Luxusautók bérléséről és kedvező kölcsönökről árulkodnak az adófizetői pénzből kitömött cégtől kiszivárgott iratok

Luxusautók bérléséről és kedvező kölcsönökről árulkodnak az adófizetői pénzből kitömött cégtől kiszivárgott iratok
Illusztráció: Somogyi Péter (szarvas) / Telex

489

A GB & Partners nevű cég azzal a magabiztos mondattal hirdeti magát, hogy ők biztosítják „a befektetőik által rájuk bízott és befektetett vagyon lehető legmagasabb hozamú megtérülését, valamint annak biztonságát”.

Úgy tűnik azonban, hogy ennek a jelentős részben állami forrásokból működő, egy Fidesz-közeli üzletember többségi tulajdonában lévő cégnek a vezetői legalább ennyire nagy hangsúlyt helyeznek arra, hogy luxuskörülményeket teremtsenek saját maguknak.

A Direkt36 birtokába került belső dokumentumokból ugyanis kiderül, hogy ez az úgynevezett kockázati- és magántőkealap-kezelő cég drága autók használatát fontolgatta és olyan kölcsönügyletekbe bonyolódott, amelyeknek főként a tulajdonosok a kedvezményezettjei.

Vannak iratok, amelyek egy vadonatúj Porsche 911-es sportkocsi havi 500 ezer forint plusz áfás bérléséről szólnak, de vannak dokumentumok más luxusautók, például egy nagyértékű Mercedes városi terepjáró bérléséről is.

Nem egyértelmű, hogy a cég konkrétan bérelte-e az autókat. Bár a birtokunkba került iratok között vannak a Porschéról és a Mercedes városi terepjáró bérléséről szóló szerződéstervezetek és van egy igazgatósági dokumentumunk is az autók bérlésének jóváhagyásáról, a GB & Partners azt állítja, hogy ezekre az ügyletekre végül nem került sor. Amikor közöltük a céggel, hogy fényképünk van arról, hogy az iratokban szereplő Mercedes ott parkol a cég többségi tulajdonosának ingatlanán, akkor erre csak annyit válaszoltak, hogy „a privát szférájukba való illetéktelen beavatkozás”-nak tartják az ilyen fotók készítését.

Az iratok alapján a GB & Partnersnél gyakoriak a tulajdonosok számára kedvező kölcsönügyletek is. A cég rendszeresen nyújt nagy összegű, néha több százmillió forintos kölcsönöket a saját tulajdonosaihoz köthető társaságoknak. A hitelek között akadnak rendkívül kedvező kamatozásúak vagy kamatmentesek, a visszafizetési határidőket pedig ismételten meghosszabbítják.

Eközben a GB & Partnersnek több kudarcos befektetése is volt az utóbbi években. A rábízott alapokból több alkalommal fektetett be olyan társaságokba, amelyek később fizetésképtelenné váltak, áron alul került sor az eladásukra, felszámolás vagy végelszámolás alá kerültek. A befektetett pénz, amelyet a tulajdonos, elsősorban az állam az alapkezelőre bízott, így vélhetően elveszett, vagy csak egy része térült meg.

A főként állami forrásokat kezelő cég többségi tulajdonosának, Gubicza Ágostonnak, évtizedes kapcsolata van a Fidesszel. Gubicza kezdetben politikai szerepet vállalt a pártban, 2014 óta pedig az állami kockázatitőke-üzlet egyik fontos szereplője. Az állam előbb a részben EU-s forrású Jeremie-alapok egy részét, majd az akkor még a külügyhöz tartozó Eximbank alapjainak kezelését bízta rá. Gubicza magánéleti szálon kötődik Rogán Antal miniszterhez is. 2011-ben ugyanis összeházasodott Rogán első feleségével, és így Gubicza lett a miniszter első gyerekének nevelőapja is.

