Hová tűnt Melania Trump?

Hová tűnt Melania Trump?
Melania Trump mesét olvas a gyerekeknek a szokásos húsvéti tojásgurításon, 2025. április 21-én – Fotó: Ken Cedeno / Reuters

„Mintha Greta Garbo lenne a first lady”,

– jegyzi meg egy ponton a New York Times szerdán megjelent, A legérzékenyebb kérdés a Fehér Házban: hol van Melania? című cikkében, és a kérdés kicsit több mint száz nappal Donald Trump elnöki beiktatása után sokakat foglalkoztat. A lap ezúttal abból az egyszerű megfigyelésből indított, hogy az elnöki rezidencia first ladynek szánt részében soha nem égnek a lámpák, és a redőnyök is folyton leeresztett állapotban vannak. Az újság két, Melaniához közel álló forrása szerint Trump elnökségének eddigi 108 napja alatt a first lady kevesebb mint 14 napot töltött a Fehér Házban.

Mások szerint még ez is nagyvonalú becslés. Fehér házi tisztviselők nem akarták kommentálni az értesüléseket, és bár néhány kormányzati tisztviselő szerint Melania Trump gyakrabban van a Fehér Házban, mint azt feltételezzük, de hogy pontosan mikor és mennyi ideig, azt ők sem tudták vagy akarták megmondani.

A lap úgy tudja, Melania ezúttal a klasszikusan a first ladykre háruló feladatokat sem végzi el a washingtoni rezidencián. Nem ő volt az, aki gondosan kiválasztotta a Fehér Ház lámpatesteit, nem ő tervezte újra a rózsakertet, és nem ő fogadta a túracsoportokat a keleti szárnyban. Hanem Donald Trump.

Hozta a kötelezőket

A régi-új first lady első 100 napjának nyilvános megjelenéseit két komor öltözet keretezte: a beiktatási ünnepségre választott mélykék gyapjúkabátja és tekintélyt parancsoló kalapja, és a legutóbb, Ferenc pápa gyászszertartásán viselt fekete Dolce & Gabbana kabát, a tekintetét szintén árnyékoló, fekete csipkefátyollal. A két szett közötti három hónapban a vártnál is kevesebbet mutatott magából.

Ha a FLOTUS (First Lady of the United States) nevű Instagram-fiókra feltöltött fotókból indulunk ki, Melania Trump a hivatalos megjelenésekben tényleg csak a kötelezőkre szorítkozott. Az első, 2025. január 27-i bejegyzését egy februári poszt követte, amelyen a kormányzók bálján látható a Fehér Házban, majd márciusban saját kezdeményezése, a Be Best anti-bullying kampány kerekasztal-beszélgetéséről adott hírt. Április 1-jén a nemzetközi Női Bátorság Díj ünnepségéről töltött fel néhány képet, ezután gyerekek és nyulak társaságában láthattuk a Fehér Házban az általa szervezett húsvéti ünnepségen. Végül Ferenc pápa temetésén vett részt a férje mellett a vatikáni Szent Péter téren.

Más beszámolókból tudható, hogy a januári beiktatási ünnepségek után még meglátogatta az észak-karolinai hurrikán és a kaliforniai tűzvész károsultjait, majd négy teljes hétig a lábát sem tette be Washingtonba. Így nem volt ott Trump mellett a Super Bowlon, és nem vett részt azon az áprilisi michigani nagygyűlésen sem, ahol a férje megünnepelte „Amerika történelmének legsikeresebb első száz napját”.

Mar-a-Lagótól a Trump Towerig

Pedig Amerika első számú first lady-szakértője, Anita McBride januárban még azt jósolta, hogy a második ciklusban a nyilvánosság többet fog látni Melania Trumpból, és maga a leendő first lady is azt ígérte egy héttel a férje elnöki beiktatása előtt, hogy izgalmas négy éve következik, mert nagyon sok dolga lesz. Az, hogy ez nem így történt, nem egészen meglepő. „Melania Trump legjellemzőbb ismertetőjegye first ladyként és Donald Trump harmadik feleségeként is a távolmaradás. Nemcsak szimplán a politikától és a megszokott first lady szereptől, de a legtöbb nyilvános eseménytől is, így még mindig szenzáció, ha valahol megjelenik” – írtuk róla januári portrécikkünkben.

