel 5-en ugyanis úgy gondolják, nincs érdemi különbség a lakásbiztosítások között, nagyjából mindegyik ugyanazt tudja, 45 százalék időigényesnek, 38 százalék pedig bonyolultnak találja a biztosítóváltást”
– mondta Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója. Az alulbiztosításra tényleg figyelni kell, mostanság pár év alatt is jelentősen emelkedhet az ingatlanunk ára, ez pedig kulcskérdés egy esetleges káresemény után. Vámos Levente szerint az alulbiztosítottság az extrém helyzetekben is visszaüthet. Ha például egy tűzben elpusztult ingatlant kell újra felépíteni, nem mellékes szempont, hogy mekkora fedezet a kárkifizetés alapja, másfelől pedig nem elvárható, hogy régi technológiával építsék újjá, márpedig az új eljárások jó eséllyel lényegesen költségesebbek.
A Groupama kutatásából az is kiderül, hogy a biztosítással bírók csak alig több mint fele gondolja úgy, hogy a biztosítási összeg fedezné ingatlanának helyreállítási költségeit egy esetleges káresemény után, így sokaknál továbbra is aktuális lehet a felülvizsgálat.
A kampány hatására átlagosan 24, ezen belül Budapesten 28 százalékkal nőtt tavaly az ingatlanok egy négyzetméterére jutó biztosítási összeg.
A kisebb településeken ugyanakkor más a helyzet, mint Budapesten, ahol az újjáépítési érték emelkedése egy ingatlanboom során jobban megfogható, mint egy borsodi kis faluban, ahol lehet, hogy éppen fillérekért vehető ingatlan a szomszéd utcában.
Talán meglepő, de az utasbiztosításokkal és a kötelezővel (kgfb) ellentétben a lakásbiztosítások piaca még nem annyira digitális, bár a Covid idején volt egy felfutás, de most éppen csökkent az online megkötött lakásbiztosítások aránya, a feltételek hosszúak és bonyolultak, ezért átnézésükben komfortosabb hús-vér emberrel beszélni – mondta Szobonya László. És valóban, az a legbiztosabb, hogy amennyiben azt látjuk, hogy tűz- vagy vízkár, tisztában legyünk vele, hogy mire is van biztosításunk, mert ebből a két fogalomból, hogy tűz és víz, vagy ezerféle káreset képzelhető el.