A GB & Partners Zrt. közölte, hogy az „eddigi működése során mindenkor a legnagyobb figyelemmel és prudenciával járt el, semelyik ellenőrző szerv, vagy befektető nem talált ebben soha kivetnivalót”. Ennek ellentmond, hogy a Magyar Nemzeti Bank egy 2018-as vizsgálat során több szabálytalanságot is talált a cégnél, és bírságot is szabott ki a társaságra.

Hangsúlyozta a cég azt is, hogy az alapkezelő vagyona elkülönül az alapoktól, vagyis attól a pénztől, amit a befektetők rábíztak. A cég szerint ezért téves az a gondolatmenet, hogy „az Alapkezelő és tulajdonosai egymás közti kölcsönügyleteinek, illetve az Alapkezelő gépjárműflottájának bármilyen kapcsolata lenne az Alapkezelő által kezelt alapok vagyonával”.

Közben azonban a GB & Partners saját dokumentumaiból is kiderül, hogy a cég bevételei elsősorban a rábízott alapok alapkezelői díjából származnak. Vagyis amikor egy állami szervezet rábízta az adófizetők pénzéből származó forrásokat, akkor az abból kapott díj is végső soron kapcsolódik az állami forrásokhoz.

Egy bankártól vették át az üzletet

A tőkealapokat úgy érdemes elképzelni, mint egy nagy halom pénzt, amely parlagon hever, és arra vár, hogy befektessék valahova. Az alapkezelő az, amely dönt arról, hogy mi legyen ez a befektetés. A cél az, hogy olyan cégekbe fektessék be a pénzt, amelyek később sikerrel működnek, az alap befektetései így majd potenciálisan megtérülnek. Az alapkezelő az elvégzett munkáért alapkezelői díjban és általában az egyes alapok futamidejének lejárta után sikerdíjban is részesül.

A GB & Partnerst – illetve még más néven működő elődjét – 2014-ben vette meg Gubicza Ágoston és akkori üzlettársa, Boris Mihály egy korábban jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező bankártól, Töröcskei Istvántól. A cég ekkor már több milliárd forintnyi, részben állami kötődésű alapot kezelt (az úgynevezett Jeremie-programon keresztül, amelyeknek visszásságairól már korábban beszámoltunk).

Az alapkezelőt jelenleg cégeiken keresztül Gubicza Ágoston és Petheő Tamás birtokolja. Petheő a magyar vitorlássport egyik ismert, országosan is jó eredményeket felmutató szereplője, emellett pedig a Balatonfüredi Yacht Club elnökségi tagja.

Porsche, Mercedes, BMW

Több olyan irat is a birtokunkba került, amelyekből az derült ki, hogy a GB & Partners a saját részvényesétől, a Petheő Tamás tulajdonában álló Matchmaker Capital Kft.-től tervezett nagy értékű, több esetben vadonatúj és nagy teljesítményű sportautókat bérelni.

Van több dokumentum, amelyek egy 450 lóerős fekete Porsche 911 TARGA 4S bérléséről szólnak. Ez az autó valóban luxuskategóriásnak számít: rengeteg kényelmi funkcióval el van látva, 3,6 másodperc alatt gyorsul százra és akár 304 km/órás sebességgel is lehet vele száguldani. A modell bemutatása után megjelent 2020-as sajtóanyag szerint ennek a sportkocsinak az ára akkoriban 55,6 millió forinttól indult.

A Porsche 911 Targa 4S a gyártó bemutató anyagában
A Porsche 911 Targa 4S a gyártó bemutató anyagában

Vannak iratok egy szürke Mercedes-Benz GLS 580 4MATIC bérléséről is. A hétszemélyes, hatalmas méretű hibrid meghajtású városi luxusterepjáró ára jelenleg 55-60 millió forint körül van. Ez az autó is négykerék-meghajtásos, akárcsak a Porsche.

