Varga Mihály: Az Európai Unió bankja 767 millió eurót fektetett be tavaly Magyarországon

405

A pénzügyminiszter a luxemburgi EIB Bank vezetőivel értékelte a tavalyi évet. Kiderült, hogy az unió bankja 2020-ban hazai kkv-kat, a kormányzatot, kórházakat és energiaprojekteket is finanszírozott.

Akad olyan szituáció, amikor a kormányzat nem ellenfelet, hanem partnert lát „Brüsszelben”. Igaz Varga Mihály pénzügyminiszter amúgy is a nemzetközi kooperációk híve szokott lenni, ráadásul az Európai Beruházási Bank (EIB) konkrétan nem is brüsszeli, hanem luxemburgi intézmény.

Természetesen a megítélésében aligha a székhely döntött, mindenesetre március 16-án az EIB Magyarországról tartott online sajtótájékoztatót, ahol Varga Mihály így fogalmazott:

„az EIB és hazánk között korábban is meglévő igen jó kapcsolatok a veszélyhelyzetben tovább erősödtek. A bank komoly támogatást nyújtott az egészségügyi védekezéshez, a költségvetési kiadások refinanszírozása révén, és a beruházások növeléséhez – az állami és a magánszférában is –, a megemelt hitelkeretek és a rugalmas hitelezési gyakorlat révén.”

A fő projektek

Az EIB szakemberei a négy fő projektet is bemutatták:

  • A bank 225 millió euró összértékben biztosított új finanszírozási forrásokat az országban működő kkv-k számára,
  • 200 millió euró összegű hitelt nyújtott a magyar kormány számára az ország uniós finanszírozású projektekben való részvételéhez,
  • 162,5 millió eurót ruházott be, hogy támogassa az ÁEEK-t, az országos kórházirányítási hivatalt, ezzel a magyar egészségügyi ágazat járványra való reagálását,
  • 120 millió euró jutott az MVM délkelet-magyarországi elosztóhálózatának korszerűsítésére.

Néhány további adat

Varga Mihály is több adatot is megosztott, eszerint a magyar gazdaságban 2020 márciusában egy hosszú növekedési szakasz véget ért, 2020-ra most 5,1 százalékos visszaeséssel számol a miniszter.

Elmondta, hogy az elmúlt egy évben adóemelések nélkül kellett megtalálni azt, hogy miként lehet a magyar gazdaságot újra növekedési pályára állítani, de közben meg kellett védeni a magyar családokat és a munkahelyeket is.

Mint megtudtuk, az Európai Beruházási Bank Csoport 2020-ban összesen 767 millió eurót ruházott be Magyarországon, ami a magyar GDP 0,57 százalékának felel meg és rekordösszegnek számít az elmúlt öt évben.

Várakozások

Teresa Czerwinska, az EIB magyarországi műveletekért felelős alelnöke elmondta, hogy a covid első évében főleg a beruházások estek vissza jelentősen Magyarországon, de az EIB 2021-ben már 4 majd 2022-ben 5 százalékos gazdasági növekedéssel számol.

A bank írásos tanulmányából kiderül, hogy a magyar cégek 47 százaléka mérsékelte a beruházásait a koronavírus miatt, de csak a cégek egynegyede mondta azt, hogy a járvány miatt teljesen elhagyott korábbi terveket. (ez az uniós átlagértéknél kisebb arány).

A cégek csaknem kétharmada (64 százalék) végrehajtott valamilyen digitális fejlesztést, ez is jobb adat, mint az uniós átlag, igaz nagy a szakadék, mert a nagyvállalatok 84 százaléka, a kkv-knak viszont csak a 40 százaléka fejlesztett.

Amire viszont kevésbé lehetünk büszkék a magyarországi vállalkozásoknak csak 9 százaléka minősül a tanulmány szerint aktív innovátornak , ebben az uniós átlag 20 százalék.

Végül tíz magyarországi cégből körülbelül négy (41 százalék) fektetett be valamilyen energiahatékonysági intézkedésbe, az uniós átlag 47 százalék.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!