Több kategóriában is díjazták a Telex fotósait a 43. Magyar Sajtófotó Pályázaton.
2024 felforgató év volt mind a magyar, mind a nemzetközi politikai életben. Januárban Magyar Pétert még főként Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter férjeként ismertük, néhány hónappal később már a Tisza Párt vezetőjeként mérette meg magát az európai parlamenti választásokon. A külpolitika sem volt kevésbé izgalmas, fél évre a magyar kormánynak jutott az EU miniszteri Tanácsának soros elnöksége, ami számtalan emlékezetes pillanatot – és grimaszt – szolgáltatott a fotósoknak. És míg 2023 a tanártüntetések éve volt a hazai sajtófotóban és az év legjobb képei a déli határról és a lakhatási válságról készültek, tavaly többek közt az őszt meghatározó árvízről, a folytatódó orosz-ukrán háború hosszú távú hatásairól készültek sorozatok.
Idén 282 fotográfus összesen 2566 pályaművel jelentkezett a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Fotóriporterek Szakosztálya által meghirdetett 43. Magyar Sajtófotó pályázatra, összesen 7438 képet küldtek be. A pályázatra 2024-ben készített fotókkal lehetett versenybe szállni, néhány sorozatkategória kivételével, ahol a hosszú távon készült munkák közt néhány régebbi fényképet is elfogadott a zsűri. A pályázat anyagát nemzetközi zsűri bírálta el az év elején.
A Telex fotósait több kategóriában is díjazták.
Két díjat is nyert Melegh Noémi Napsugár. A Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia egyedi kategóriájának lett első helyezettje Emlékezésterápia című anyagával, mely a szentendrei Skanzen demenciával élőknek tartott foglalkozásait mutatja be. Művészet kategóriában pedig 3. helyezést szerzett Elmélyülten című képe, amely Aix-en-Provence-ban, a Vasarely múzeumban készült.
Nyugat-Ukrajnában, az ország négy hadifogolytáborának egyikében készült Huszti István Fogságban című sorozata, amely képriport kategóriában 2.díjat kapott.
Emberábrázolás-portré – sorozat kategóriában lett 2. helyezett és nyert Móricz-Sabján Simon-díjat Bődey János „Amikor láttam, hogy apukám sír, tudtam, hogy baj van” című sorozata. Kollegánk egy fiatal nő életét követte, akinek egy elektródákat tartalmazó vékony rácsot helyeztek el az agyán, hogy kiderüljön, az agyának melyik területe indítja be epilepsziás rohamait.
A MÚOSZ Nagydíját Mohos Márton (24.hu) A kormánypártból a fő ellenzéki vezetővé című, Magyar Péterről szóló sorozata vitte el, az André Kertész-nagydíjat pedig Kovács Bea (szabadfoglalkozású) kapta. Kovács Az utolsó leheletig című munkájában Márkovics Ákos ápolót követi, aki egy internetes álláshirdetésre jelentkezve lett Karsai Dániel ALS beteg alkotmányjogász segítője.
A díjazottak ünnepélyes keretek között, a 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás megnyitóján vehetik át a díjakat 2025. május 6-án a Capa Központban. A kiállítást Rubik Ernő, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Állami Díjas magyar szobrász, építész, formatervező, belsőépítész, játéktervező, feltaláló, egyetemi tanár nyitja meg.
Az alábbiakban a díjazott fotográfusok munkáiból válogatunk, a képeket az eredeti leírásokkal mutatjuk be.
Hír- és eseményfotó
1. díj és az Escher Károly-díj a legjobb Magyarországon készült hírképért: Veres Viktor (HVG): Hogy Mi?!

Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke, Emmanuel Macron francia elnök és Mette Frederiksen, Dánia miniszterelnöke az Európai Politikai Közösség ötödik ülésén Budapesten, 2024 november 7-én.
2. díj: Mónus Márton (szabadfoglalkozású): A legviccesebb fickó a házban
3. díja: Mohos Márton (24.hu): A Messiás
Képriport
1. díj és a MÚOSZ Nagydíja: Mohos Márton (24.hu): A kormánypártból a fő ellenzéki vezetővé




2024-ben jelentős politikai fordulatot hozott Magyar Péter, aki a kormány volt belső emberének számított (volt férje a korábbi igazságügyi miniszternek, Varga Juditnak), és az általa alapított Tisza Párt figyelemre méltó sikereket ért el. Mindössze néhány hónap alatt Magyar erőfeszítései 30%-os eredményt hoztak az európai parlamenti választásokon, amivel a párt a legnagyobb ellenzéki erővé vált, és végül a hosszú ideje kormányzó Orbán Viktor kormányával szemben is fej-fej mellett halad a közvélemény-kutatásokban.
Magyar március 15-én tartotta első kampányrendezvényét, és mindössze három hónap intenzív kampányolás után – miközben egyre több magyar fejezte ki bizalmát iránta – hatalmas győzelmet aratott a június 9-i választásokon, amit azóta kihasználva a potenciális kormányváltás egyik legfontosabb szereplőjévé vált.
2. díj: Huszti István (Telex.hu): Fogságban




Az orosz-ukrán háborúban fogságba esett orosz hadifoglyok várják egy börtönben, hogy fogolycserével szabadulhassanak. Nyugat-Ukrajnában vagyunk, az ország négy hadifogolytáborának egyikében. Régi börtönkomplexum, száz éve is az volt, hadifogolytáborrá az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború után alakították.
3. díj: Tövissi Bence (Index.hu): Azért a víz az úr!
Mindennapi élet (egyedi)
1. díj: Bankó Gábor (444.hu): Sörivó verseny

Sörivó verseny az Oktoberfesten az Igali Gyógyfürdőben. A versenyt minden évben megrendezik.
2. díj: Kerekes M. István (szabadfoglalkozású): Vakáció
3. díj: Takács Gergely (szabadfoglalkozású): Egy új kezdet nehézségei
Mindennapi élet – sorozat
1. díj: Szajki Bálint (24.hu): Éjszakai műszak a rendezőpályaudvaron




A Ferencváros pályaudvar Magyarország legnagyobb és legforgalmasabb vasúti rendezőpályaudvara, az ország és a régió kelet-nyugati teherforgalmának kilencven százalékát kezeli. A létesítmény megállás nélkül üzemel, a 12 órás éjszakai műszakok különösen megterhelőek. A vasúti munka állandó koncentrációt igényel, a hibák súlyos következményekkel járhatnak. Itt, „Fradiban” az irányítótorony táblakezelőjétől a dokumentáción át a tehervonatok műszaki ellenőrzéséig minden feladatkör kritikus fontosságú. A műszak nehézségei mellett a rendezőpályaudvar dolgozói a rendszer problémáival is küzdenek. A pályaudvar infrastruktúrájának zöme a szocializmus alatt épült ki, a berendezések avulnak, az épületek omladoznak. A magyar vasúti rendszer súlyosan alulfinanszírozott, korszerűsítésre, fejlesztésre alig jut forrás, így a Ferencváros pályaudvar is sok évtizeddel ezelőtti állapotokat tükröz.
2. díj: Márkos Tamás (Udvarhelyi Hírportál): Élet a Senkiföldjén
3. díj: Varga Dzsenifer (24.hu): Több, mint menedék
Emberábrázolás-portré – egyedi
1. díj: Kovács G. Attila (szabadfoglalkozású): Rubik Ernő