Kétféle irat került a birtokunkba ezekről az ügyletekről. Egyrészt vannak a bérlésekről szóló szerződéstervezetek, amelyek mindkét autó esetében havi 500 ezer forint plusz áfában határozták meg a bérleti díjat. Emellett birtokunkba került egy olyan igazgatósági dokumentum is, amely szerint a cég közgyűlése jóváhagyta ezeket a bérléseket.

Mercedes városi terepjáró bérléséről is szóltak papírok
Mercedes városi terepjáró bérléséről is szóltak papírok

A GB & Partners ugyanakkor többszöri kérdésünkre is azt állította, hogy nem bérelték sem a Mercedes terepjárót, sem a Porschét. Hangsúlyozták, hogy az általunk megszerzett iratokból még nem következtethető az, hogy „az adott üzleti tranzakció meg is valósul”.

A Mercedes városi terepjárót ugyanakkor munkatársunk látta parkolni Gubicza Ágoston és felesége budai kertes házának udvarán. Ezt közöltük a céggel, jelezve, hogy fényképünk is van az ott parkoló autóról, de ők nem adtak magyarázatot arra, hogy mit keres ott a jármű, ha nem került sor a bérlésre. Helyette közölték, hogy

„a GB & Partners Zrt. tulajdonosai nem közszereplők, így a privát szférájukba való illetéktelen beavatkozás, lakóhelyükön fényképek készítése, s azok nyilvánosságra hozatala […] azonnali jogi beavatkozást eredményez” a részükről.

A szerződéstervezetek között van egy olyan is, amely egy BMW 530e iPerformance, felső középkategóriájú üzleti limuzin havi 200 ezer forint plusz áfás bérléséről is. Ennek az autónak a bérlését is jóváhagyta a társaság közgyűlése a birtokunkba került igazgatósági irat szerint. Ennek az autótípusnak a megjelenésekor 16,4 milliónál kezdődött az alapára. A járművekről szóló, 2020–2022-es időszakra dátumozott szerződéstervezetek között találtunk egy BMW X5-re (ennek alapára picivel 32 millió forint alatt kezdődik), egy BMW 530i XDrive-ra és két Škoda Superb 3T-re vonatkozó dokumentumot is.

Munkatársunk az egyik Škoda Superbet látta parkolni az alapkezelőnek helyet adó épület mélygarázsában.

A GB & Partners megkeresésünkre azt írta, hogy évek óta nem bérel gépjárműveket a Matchmaker Capital Kft.-től. Utóbbi cég kérdésünkre közölte, hogy tevékenységi körébe tartozik a gépjármű-bérbeadás, és évekkel ezelőtt adott bérbe új, illetve használt autókat az alapkezelőnek.

Más autós ügyletnél is vannak arra utaló jelek, hogy a GB & Partners a saját tulajdonosával üzletelt. A Direkt36 által megismert belső iratok között van egy olyan is, amely szerint az alapkezelő egy Agustin Consulting Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. által lízingelt Mercedes 221 S500 típusú autót tervezett megvásárolni. Az Agustin Consulting Gubicza Ágoston tulajdona, tehát a GB & Partners a saját tulajdonosától tervezte megvenni az autót.

Kérdésünkre a GB & Partners elismerte, hogy a 11 éves gépjármű az alapkezelő tulajdonában és használatában van.

Kedvező kölcsönök

Nemcsak autók bérlésénél vagy vásárlásánál fordult elő, hogy az alapkezelő a saját tulajdonosaival kötött ügyleteket.

A cég több esetben nyújtott sok millió forint értékben kamatmentes vagy igen kedvező (2 százalékos) kamatozású kölcsönöket a saját tulajdonosainak. Ezek között vannak olyan kölcsönök, amelyeknél a lejárati határidőt aztán rendszeresen meghosszabbították, akár évekkel is kitolva az eredeti dátumhoz képest.

