Egy kis kényelem miatt odadobták az emberek a kultúrájukat, vallja a magyar gyümölcs megmentője
Kovács Gyula pórszombati erdész évtizedek óta küzd a mindennapokból kikopó gyümölcsfajták megmentésén. Az öthektáros kertjében, a Medes-hegyen több mint 3500 gyümölcsfát nevel, olyan tájfajtákat, amelyeket mára kevesen ismernek,
Valószínűleg nem sokak előtt ismertek az olyan nevek, mint a pónyik, a leánycsöcsű alma, a téli piros pogácsaalma vagy a nagyasszony alma.
„Egy mesét lehet rögzíteni, egy népdalt lehet rögzíteni, de ha egy régi gyümölcsfajta utolsó egyede elpusztul, azt már soha senki nem fogja reprodukálni” – mondta Kovács Gyula a Deutsche Welle riportjában.
A videó a Deutsche Welle és a Telex együttműködésének keretében jelent meg.
A gyümölcsész régi parasztembereket keresett fel, és segítségükkel azonosított tájfajtákat, amelyek aztán az ő kertjében is továbbélhettek, mert úgy érezte, hogy a Kárpát-medence gyümölcskultúrája el fog pusztulni. A tájfajtákat vad alanyokra oltja, és így maradnak meg. Kovács Gyula a kertjében nem metszi a fákat és vegyszert sem használ, a növényei ezzel együtt ellenállnak a kórokozóknak, tavaly például rekordtermést ért el.
A gyümölcsből pálinkát főz, aminek legalább 50 fokosnak kell lennie, vagy ecetet készít, ami a népi gyógyászat fontos eleme volt.
Kovács Gyula egyik fájdalma, hogy a magyar gyümölcstermesztők nem bíznak a helyi fajtákban. „Nincs magyar alma. Ha bemegyünk egy áruházláncba, alig-alig találunk magyar gyümölcsöt, alig-alig találunk magyar terméket” – mondta. Szerinte egy kis kényelem miatt az emberek odadobták a kultúrájukat, ő ezt szeretné visszahozni a Tündérkerttel. Sikereket már el is könyvelhetett, ötlete mozgalommá vált, és országszerte ma már közel 300 másik kertben is hozzá hasonlóan őrzik a tájfajtákat.
Kovács Gyulát és Tündérkertjét még az előző munkahelyünkön mutattuk be egy bővebb riportban.