Akkor mégis hol tölti a napjait az elnökfeleség? Leginkább a New York-i Trump Towerben vagy a család floridai birtokán, Mar-a-Lagóban. Melania Trump 2017-ben, férje első elnöki beiktatása után hónapokig várt a Fehér Házba költözéssel, arra hivatkozva, hogy nem szeretné, ha az akkor tízéves fia megszakítaná a New York-i tanévét. Barron Trump most 19 éves, az első évét fejezi be éppen a New York-i Egyetemen, a család környezetében élők szerint viszont Melania továbbra is ragaszkodik a védelmező anyai szerephez, és még mindig sok időt tölt vele.

Nagyon jó vámokat kapott a szülinapjára

A first lady láthatóságát a közvélemény egyébként is hajlamos a Trumppal való kapcsolata tükrében megítélni, és erre a vatikáni megjelenésük is jó apropó volt. Melania éppen Ferenc pápa temetésének napján, április 26-án ünnepelte az 55. születésnapját, ezért a római út előtt újságírók megkérdezték az elnököt, az alkalomra mivel lepi meg a feleségét. Mire Donald Trump rövid gondolkodás után azt válaszolta:

„Elviszem majd vacsorázni a… Boeingon, az Air Force One-on. Nem volt időm ajándékot venni.

Eléggé elfoglaltak voltunk mostanában, de a dolgok jól haladnak. Az emberek kezdik megérteni, milyen jól működnek a vámok.”

Az elnöki pár együtt érkezett Ferenc pápa temetésére a Vatikánba április 25-én, majd 26-án az amerikai Newarkba, ahonnan külön távoztak – Fotó: Dylan Martinez; Nathan Howard / Reuters Az elnöki pár együtt érkezett Ferenc pápa temetésére a Vatikánba április 25-én, majd 26-án az amerikai Newarkba, ahonnan külön távoztak – Fotó: Dylan Martinez; Nathan Howard / Reuters
Az elnöki pár együtt érkezett Ferenc pápa temetésére a Vatikánba április 25-én, majd 26-án az amerikai Newarkba, ahonnan külön távoztak – Fotó: Dylan Martinez; Nathan Howard / Reuters

Az elnöki pár a pápa gyászszertartása alatt végig fogta egymás kezét, de amint elhagyták Rómát, és a gépük landolt a newarki reptéren, külön folytatták az útjukat: Trump egy sietős puszit nyomott a felesége arcára, majd a Marine One helikopter fedélzetére lépett, a first lady pedig egy terepjáróba szállt be. Az elnök ezután a nap hátralévő részét a New Jersey állambeli Bedminster golfpályáján töltötte, míg Melania születésnapi estéjéről csak találgatott a sajtó. Többen azt valószínűsítik, hogy a fiával ünnepelt New Yorkban.

Trumpék turbulens időszakon vannak túl: tavaly év elején Donald Trumpot valamennyi vádpontban bűnösnek találták a Stormy Daniels pornósztárnak fizetett hallgatási pénz ügyében, majd következett a kampány, és ehhez jött még az ellene elkövetett két merényletkísérlet. A New York Times forrásai szerint Melania nem viselte jól a pert, ezért igyekezett távol maradni nemcsak a manhattani bíróságtól, de a kampánytól is. A merényletek pedig meg is rémítették a first ladyt, aki már eddig is aggódott a családja biztonságáért: az első elnöki beiktatás után, 2017-ben állítólag még attól is rettegett, hogy ki kell szállnia az autóból, hogy részt vegyen egy felvonuláson.

Melania még két éve sem volt first lady, amikor terjedni kezdett egy összeesküvés-elmélet arról, hogy a hivatalos megjelenéseikor időnként a dublőrét küldi el maga helyett. A Fake Melania trending a pápai temetés után is terjedni kezdett, többen arról posztoltak, hogy a fekete fátyol alatt sem a szemek, sem az arccsont nem hasonlított az igazi first ladyére. A konteó alapja természetesen az, hogy a terjesztői szerint a házaspár egy ideje már nem él együtt, a kötelező megjelenéseket ezért Melania hasonmásával helyettesítik.

Be Best

Melania Trump az önállóságát mindenesetre az új Trump-éra kezdetekor is igyekezett hangsúlyozni. „Az emberek talán csak az elnök feleségének látnak, de én a saját lábamon állok, független vagyok, saját gondolataim vannak” – nyilatkozta például a Fox Newsnak, és állítását leginkább a Be Best kezdeményezésével igyekezett bizonyítani. Az online zaklatással és a gyerekek internetes biztonságával foglalkozó Be Best kampányt még Trump első elnöki ciklusa alatt, 2018-ban indította, majd 2025-től kibővítette a bosszúpornó és a mesterséges intelligencia által generált hamis és megtévesztő tartalmak, a deepfake elleni harccal.

