
Az osztrák Lasselsberger-csoport tulajdonában álló Zalakerámia leszerelte és bezárja a romhányi gyárát, a technológiát pedig a kolozsvári üzemébe szállítja át – írta a HVG. A Nógrád megyei településen 200 embert bocsátottak el.
A Magyar Kerámia Szövetség honlapján megjelent hír szerint január végén befejeződött a teljes technológiai sor szétszerelése és Romániába történő elszállítása, a gyáregység mostantól pusztán logisztikai feladatokat fog ellátni.
A cég jogelődje, az 1922-ben a Lloyd Társaság által alapított Romhányi Építési és Kerámiagyár volt, aztán a rendszerváltás után a tőzsdén is megfordult Zalakerámia lett a tulajdonos. A zalai csempegyár irányításáért korábban Leisztinger Tamás és a Rahimkulov család is küzdött, végül az osztrák csoportnál landolt a cégcsoport.
Az üzem évi 4,5 millió négyzetméternyi csempét tudott előállítani, 2017-ben pedig 5 milliárd forint értékben új, korszerű gyártósort helyeztek üzembe. A leszereléssel „a magyar burkolólapgyártás egyetlen modern üzeme véglegesen megszűnt” – írja a szövetség közleménye.
A Lasselsberger romániai érdekeltsége, a Sanex bázisa Kolozsváron található, de a Lasselsberger a Zalakerámián keresztül tulajdonolja a céget.
A magyar és az európai kerámiagyártás a magas energia- és munkaerőköltségek miatt évek óta szenvedett, a Zalakerámia másik hazai gyártóegysége, a tófeji is súlyos problémákkal küzd. Ugyanakkor azt a szövetség sem hagyja szó nélkül, hogy a végben súlyos szerepe volt a kormánynak, amely a Covid utáni magas építőanyagárak idején rászállt a külföldi építőanyaggyártókra. A kormány az égetettagyag- és kerámiagyártókra kivetett kiegészítő bányajáradékkal végleg ellehetetlenítette a működést. Romániában sokkal támogatóbb a környezet, így a költözés érthető, csak ettől még igen fájdalmas.