2024-ben ünnepelte a világ a Rubik kocka születésének 50. évfordulóját. A bűvös kocka feltalálójának, a 80 éves Rubik Ernőnek a portréja, a Collegium Hungaricum Wien és a Museum für angewandte Kunst (MAK) közös szervezésében Bécsben megrendezésre került 50 Years of Twists and Turns elnevezésű eseményhez kötődően készült Magyarországon.
2. díj: Mónus Márton (szabadfoglalkozású): Ágnes
3. díj: Ladjánszki Máté (szabadfoglalkozású): Nagy Bernadette és Kemény György
Emberábrázolás-portré – sorozat
1. díj és az André Kertész-Nagydíj: Kovács Bea (szabadfoglalkozású): Az utolsó leheletig




Márkovics Ákos ápoló egy internetes álláshirdetésre jelentkezve lett Karsai Dániel ALS beteg alkotmányjogász segítője. Az idősgondozásból érkező ápoló másfél évig, 2024.szeptember 28-án bekövetkezett haláláig ápolta az eutanázia magyarországi legalizálásáért küzdő jogászt. Dániel fizikai szükségleteiről való gondoskodás mellett Ákos aktív részese lett a kegyes halálért folytatott harcának, amelyet a nyilvánosság előtt vívott.
Ákos és Dániel kapcsolata túlmutatott az ápolói feladatokon, nagyon megszerette Dánielt és annak családját. A Siklósról a fővárosba költözött fiatalember hamar azt érezte, hogy lett egy pesti családja is. A Dániel ápolásával eltöltött másfél évről azt gondolja, hogy elérte ápolói pályája csúcsát, és ajándékként tekint a Karsai Dániel mellett töltött időre.
2. díj és a Móricz-Sabján Simon-díj: Bődey János (Telex.hu): „Amikor láttam, hogy apukám sír, tudtam, hogy baj van”




Vikinek egy koponyafelnyitással járó hatórás műtét során elektródákat tartalmazó vékony rácsot helyeztek el az agyán, hogy kiderüljön, az agyának melyik területe indítja be epilepsziás rohamait. A jobb életminőséghez vezető útja végül a jobb önismerethez vezető útjává vált.
3. díj: Kállai Márton (Szabad Föld): Közösségi tudósok
Művészet – egyedi
1. díj: Polyák Attila (szabadfoglalkozású): Krúbi

Krúbi repül egy repülőszőnyegen közönsége fölött az első nagy arénakoncertjén a Papp László sportarénában.
2. díj: Csomor Ádám (XXI. század Média Kft.): Bűnbánó Magdolna
3. díj: Melegh Noémi Napsugár (Telex.hu): Elmélyülten

Nézelődők az Aix-en-Provence-ban székelő Vasarely Alapítvány által működtetett Vasarely múzeumban 2024. október 27-én.
Művészet – sorozat
1. díj: Szajki Bálint (24.hu): Az angyal búcsúja




Több mint 120 év után először vették le és szállították el átfogó restaurálásra a budapesti Hősök Teréről, a Millenniumi Emlékműről Gábriel arkangyal szobrát, amelynek felújítása legalább hat hónapig fog tartani. A szobor az ország egyik emblematikus jelképe, annak keresztény királyságként való megalapítását és a királyi hatalom isteni eredetét jelképezi.
A Milleniumi Emlékmű oszlopa most hónapokig üresen fog állni. Egy olyan szimbolikus látvány, amit a mai élő magyarok még soha nem láthattak, és bizonyára egyszeri alkalom lehet ebben az emberöltőben. A Hősök Tere Gábriel arkangyal szobra nélkül, amelyet 123 éve először láthatnak a magyarok így, egy „pillanatnyi” törés is Budapest szimbolikus látképében.
2. díj: Nagy Márton (szabadfoglalkozású): Fiatalság & bolondság
3. díj: Máté Péter (szabadfoglalkozású): Rockmaraton fesztivál! Riffek között
Sport – egyedi
1. díj: Derencsényi István (Debreceni Egyetem): Az akadályokon túl: győzelemért küzdve