Idei első nyilvános felszólalását is a platform ügyében tette: a Capitoliumban a törvényhozók előtt elmondott beszédében állt ki egy olyan törvényjavaslat mellett, amely elősegíti a fiatalkorúak védelmét a káros digitális tartalmakkal és az online kizsákmányolással szemben. A first lady találkozott a törvénytervezetet katalizáló Berryvel és Manival is: azzal a két amerikai tinédzserrel, akiket meztelen deepfake fotóikkal aláztak meg osztálytársaik.

A Take It Down Act törvénytervezetet április 28-án az amerikai képviselőház azóta el is fogadta, ennek értelmében köteleznék a közösségimédia-platformokat, hogy a beleegyezés nélkül megosztott szexuális tartalmakat, köztük az MI által generált képeket a bejelentésüktől számított 48 órán belül távolítsák el. Melania Trump a törvény megszavazása után azt nyilatkozta:

ez volt az egyik legfontosabb célja, amióta januárban visszatért a first lady szerepébe.

Melania Trumpnak most arra kell várnia, hogy a kétpárti támogatással elfogadott Take It Down Actet a férje is aláírja.

A szeretet meg a pénz mindent legyőz

A first lady eddigi talán legmeglepőbb húzása az volt, amikor tavaly megjelent memoárjában határozottan kiállt a nők önrendelkezési és abortuszhoz való joga mellett, miközben az elnökségért kampányoló Donald Trump mögött állók egyik központi témája éppen ezeknek a jogoknak a csorbítása volt. Ha ezúttal nem is tudatosan, de Melania idén is beleszállt a trumpi politikába, amikor a Női Bátorság Díj védnökeként mondott nagy hatású beszédet. Azokban a napokban, amikor az amerikai kormányzat tömegesen toloncolta ki az országból a bevándorlókat, az elnök felesége a díjazott jemeni, dél-szudáni, izraeli és Fülöp-szigeteki nők körében azt mondta:

a szeretet túllép a határokon.

„Egész életemben a szeretet erejét használtam erőforrásként a nehézségekkel teli időkben. A szeretet arra inspirált, hogy elfogadjam a megbocsátást, tápláljam az empátiát és bátorságot mutassak a váratlan akadályokkal szemben” – fogalmazott Melania. Trump. Méltatta azokat, „akik akkor is felszólalnak az igazságosságért, ha remeg a hangjuk”.

Melania Trump a Fehér Házból a Capitoliumba indult 2025. március 4-én, ahol az elnök megválasztása óta először beszélt az első eredményekről és a közelgő jogalkotási programjáról – Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images / AFP
Melania Trump a Fehér Házból a Capitoliumba indult 2025. március 4-én, ahol az elnök megválasztása óta először beszélt az első eredményekről és a közelgő jogalkotási programjáról – Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images / AFP

És talán a szeretet erejéről szóló szónoklata is bekerül majd abba a dokumentumfilmbe, amit az Amazon tavaly november óta forgat róla. A „kulisszák mögé is beengedő” film 40 millió dolláros költségvetésből készül, ebből a Wall Street Journal információi szerint a first lady több mint 28 millió dollárt (közel 10 milliárd forint) kap annak a Jeff Bezosnak a cégétől, aki Donald Trump januári beiktatását az első sorokból nézhette végig. A lap szerint ehhez jönnek még szponzori források is. „A család pénzszerzési erőfeszítéseinek eddigi üteme és mennyisége példátlan, még Trump első ciklusának aktivitását is felülmúlja” – írta a Wall Street Journal.

Melania Trump viszont más okokra vezeti vissza a motivációit. Újságírói kérdésre azt mondta, a bestseller memoárja után jött rá arra, hogy

„az emberek ki vannak éhezve a további Melania-tartalmakra.

Nagyon sok üzenetet és levelet kapok, hogy mennyire tetszik nekik a könyvem, és a rajongóim, az emberek szeretnének többet hallani felőlem. Szóval támadt egy ötletem, hogy csináljunk egy filmet az életemről. Az életem hihetetlen; hihetetlenül mozgalmas, ezért azt mondtam az ügynökömnek, hogy figyelj, van ez az ötletem, szóval, kérlek, menj, és hozz össze nekem egy üzletet.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!