Nem volt elsőre elfogadás, de rájöttem: nem őt kell megkérdőjeleznem, hanem a saját világképemet
Magyarországon is, ahogy világszerte, minden 10. ember tartozik az LMBTQ-közösséghez, szüleik, hozzátartozóik száma ennek a többszöröse lehet. A Deutsche Welle riportjában két ilyen helyzetben lévő anyát szólaltatott meg: Ágnes gyereke nem-binárisként, Nikoletté transzneműként coming-outolt.
Bár szeretik a gyereküket, mégsem volt egyszerű feldolgozniuk mindezt, Nikolettnek például korábbi konzervatív, részben szélsőjobboldali világszemléletét kellett leküzdenie. „Nem volt elsőre elfogadás. Tényleg elhittem, amit mondtak a propagandában, meg a templomban is azt hallottuk, hogy ez bűn. Utána jöttem rá, hogy nem őt kell megkérdőjeleznem, hanem a saját világképemet. A hiba nem benne van, hanem bennem” – mondta Nikolett, akinek elmondása szerint pár évbe telt, mire Olivértől, sőt, az egész LMBTQ-közösségtől bocsánatot tudott kérni egy Facebook-csoportban.
Ezt a csoportot Ágnes alapította – negyven éve született ma már magát nem-binárisként meghatározó gyereke, akit lányként nevelt. Kama huszonévesen coming-outolt anyja előtt. „A legjobban az aggasztott, hogy nehogy bántsák” – mondta Ágnes, emellett azonban az is felmerült benne, hogy vajon hol rontotta el. Szerinte ilyenkor szülőként is coming-outolni kell: a környezetében többnyire elfogadást tapasztalt, még olyanoktól is, akiknek voltak fenntartásaik az LMBTQ-emberekkel kapcsolatban.
A videó a Deutsche Welle és a Telex együttműködésének keretében jelent meg.