A kongói Vanessa Bobimbo, amint a női 50 méteres gyorsúszás előfutamában leesik a szemüvege.
2. díj: Czeglédi Zsolt (MTI/MTVA): Szivacskézilabda
3. díj: Illyés Tibor (MTI/MTVA): Repülő találat
Sport – sorozat
1. díj: Illyés Tibor (MTI/MTVA): Egyszer öröm, egyszer bánat




A 2024. évi nyári olimpiai játékokat július 26 és augusztus 11 között rendezték meg Párizsban. A vívó versenyeket a Grand Palais kiállítócsarnokban rendezték meg, ahol a magyar csapat összesen 3 érmet szerzett meg.
2. díj: Mohos Márton (24.hu): A medencén túl
3. díj: Fekete István (szabadfoglalkozású): A sakk a király Örményországban
Természet és tudomány – egyedi
1. díj: Ambrus Tímea (szabadfoglalkozású): Hegycsúcs

Ez a légi felvétel egy szikes tó partját ábrázolja, amely formájában egy hegycsúcsot idéz. A kép felszíni mintázatai, a sárgás tónusú víz és a fehéres-szürkés partvonal találkozása különleges vizuális kontrasztot nyújt. A tó partját nyári ludak sokasága népesíti be, amelyek kitörésszerűen, vonalakat húzva úsznak a víz felszínén, mintha ecsetvonások lennének a tájképen.
2. díj: Lukács Gábor (szabadfoglalkozású): Természetes wellness
3. díj: Tökölyi Csaba (szabadfoglalkozású): Disputa
Természet és tudomány sorozat
1. díj: Máté Bence (szabadfoglalkozású): Otthon, édes otthon




Huszonhét napot töltöttem egy lesben, ahol évekkel ezelőtt odúkat helyeztem ki. Ezek a harkályodú utánzatok, ha jó helyre kerülnek, sok madárfajt vonzanak. Ha két különböző madárfaj választja ugyanazt az odút, az erősebb gyorsan dönt. Hasonló erőviszonyok esetén viszont kiszámíthatatlan jelenetek játszódhatnak le. Májusban a kuvikok már kotlottak, amikor a szalakóták visszatértek Afrikából. Néhány revírharc után másik odút foglaltak, és békében éltek egymás mellett. 2024-ben azonban a szalakótahím megvárta, míg a kuvik tojó kirepült, majd tönkretette a fészekaljat és elvitt egy tojást. A kuvikok sikeres pótköltéssel 4 fiókát neveltek, míg a szalakóták az eredeti odújukban költöttek. A szalakóták annyira agresszívek voltak, hogy még a fácánokat is támadták. A majdnem egy hónapos lesezés igazi ajándéka ezek az etológiailag is ritka, drámai és fotózható jelenetek voltak.
2. díj: Balázs Zsolt (szabadfoglalkozású): Porból élünk – Magyarország legszárazabb tájain
3. díj: Szajki Bálint (24.hu): Eltűnő antilopok nyomában
Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia – egyedi
1. díj: Melegh Noémi Napsugár (Telex.hu): Emlékezésterápia

A Demencia Program emlékezésterápiás múzeumi foglalkozást tart a szentendrei Skanzenben 2024. április 29-én. A résztvevők enyhe vagy középsúlyos demenciával élnek, a foglalkozás célja pedig az, hogy a memóriájuk több érzékszerven át ható stimulálásával kapcsolatot tudjanak teremteni az emlékeikkel és a múltjukkal.
Európában 2050-re várhatóan száz emberből harminc idős, 65 év feletti lesz, közülük pedig három demenciával fog küzdeni.
2. díj: Szajki Bálint (24.hu): Virtuális Van Gogh
3. díj: Vajda János (szabadfoglalkozású): A legkisebb szavazókör
Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia – sorozat
1. díj: Bankó Gábor (444.hu): Mint férfi a férfival




