Eladó nélküli okosboltot nyitott Szegeden a Coop, megnéztük, mit tud

Megnyílt Szeged első nonstop okosboltja, amit a magyar tulajdonú élelmiszer-kiskereskedelmi hálózat, a Coop Szeged Zrt. üzemeltet, a cég a Coop Gazdasági Csoport tagja. Szegeden a belvárosi Szent István téren eddig is működött a Coop tavaly felújított, 150 négyzetméteres élelmiszerüzlete, ezt átalakították olyan módon, hogy már a szokásos nyitvatartási időn kívül, például éjszaka is lehet vásárolni.
A vásárlónak előzetesen regisztrálni kell, azután egy mobiltelefonos alkalmazással és QR-kóddal tud bejutni a boltba, összegyűjti a kívánt termékeket, majd a kód segítségével, bankkártyával kifizeti az árut az önkiszolgáló pénztárnál. Végül a kapott számla beolvastatása vagy QR kód nyitja ki újra az ajtót, és a vevő távozhat. A lehetőséget csak 18 éven felüliek használhatják. Ha valaki megakad a teendőkben, akkor távhívón kérhet segítséget a diszpécsertől. Arcfelismerő rendszert nem alkalmaznak az okosboltban, de kamerákat igen, és a megfigyelést mesterséges intelligencia támogatja, amely jelzi a gyanús mozdulatokat. Így a rendszer vigyáz arra, nehogy valaki elfelejtsen valamit kifizetni, vagy ha mégis, akkor az adatai alapján utólag elkérhessék tőle a pénzt.
A fejlesztéstől és a meghosszabbított nyitvatartástól azt várják, hogy több vevő érkezik anélkül, hogy a bérköltségek nőnének – válaszolta Kelemen János, a Coop Szeged Zrt. elnök-vezérigazgatója a Telex kérdésére. Ismeretei szerint ez az ország első ilyen okosboltja. Az új rendszer néhány tízmillió forintba került, a cég vezetője ennél pontosabban nem közölte az árát. Emellett több milliót kellett költeni az üzlet újfajta berendezéseire, ezek teszik lehetővé, hogy a vásárló személyzet nélkül is bármit megvehessen. Például a zöldség-gyümölcs részlegen mesterséges intelligenciával támogatott mérleg segíti a vásárlást. Az üzemeltetési költségek azonban nem lesznek magasabbak az eddiginél, még annak ellenére sem, hogy diszpécsert és szükség esetén kivonuló szolgálatot is alkalmaznak.

A magyar tulajdonban álló, több mint 30 éve működő Coop Szeged Zrt. Csongrád-Csanád vármegyében 23 településen 41 boltot üzemeltet, és összesen majdnem 500 embert foglalkoztat. Kelemen János szerint a jövő útja a számukra az, hogy a kistelepüléseken, ahol az élelmiszerboltok napi forgalma alacsony, de az üzemeltetési költségek nem kisebbek, újabb okosboltokat alakítanak ki, így a bérköltségek egy része megtakarítható. Az ilyen boltok persze vasárnap is nyitva lehetnek anélkül, hogy az eladók és a pénztárosok ott lennének, ami szintén bérmegtakarítás.
Országszerte újabb okosboltok nyitása várható
A szegedi okosboltot külföldi tapasztalatok és példák alapján hozták létre, a skandináv országokon kívül a cseheknél és a szlovákoknál is működnek hasonló üzletek. Az informatikai háttér azonban teljes egészében magyar fejlesztés – válaszolta Bessenyei Attila, az okosbolt rendszerét kialakító Laurel Kft. ügyvezetője a Telexnek. Az új rendszer kifejlesztése majdnem 300 milliós beruházást igényelt az informatikai vállalkozásnál. A kiadást azért vállaltak, mert a reményeik szerint itthon néhány éven belül százas nagyságrendű okosbolt megnyitásában, illetve a működtetésében vehetnek majd részt.
Ez üzleti kockázatot jelent, de már látható, hogy sokan érdeklődnek az új rendszer iránt.
A fejlesztés során azt is meg kellett oldani, hogy az üzletben a hagyományos módon és az okosbolt módszerével egyaránt lehessen vásárolni a kétféle nyitvatartás alatt. A szintén magyar tulajdonú, 160 alkalmazottal dolgozó családi cég a Laurel Kft. régóta együttműködik a Coop Gazdasági Csoporttal, annak országszerte 1400 településen működő 2100 boltja többségében a Laurel Kft. biztosítja az üzletek kasszarendszereinek a működését, így ezekre a tapasztalatokra is alapozhattak. A szegedi okosbolt megnyitásához sem az informatikai, sem a kereskedelmi cég nem kapott pályázati vagy más állami támogatást.
Nem a kereskedelem okozta az inflációt
A Coop Szeged elnök-vezérigazgatója szerint a dolgozóik munkahelye nincs veszélyben, napközben továbbra is az eladók segítségével lehet vásárolni. A kereskedelemben az egyik legnagyobb költség a munkabér, ha ezt sikerül részben megtakarítani, nagyobb lesz a nyereség – magyarázta a fejlesztés okáról Kelemen János. Az árak azonban az okosboltban is fejtörést okozhatnak.

Az élelmiszereknél az utóbbi időben látható áremelkedést többféle tényező okozta, nem azért következett be, mert csak a boltok emelték az áraikat – válaszolta a Telexnek Kelemen János. Szerinte a hazai infláció a világgazdasági folyamatokkal és a magyar gazdaság teljesítményével egyaránt összefügg. A hazai élelmiszergyártók és a mezőgazdasági termelők is csak a folyamatos áremelésekkel tudnak dolgozni, ezt pedig nem lehet letörni a bolti árrések korlátozásával – mondta Kelemen. Mi évek óta nem emeltünk árat saját hatáskörben, hanem csökkentünk, de a szállítók folyamatosan emelik az árakat – tette hozzá.
Ha az árrések korlátozását hosszú ideig fenntartják, az alkalmas a hazai kereskedelem teljes tönkretételére, és még a nemzetközi kereskedelmet is nagyon megtépázza.
Kelemen szerint a kereskedők belátják, hogy valamit tenni kell, mert a vásárlóikat is érinti az árak emelkedése, de azt kérik a kormányzattól, hogy osszák meg a terheket a gyártókkal és a beszállítókkal. „Erre sajnos nem nagyon látunk példát, miközben a kereskedelmet a jogszabályokkal rendszabályozzák. Remélem, a kormányzat tisztában van a helyzettel, és nem az a cél, hogy komoly károkat okozzanak a kereskedelemnek.”
Az eddigi rendelkezések alapján május végéig érvényes az árrésstop, Kelemen azt mondta, addig kibírják valahogy, de ha aztán még tovább tartana, az a jövedelmezőséget nagyon komolyan veszélyeztetné.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség már korábban jelezte, hogy az árrésstop visszafordíthatatlan károkat okozhat a kiskereskedelemben, és kérik annak kivezetését.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.