Ha hiányolja a taurint az energiaitalból, csak egyen macskakaját, és igyon anyatejet!

Ha hiányolja a taurint az energiaitalból, csak egyen macskakaját, és igyon anyatejet!
Fotó: Abdullah Guclu / Anadolu / Getty Images

Múlt kedden a parlamenti pártok szokatlanul nagy egyetértésben fogadták el azt a törvényjavaslatot, amely megtiltotta a 18 év alattiaknak az energiaitalok vásárlását. A részletek még nem ismertek, mert az erről szóló rendeletet még nem tették közzé, de egy tavalyi tervezet alapján lehetnek elképzeléseink. Ez alapján a metil-xantinok (mint a koffein), mellett egy rakás más dolog jelenléte is kizáró ok lehet, beleértve ebbe a hírhedt taurint is, amiről rengeteg mendemonda kering. Emiatt érdemes megnézni, hogy amúgy mi az a taurin, és kell-e tőle tartani.

A magyarországi energiaitalok taurintartalma viharos változásokon ment keresztül az elmúlt bő tíz évben, és ezt elsősorban a népegészségügyi termékadónak, ismertebb nevén a csipszadónak köszönhetjük. A taurin 2011 előtt nálunk is az energiaitalok alapvető, legfontosabb összetevőjének számított, de a csipszadóval akkora adóterhet rakott a koffeinnel párhuzamos használatára a kormány, hogy a gyártók pár év alatt szinte teljesen kivezették a magyar piacra szánt energiaitalokból. Pár éve viszont a Red Bullnál például visszatért, szintén a csipszadónak hála.

Ez azért történhetett, mert a kormány 2022 nyarán kiterjesztette az adót minden hozzáadottcukor-tartalmú vagy édesített ételre és italra, és emellett az energiaitalok szabályozásához is hozzányúlt. Itt úgy módosították a szöveget, hogy a taurin mellett már az azt kiváltó L-arginin és a ginseng is extra adóterhet jelentett, ha koffeines italba rakták. Vagyis mindegy volt, hogy melyiket használják, mindenképpen fizetni kellett. A jelek szerint amúgy ez sem tartott sokáig, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Szupermenta nevű terméktesztoldalának tavalyi, energiaitalos epizódja alapján a gyártók azóta találtak újabb pótlékokat.

Így most ott tartunk, hogy 35 tesztelt termékből mindössze négyben volt taurin, és ezek közül kettőben a manapság a glükuronolakton melletti másik népszerű stimuláns, az inozitol is ott volt mellette. Szóval ha valaki klasszikus energiaitalos élményre vágyik, annak importcuccokat kell innia, vagy ki kell mennie külföldre, ahol még mindig tutira van taurin, például a Red Bullban is. Ha egyiket sem szeretné, de mindenképpen taurint akar fogyasztani, akkor simán vehet taurinkapszulát, vagy, ha kalandokra vágyik, macskakaját, esetleg anyatejet.

Bikaspermát viszont ne fogyasszon senki, mert a máig keringő városi legenda ellenére a taurinnak sose volt köze hozzá, és a szarvasmarhákhoz is csak annyi, hogy eredetileg egy ökör epéjéből nyerték ki.

A taurin egy kis molekulatömegű aminosav, amely leginkább az agyunkban, a szemeinkben, a szívünkben és az izmainkban koncentrálódik. Húsokban, halakban, tejtermékekben és gombákban is megtalálható, és a májunk is képes előállítani más aminosavakból, így még a vegetáriánusok és a vegánok is ritkán szenvednek hiányt belőle. Nagyfokú stressz vagy betegség esetén a szervezetünknek több taurinra van szüksége, de még ilyenkor is csak speciális esetekben lehet indokolt a pótlás.

Egyes kutatások állatoknál már mutattak ki pozitív hatásokat, és embereknél is voltak olyan eredmények, amelyek szerint – nem túl megbízhatóan ugyan, de – növelhetik a fizikai teljesítményt, javíthatják a szívműködést, és segíthetnek a cukorbetegség elleni küzdelemben. Arra viszont egyelőre nincsen elegendő bizonyíték, hogy átlagos, állati eredetű termékeket is tartalmazó étrenddel bevitt, 100–200 milligrammnyi taurinon felül érdemes lenne extra taurint is bevinni a szervezetünkbe. De ha valaki szeretne, akár 3000 milligrammot is simán bevihet belőle anélkül, hogy baja lenne tőle.

És akkor most át is térhetünk arra, hogy miért lehetne ezt megcsinálni macskakajával meg anyatejjel is. A csecsemők szervezete a felnőttekével ellentétben nem túl jó a taurintermelésben, a macskák pedig egyáltalán nem tudnak maguktól taurint előállítani – előbbi esetben ezt hidalja át a taurinban gazdag anyatej, utóbbiban pedig a hús, amit a macskák a vadászatok után megesznek. A 19. század végén megjelent, konzerves macskakajákban szintén hús volt, úgyhogy ezek nem borították fel ezt az egyensúlyt, a 20. század második felére megjelent száraztápok viszont igen.

Ezekben a húsfeldolgozás fejlődése és persze a profitráták megtartása miatt szinte semennyi hús nem volt, amit a macskák is megéreztek, a hetvenes években ezrével pusztultak el szívelégtelenség miatt, vagy vakultak meg hirtelen, hiába etették őket az elérhető legjobb tápokkal. A nyolcvanas években kiderült, hogy ennek az esetükben kizárólag táplálékkal bevihető taurin hiánya volt az oka, és azóta a száraztápba is tesznek taurint. Amelyet egyébként már jó régóta mesterségesen állítanak elő, szóval nem kell hozzá ökörepe sem.

Így aztán a megfelelő táplálékkiegészítőkkel még egy macska is lehet vegán, ha valaki valamiért nagyon akarja, és egy pár éves tanulmány alapján ez még előnyökkel is járhat. De tényleg csak akkor, ha minden szükséges tápanyagot szigorúan pótolnak az állatnál, amit a húsból kapna meg, és a taurint nem energiaitallal próbálják meg bevinni. Ez amúgy a csecsemőkre is igaz: ha a szoptatásból nem kapnak elegendő taurint, akkor ezt tartalmazó tápszerre van szükségük, nem egy doboz energiaitalra, ha valakinek esetleg lettek volna kétségei.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!