Pszichológiai felmérések szerint sok férfi nehezen tudja kifejezni az érzelmeit, sebezhetőségét, különösen más férfiak felé, akikkel rendre versenyhelyzetben érzi magát, és idealizálja az önmagára utaltságot. A férfiak közti intimitás gyakran tabu, amiről ritkán esik szó annak a szexualizálása és homofóbia nélkül.
A férfi önismereti csoportokban csak férfiak vesznek részt, napokra elvonulva a külvilágtól, hogy különböző szomatikus és szomato-pszichoterápiás módszereken keresztül gazdagítsák a férfi identitásukat, megnyíljanak, könnyebben kapcsolódjanak önmagukhoz és másokhoz. Olyan témákról van szó, mint az apasebek, férfiak közti testi és lelki intimitás, toxikus és gyógyító férfiasság, sebezhetőség, erőszak és biztonságos erő, kapcsolat a belső „női” oldalukkal. A gyakorlatok többek számára azt a testi szeretetet jelképezik, amit gyerekként nem kaptak meg, és elmélyítik a kifejezésmódokat, amikben kevés részük volt.
A fotók a Moving Men önismereti csoport foglalkozásain készültek.
2. díj: Kovács Bea szabadfoglalkozású): „Ez életem legnagyobb ügye”
3. díj: Márkos Tamás (Udvarhelyi Hírportál): Vandáéknál a világ
Streetfotó – egyedi
1. díj: Bedinsky Krisztián (szabadfoglalkozású): Ez volt a tekercs vége

024. December 31. 23:50 – Szilveszter éjszaka. A belváros megtekintése után a külsőbb kerületeket szerettem volna megfigyelni, de nem volt túl nagy mozgás. Ez volt az utolsó kocka a nálam lévő utolsó filmen. 10 perc múlva már 2025 volt.
2. díj: Bódis Krisztián (szabadfoglalkozású): Elveszve Budapesten
3. díj: Csudai Sándor (Médiaworks Zrt.): Lépcső
Streetfotó – sorozat
1. díj: Kelemen Sándor (szabadfoglalkozású): Ikrek




Légy egyedi, tűnj ki a tömegből…
2. díj: Bódis Krisztián (szabadfoglalkozású): Abszurdisztán
3. díj: Farkas Norbert (24.hu): Arányok
Nagydíjak
MÚOSZ Nagydíj:
Mohos Márton (24.hu): A kormánypártból a fő ellenzéki vezetővé
André Kertész-nagydíj:
Kovács Bea (szabadfoglalkozású): Az utolsó leheletig
Különdíjak
Escher Károly-díj – a legjobb Magyarországon készült hírképért:
Veres Viktor (HVG): Hogy mi?
Munkácsi Marton-díj – a legjobb portfolióért:
Szajki Bálint (24.hu)
Móricz-Sabján Simon-díj – a legjobb hosszú távú projektért:
Bődey János (Telex.hu): „Amikor láttam, hogy apukám sír, tudtam, hogy baj van”
Szalay Zoltán-díj – a legjobb 30 év alatti fotóriporternek:
Szajki Bálint (24.hu)
A vármegyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter:
Vasvári Tamás (MTI/MTVA)
Spár Magyarország – díj a fenntarthatóság eszméjéért:
Balázs Zsolt (szabadfoglalkozású): Porból élünk – Magyarország legszárazabb tájain
Erste – Higgy magadban:
Koncz Márton (Nemzeti Sport): Az együttlét ereje
Erste – Higgy magadban:
Kaszás Tamás (Index.hu): Atom-biztos segítség a mindennapokban
Erste – Higgy magadban:
Kállai Márton (Szabad Föld): Közösségi tudósok
CEWE- díj:
Illyés Tibor (MTI/MTVA): Egyszer öröm, egyszer bánat – egy kép a sorozatból
A 43. Magyar Sajtófotó Pályázat anyagaiból és a díjazott képekből a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban nyílik kiállítás, ami 2025. május 7-től augusztus 31-ig látogatható.