Bár a cégcsoportokon belüli kölcsönügyletek teljesen megszokottnak számítanak az üzleti világban, a Direkt36 által megkérdezett, névtelenséget kérő pénzügyi szakértő szerint a kamatmentes kölcsönök még ilyen környezetben is nagyon ritkák. Az alapkezelő által nyújtott kamatos kölcsönökről a szakértő azt mondta, hogy a 2017 és 2021 között folyósított kölcsönök még elfogadható szinten mozognak, mivel ezeket általában a jegybanki alapkamathoz igazítják és még azon felül növelnek rajta. A birtokunkba került iratok szerint a tulajdonosoknak adott kölcsönök között azonban voltak olyanok, amelyeknek kamata jóval a jegybanki alapkamat alatti szinten állt a folyósítás idején.

A kölcsönök leggyakoribb kedvezményezettje az alapkezelő két részvényese, a Gubicza Ágoston tulajdonában álló GB Capital Partners és a Petheő Tamás érdekeltségébe tartozó Matchmaker Capital.

Az alapkezelő nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolói szerint a GB Capital még 2018-ban kapott egy 2021-es lejáratú 10 milliós kamatmentes hitelt, amelynek határidejét később 2023-ra módosították. Ugyanez a cég 2020-ban kapott egy 225 milliós kamatozó hitelt.

Az alapkezelő legutóbbi, nyilvánosan elérhető, 2023-ról szóló beszámolójában továbbra is szerepel egy 10 milliós kamatmentes kölcsön, ezúttal már 2026. május végi visszafizetési határidővel. Emellett kamatozó hitelként 375 millió forint van feltüntetve, szintén 2026. májusi lejárattal. (A nyilvános beszámolókban nem tüntetik fel a kamatok mértékét, ezért ezekről nem tudni, hogy hány százalékosak.)

A Direkt36 által megismert igazgatósági és egyéb belső iratok szerint a Matchmaker 2023-ban három 2 százalékos kamatú hitelt is kapott az alapkezelőtől összesen 37 millió forint összegben. A hitel folyósításának időszakában a jegybanki alapkamat 12,25 és 13 százalék között mozgott. A Matchmakernek adott kölcsönök esetében is többször előfordult, hogy visszafizetésüket elhalasztották. Van például egy olyan, 4 millió forintos kamatmentes hitel, amelynek határidejét már öt évvel tolták el az eredeti megegyezéshez képest.

Mindhárom érintett cég – az alapkezelő és a kölcsönöket megkapó két társaság – azt közölte, hogy egy gazdasági társaság és a tulajdonosai között kölcsönök formájában történő pénzmozgásokat, illetve az ilyen típusú szerződések bármilyen okból történő módosítását, meghosszabbítását a jogszabályok megengedik, azok kamatát pedig a felek szabadon határozzák meg a jogszabályok betartásával. A cégek hozzátették, hogy a GB & Partners és tulajdonosai között valamennyi gazdasági tranzakció ennek megfelelően zajlott.

Az MNB-nek kifogásai voltak

A GB & Partnersnél egy évekkel ezelőtti, 2018-as Magyar Nemzeti Bank által végrehajtott ellenőrzés is talált olyan problémákat, amelyek többek között a tulajdonosi összefonódással álltak kapcsolatban. A jegybank kifogásolta, hogy a GB & Partners különböző szolgáltatások igénybevételére, például „közvetítői” és „döntéstámogató” feladatokra szerződött olyan cégekkel, amelyek az alapkezelő tulajdonosainak vagy az ő hozzátartozóiknak az érdekeltségei voltak.

A 2018-as vizsgálat szerint szerződtek ilyen munkára a Petheő Tamás tulajdonában álló Privacent Kft.-vel, illetve az Augustin Consultinggal, amelynek egyik tulajdonosa Gubicza Ágoston volt, továbbá egy olyan társasággal is, amelynek többségi tulajdonosa közeli hozzátartozója volt Boris Mihálynak, akinek a vizsgált időszak egy részében közvetett módon még tulajdonrésze volt a GB & Partnersben.

Az MNB megállapította, hogy emiatt „összeférhetetlenségi helyzetek keletkeztek”, mert az alapkezelő tulajdonosai és vezetői egyszerre töltöttek be olyan szerepet, amelyben az alapok befektetéseiről döntöttek, miközben cégeik szolgáltatóként is jelen voltak a folyamatban.

A Magyar Nemzeti Bank határozatban figyelmeztette a GB & Partnerst, és többek között arra szólította fel, hogy gondoskodjon az összeférhetetlenségi helyzetekre vonatkozó jogszabályi előírások maradéktalan teljesüléséről. Az MNB kifogásolta továbbá, hogy az alapkezelő a bejelentési kötelezettségeinek sem tett mindig eleget, vagy csak késve teljesítette azt, illetve főkönyvi kivonatai és számlarendje sem volt minden esetben teljes összhangban egymással.

A vizsgálat azt is feltárta, hogy a vizsgált időszakban ugyanaz a személy végezte a könyvvitelt és a belső ellenőri tevékenységet, így a saját munkáját nem tudta ellenőrizni. Az MNB szerint az alapkezelő a vizsgálat idején még nem választott külső szakértőt az ellenőrzés ellátására, a számviteli tevékenység így belső ellenőrzés nélkül maradt.

A határozatból az is kiderül, hogy az alapkezelő számos ponton vitatta, de összességében tudomásul vette az MNB észrevételeit és különböző megoldási tervekről, azonnali intézkedésekről tájékoztatta a jegybankot. Az összeférhetetlenségi helyzetek kezelésével kapcsolatban megjegyezte, hogy külső tanácsadó segítségével megkezdte belső folyamatainak az átvilágítását, és jelezte, hogy amennyiben szükséges, hajlandók ezeken finomítani „az ilyen és ehhez hasonló helyzetek jövőbeli elkerülése érdekében”.

Az MNB tudomásul vette az alapkezelő tájékoztatását a jövőbeli intézkedéseiről, a saját megállapításait azonban fenntartotta, és 3,4 millió forint felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte az alapkezelőt.

A GB & Partners a Direkt36-tal azt közölte, hogy a cég alakulása óta ez volt az első MNB-vizsgálat, és a kiszabott bírság szerintük rendkívül alacsonynak tekinthető. Hangsúlyozták, hogy az MNB határozatában foglalt figyelmeztetések közül az összeférhetetlenségi helyzetekre és a belső ellenőri tevékenységre vonatkozó pontok csak figyelemfelhívások, a bírság valójában a bejelentési kötelezettségek késve teljesítése miatt lett kiszabva.

A fentieknek ellentmond, hogy az alapkezelő oldalán nyilvánosan közzétett dokumentum indoklásában az MNB a bejelentési kötelezettségek késve teljesítésén kívül, az összeférhetetlenségek és a belső ellenőri tevékenység kapcsán megállapított jogszabálysértéseket is megjelöli a bírság indokaként.

„A GB & Partners Zrt. mint alapkezelő a lehető legnagyobb fokú prudenciával és a vonatkozó szabályokkal és MNB-előírásokkal maximális összhangban végzi tevékenységét” – írta nekünk válaszában a GB & Partners.

Boris Mihályt is megkerestük a vizsgálatra vonatkozó kérdéseinkkel, de a válaszában egyúttal kikötötte azt is, hogy nem idézhetünk tőle semmit. Közeli hozzátartozójának cégével nem sikerült felvennünk a kapcsolatot. A társaság a nyilvánosan elérhető adatok szerint végelszámolás útján 2022-ben megszűnt.

Petheő Tamás, az alapkezelő társtulajdonosa annyit közölt a korábban érdekeltségébe tartozó Privacentről, hogy a cégnek éveken át nem volt árbevétele, és 2021-ben megszűnt. „Ezen túlmenően nem áll módunkban egy 7 évvel ezelőtti üzleti partnerünknél lefolytatott a Magyar Nemzeti Bank vizsgálat állítólagos megállapításait kommentálni” – tette hozzá.

Sikerek és mellényúlások

Bár a GB & Partners azt hirdeti a honlapján, hogy a „befektetési célpontjai alapos és átfogó szűrés során kerülnek kiválasztásra”, a birtokunkba került iratok szerint úgy tűnik, az elmúlt években többször is sikerült mellényúlniuk.

Az alapkezelő a honlapja szerint már több mint 55 vállalkozásba, úgynevezett portfóliócégbe fektetett be.

A GB & Partners portfóliócégei közül talán a legismertebb a Nanushka. A divatmárka sikereiről az alapkezelő rendszeresen kommunikál, ám a cég 2023-tól visszamenőleg, öt üzleti évből háromban is veszteséges volt. 2023-ban például 6,9 milliárd forintos nettó árbevétel mellett mínusz 3,3 milliárd volt az adózott eredménye. Legfrissebb pénzügyi beszámolójában a Nanushka az ukrajnai háborúval és a Covid-járvány következtében megváltozó fogyasztói szokásokkal magyarázta a visszaesést.

Megkeresésünkre Baldaszti Péter, a Nanushka társtulajdonosa és vezérigazgatója többek között azt írta, hogy a Nanushka International Zrt. beszámolójából kiolvasható pénzügyi mutatók nem teljes körűek, mert a Nanushka Csoportnak három kontinensen számos külföldi leányvállalata van, ezeket a leányvállalatokat jelenleg nem konszolidálja a közzétett beszámolójában a cég.

Baldaszti hozzátette, hogy a cég 2025 második felére már újra nyereséges lesz, a márka iránti nemzetközi kereslet pedig nem csökkent, hanem látványosan nőtt.

Vannak más ismert és jól menő cégek is a GB & Partners portfóliójában. Bár friss – 2022-es –, de sikeres befektetésnek tűnik az Exclusive Change, amely egy valutaváltással foglalkozó cégcsoport. A cég legfrissebb adatai szerint 2023-ban 5,2 milliárd nettó árbevétellel zárta az évet, adózott eredménye 2023-ban egymilliárd forint felett volt.

Van ugyanakkor több bukott befektetése is az alapkezelőnek.

A Direkt36 birtokába jutott, a cég saját 2020-as és 2021-es kockázatkezelési jelentéseiben visszatérően lehetett arról olvasni, hogy a portfóliójukba tartozó számos vállalkozás került nehéz likviditási helyzetbe az utóbbi években. Több esetben sor került a cégek végelszámolására vagy felszámolására. Ezeket a kudarcokat azzal magyarázták a jelentésekben, hogy nem sikerült megvalósítani a kitűzött célokat, okafogyottá vált a cég működése. Az ezekbe a cégekbe befektetett összegek így nem térültek meg.

A bukott befektetések közé tartozott a Minibrake Kft., amely távirányítható gyerekkerékpár-vészfék gyártásával foglalkozott, és 2013-ban kapott 40 milliós befektetést. 2019-ben azért kezdeményezték a végelszámolását, mert egyetlen szerződéses partnere felfüggesztette a szerződés teljesítését, működése így okafogyottá vált. A Minibrake Kft.-t nem sikerült elérnünk.

A GB & Partners a befektetései kapcsán kiemelte, hogy ezek operatív működtetése tekintetében nincs kötelezettsége. Hangsúlyozták, hogy bő 10 éves működésük során mintegy 60 gazdasági társaságba helyeztek ki befektetői tőkét, nagyságrendileg 75 milliárd forint értékben. A befektetések működő gazdasági társaságok, amelyek jelenleg is több mint 1100 munkavállalónak adnak munkahelyet a cég szerint.

Az alapkezelő szerint tévedés, hogy az általa kezelt alapok befektetései nagy számban állnának felszámolás alatt, bár iparági sajátosságok miatt ilyen eset is valóban előfordul, jellemzően a korai fázisú (például startup) befektetések tekintetében. Az alapkezelő arra is felhívta a figyelmet, hogy a kockázatitőke-befektetések komplex, közép-, illetve hosszú távú befektetések, így szerintük azok kiragadott években mutatott számviteli eredményessége nem tükrözi a befektetés jelenlegi és jövőbeli értékét.

Közpénzmilliárdok urai

A GB & Partners honlapja szerint jelenleg öt alapot kezelnek közel 80 milliárd forint jegyzett tőke értékben. Ebből négy esetében egyértelmű, hogy részben vagy egészben állami forrásokat tartalmaz. A források egy részét az állami Eximbank, illetve az MFB Invest nevű állami cég biztosította különböző tőkealapok révén.

Bár a honlapon jelen időben írnak az öt alap kezeléséről, az EU-s kötődésű két Jeremie-alapnak a futamideje a nyilvánosan elérhető adatok szerint 2023-ban lejárt. A GB & Partnerst hiába kérdeztük a Jeremie-alapok helyzetéről, nem kaptunk választ.

Az alapkezelő többségi tulajdonosának, Gubicza Ágostonnak régre visszanyúló kapcsolatai vannak fideszes és kormányzati körökkel. A kétezres évek elején, az első Orbán-kormányban politikai szerepet vállalt egy miniszter stábjában, majd üzleti szárnypróbálgatásai idején bedolgozott a sokáig a Fidesz gazdasági hátországát irányító Simicska Lajos Közgép nevű cégének is. 2010 után magánéleti szálon is kapcsolatba került a párt egyik alapemberével. 2011-ben kötött házasságot Rogán Antal első feleségével, így az azóta miniszterré előlépett Rogán egyik gyerekének nevelőapja lett.

Az üzleti áttörést az állami kockázatitőke-biznisz hozta meg Gubiczának 2014-ben. Ekkor került a tulajdonába a GB & Partners, amely korábban a főként állami és EU-s forrásokból működő Jeremie kockázatitőke-program egyik nagy nyertese lett. A programon keresztül a cég 8,6 milliárd forintnyi tőke kezelésére szerzett jogot. Ahogy azt a Direkt36 korábban feltárta, Gubiczáék ezután több olyan befektetési döntést is hoztak, amelyekkel az általuk kezelt alapok befektetőit, illetve saját környezetükhöz kötődő vállalkozást juttattak forrásokhoz.

Az alapkezelő ezt követően újabb alapok kezelési jogát kapta meg, az állam rájuk bízta az akkor még a külügyhöz tartozó Eximbank alapjainak 16 milliárdos tőkéjét is. A Forbes korábbi cikke szerint a cég 2,45 százalékos alapkezelői díjért, és a 8 százalékos hozam felett 30 százalékos sikerdíjért cserébe vállalta a feladatot.

A Direkt36-nak korábban több, a döntéshozatalt ismerő forrás is úgy nyilatkozott, hogy számítani lehetett a GB & Partners sikerére. Egyikük szerint Gubicza 2015-ben több alkalommal is járt a bankban, hogy a tőkealapokról tárgyaljon. A forrás szerint a GB & Partners tulajdonosa a bankban találkozott a pályázat sorsát „a szívén viselő” Puskás Andrással is, aki Rogán Antal régi ismerőse és alpolgármestere is volt az V. kerületben.

Az akkoriban még a kormánytól független Index 2019-ben számolt be arról, hogy az Eximbank abban az évben titokban további 40 milliárd forintnak a kezelését bízta rá a GB & Partnersre, miután ekkora összeggel hajtott végre tőkeemelést az egyik hozzájuk tartozó alapban.

Ha szeretnéd követni a Direkt36 további cikkeit, iratkozz fel a nyomozásainkról szóló értesítésekre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!