Közzétették, melyik állampapírból mennyit vettek az emberek a nagy januári kamatfizetés után
Január 20-án, a 2033/I elnevezésű prémium állampapír kamatfizetésével eldördült a startpisztoly, elkezdődött az inflációkövető állampapírok nagy éves kamatfizetése. Ezek a papírok eddig jellemzően 17-19 százalékkal kamatoztak, mostantól azonban már csak 3-4 százalékkal fognak, ami miatt több mint félmillió tulajdonos kezdhet el gondolkodni, hogy prémium állampapírban hagyja a pénzét, vagy jobban fizető befektetések után nézzen.
A Nagy Márton által csak „őrületnek” nevezett időszak egyik kellemetlen mellékhatása, hogy az elmúlt hetekben megbolondult az ingatlanpiac és ugrásszerűen drágulni kezdtek a lakások. Egy másik kellemetlen mellékhatás lehet, ha túl sokan veszik ki a pénzüket az állampapírokból és a magyar államnak újra kell gondolnia a finanszírozási stratégiáját.
Arról, hogy pontosan mi fog történni, most még csak találgathatunk, sokatmondó viszont a Portfolio egy felmérése, amely szerint a magyarok idén akár 4000 milliárd forintot is kivehetnek az állampapírokból.
Mindenképpen érdekes szempontot jelenthetnek azonban az állampapírokat kiadó Államadósság-kezelő Központ adatai, amelyek heti bontásban mutatják, mikor melyik állampapírból mennyit vett a lakosság. Ez 2025 első öt hetében így nézett ki:
Az ábrán látszik, hogy az első, január 20-i kamatfizetés előtt a magyarok viszonylag kevés, heti 50-90 milliárd forintnyi új állampapírt vásároltak. A 20-i héten azonban hirtelen majdnem 250 milliárd forintra ugrott a forgalom, ami január utolsó hetében is 200 milliárd forint fölött maradt.
A lakossági befektetők a legtöbbet – bőven több mint a teljes forgalom felét – Fix Magyar Állampapírokból vásárolták. Ez egy hároméves futamidejű, évente 6,5 százalékos kamatot fizető konstrukció. Második legnépszerűbb a piaci szinthez kötött kamatozású Bónusz Magyar Állampapír lett.
A grafikonok alapján egyértelműen kimondható, hogy továbbra is van érdeklődés az állampapírok iránt, azt azonban nem tudjuk, hogy pontosan mekkora. Az ÁKK ugyanis arról nem közöl adatokat, hogy melyik héten mennyien adják el az állampapírjaikat, vagyis az értékesítési adatokból nem látszik, hogy mennyi állampapírt vettek a prémium sorozatok visszaváltásából származó pénzből.
Arról, hogy milyen befektetési stratégiákat lehet vagy érdemes követni a prémium állampapírok mostani kamatfordulója után, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban.