Pozícióharc, a Fidesztől függés és belső elégedetlenség húzódik a Semjén ellen lázadó KDNP-s lépése mögött

Pozícióharc, a Fidesztől függés és belső elégedetlenség húzódik a Semjén ellen lázadó KDNP-s lépése mögött
Semjén Zsolt a 29. Fegyver, horgászat, vadászat nemzetközi kiállítás (FeHoVa) megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban 2023. február 9-én – Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

1369

Elkezdődött a harc a pozíciókért a jövő évi választások előtt, ami sértődésekhez vezethet, ez pedig kiélezheti a mélyben megbújó konfliktusokat – ez derült ki azokból a beszélgetésekből, amelyeket a KDNP belső viszonyait ismerő forrásokkal folytattunk azután, hogy Gaal Gergely csütörtökön este bejelentette: lemond a párt országos elnökségi tagságáról, de a pártból nem lép ki.

Gaal azzal indokolta a döntést, hogy eldurvuló, nyílt konfliktusba került Semjén Zsolt pártelnökkel, miután a legutóbbi elnökségi ülésen felvetette: a KDNP-nek saját karakterrel és üzenetekkel kellene nekivágnia a választási kampánynak, hogy így több szavazót szólíthassanak meg. Azt is mondta, hogy a KDNP az elmúlt 15 évben nem tudott valódi, önállóan életképes párttá válni, miközben „ma már a közvélemény jelentős részének valószínűleg sajnos az afrikai vadászatok, rosszabb esetben kínos magánügyek és ma már esetleg hivatásukat becsülettel végző rendőrségi dolgozókkal szembeni politikai retorziók jutnak eszébe erről a pártról”.

Csütörtökön több olyan KDNP-s párttaggal beszéltünk, akinek van rálátása a konfliktusra és a párt belső viszonyaira, de Gaal állításait egyelőre senki nem erősítette meg. Az ülés egyik résztvevője szerint teljesen más történt, mint amit ő a csütörtöki videóban elmondott. Szerinte Gaal nem kritikát fogalmazott meg, hanem „vállalhatatlan egzisztenciális követeléssel” állt elő. Amikor rákérdeztünk, hogy ez mit jelent, azt mondta: „eltartást” kért a párttól. „Azt mondta, ő már annyit tett a pártért, hogy ez jár neki”, Semjén Zsolt elnök pedig egyértelműen rögzítette, hogy „ilyen nálunk nincs”. Forrásunk szerint „olyan ember próbál most a tisztaság színében feltűnni, aki annak köszönheti a konfliktust, hogy tisztátalan dolgot kért”.

Ez szemenszedett hazugság – mondta a Telexnek Gaal Gergely, aki bővebb nyilatkozatot csak későbbre ígért lapunknak, de pénteken délután részletesen elmondta a saját verzióját a Partizánnak. Fenntartotta, hogy az országos elnökség ülésén politikai kritikát fogalmazott meg. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy tavaly decemberen a KDNP tisztújítása előtt jelezte Semjén Zsoltnak, hogy szeretne indulni az alelnöki posztért. Amikor ebben nem támogatták, azt mondta, szívesen dolgozna fontos ügyért, és az egyik egyesületének kért támogatást a pártelnöktől. Arra, hogy mennyit, azt mondta, hogy „néhány tízmillió” forintot, közelebb az ötven, mint a harminc millióhoz. Erre először ígéretet kapott, majd Semjén Zsolt ezt visszavonta.

Gaal a Partizánnak adott interjújában arról beszélt, hogy a KDNP tulajdonképpen alig működik pártként. A fontos közéleti ügyeket alig beszélik ki, még az elnökségi üléseken se esik szó ezekről, más belső fórumok pedig alig vannak. Mint mondta, hivatalos fórumokon nem beszéltek olyan kérdésekről, hogy a KDNP például hogyan viszonyuljon az egyre fokozódó társadalmi különbségek közepette az elesettek vagy a gyerekek védelméhez, a pártnak erre egyszerűen nincsenek válaszai. Pedig szerinte sok értékes ember dolgozik a KDNP-nek, az ő célja pedig alapvetően az, hogy a kereszténydemokrata gondolat ne vesszen ki a magyar politikából. Először azt mondta, szerint nem az a kérdés, hogy Semjén Zsoltnak mennie kell-e, később viszont már ugyanerre a kérdésre úgy válaszolt: Semjén Zsolt és a „Latorcaiak” (Latorcai János választmányi elnök és Latorcai Csaba ügyvezető alelnök) olyan irányba viszi a pártot, ami a pártnak nem jó.

Törtető, de van szíve

Gaal Gergely 2006-ban lépett be a KDNP-be, és azóta sok poszton megfordult. Volt vezető az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetségben, később a KDNP szervezője lett, volt az Országos Választmány titkára, csütörtöki lemondásáig az Országos Elnökség tagja, és a KDNP frakciójának kommunikációját is segítette. 2013-ban és 2017-ben is a ciklus közben, egy-egy évre a KDNP országgyűlési frakciójába is beülhetett képviselőként. Miniszteri biztosi megbízást is kapott, ennek keretében 2016-ban a Márton Áron Emlékév, 2017-ben a Szent László-év szervezésében vett részt. Gaal a csütörtökön közzétett videójában azt is megemlítette: tüskének tartották a köröm alatt a pártban, és emiatt családjával együtt tengerentúli külszolgálatra is elküldték volna, hogy itthon megszabaduljanak tőle.

Gaal a kormánypárti pártszövetségben megszokott kettős párttagságnak köszönhetően tagja a Fidesz solymári szervezetének is, volt önkormányzati képviselő és alpolgármester is Solymáron a Fidesz színeiben, miközben a KDNP Pest Vármegyei szervezetét is vezette, de a legutóbbi tisztújításkor már nem kapott bizalmat a tagságtól.

„Sok lehetőséget kapott a párttól, de minden pozíciójában megbukott” – mondta róla a pártvezetéshez közel álló forrásunk. Egy másik KDNP-tag ezt árnyaltabban látja. „Volt olyan feladat, amit sikeresen hajtott végre, például az emlékéveket, kulturális sorozatokat. A pártszervezői feladatokban viszont nem volt látható eredménye a munkájának” – mondta. Több forrásunk is úgy írta le Gaalt, aki mindig ambicionálta, hogy pozíciókat kapjon.

Gaal Gergely, a KDNP Pest Vármegyei Szervezetének elnöke (jobbra) és Imre Zsolt, a Fidesz–KDNP váci polgármesterjelöltje (bal elöl), miután gyümölcsfát ültettek a KDNP "Ültessünk, hogy élhessünk!" elnevezésű faültetési akciósorozatának váci állomásán, a Váci SZC Király Endre Technikum és Szakképző Iskola sportpályáján 2024. április 10-én – Fotó: Máthé Zoltán / MTI
Gaal Gergely, a KDNP Pest Vármegyei Szervezetének elnöke (jobbra) és Imre Zsolt, a Fidesz–KDNP váci polgármesterjelöltje (bal elöl), miután gyümölcsfát ültettek a KDNP "Ültessünk, hogy élhessünk!" elnevezésű faültetési akciósorozatának váci állomásán, a Váci SZC Király Endre Technikum és Szakképző Iskola sportpályáján 2024. április 10-én – Fotó: Máthé Zoltán / MTI

„Ez a srác felfelé akart menni, önjáró akart lenni, leszakadva a nagyokról. Lényegében páran elkezdték vele együtt alulról építeni a KDNP-t” – mondta róla egy forrásunk, aki szerint Gaalt már évekkel ezelőtt „törtetőnek” könyvelték el a pártban „a nagyobb nevek”. Az egyik forrásunk szerint a lépésének is az volt az indítéka, hogy „előre szeretett volna jutni, és voltak olyan kérései, amiket nem kapott meg”.

A KDNP egyik volt tagja ugyanakkor azt mondta róla, hogy őszintén, lélekkel kötődik a párthoz. „Feleséget is a KDNP-ből választott magának, a teljes baráti köre is ebből a közösségből van” – mondta, és úgy jellemezte Gaalt, mint aki szívvel is politizál. Ezért szerinte akár sértettség, akár őszinte szándék van a lépése mögött, nehéz lehetett meghoznia azt a döntést, hogy a nyilvánosság előtt is vállalja a véleményét.

A Fidesz elveszi a levegőt

„Tíz évvel ezelőtt annyit csinált a KDNP-ben, hogy csendben ült a sarokban, és azt csinálta, amit mondtak neki, erre tökéletes volt” – mondta Gaalról Szalma Botond, aki 2018-ban lépett ki a KDNP-ből. De a legtöbb forrásunk elismerte, hogy Gaal a belső fórumokon többször kritizálta a pártvezetést. Igaz, egyikük azt mondta, hogy a korábban megfogalmazott kritikái „kivétel nélkül pártirányítási kérdések voltak, nem pedig a politikai teljesítményre, értékekre vagy témákra vonatkoztak”.

Több forrásunk is azt mondta: azok a problémák, amelyekkel most a nyilvánosság elé lépett, nagyon is léteznek a KDNP-ben, és volt, aki azt is mondta, hogy Gaal ezeknek szószólója volt a pártban. „Már évekkel ezelőtt is azért küzdött, hogy önálló legyen a KDNP, pár éve már hangoztatta más fiatalokkal együtt, hogy utálják a Fideszt, mert szerintük a Fidesz rabszolgaként használja a KDNP-t, míg a nagyok, akik jól járnak – például Semjén Zsolt, Rétvári Bence – nem szólalnak fel, mert féltik a pozíciójukat.”

A néhány évvel ezelőtti mozgolódás aztán elhalt. Most még a pártvezetéshez közel álló forrásaink is azt mondták, Gaalnak vannak támogatói a pártban, de szerintük jól mutatja a helyzetét, hogy a Pest Vármegyei szervezet élére sem választották újra.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, a térség Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője beszédet mond a felújított egészségház ünnepélyes felavatásán Nagymaroson 2022. március 23-án. Mögötte Gaal Gergely, a Miniszterelnökség helyi szintű és hazai forrásból megvalósuló településfejlesztési programok összehangolásáért és népszerűsítéséért felelős miniszteri biztosa – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, a térség Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője beszédet mond a felújított egészségház ünnepélyes felavatásán Nagymaroson 2022. március 23-án. Mögötte Gaal Gergely, a Miniszterelnökség helyi szintű és hazai forrásból megvalósuló településfejlesztési programok összehangolásáért és népszerűsítéséért felelős miniszteri biztosa – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

A KDNP belső ügyeire rálátó forrásunk szerint most azért erősödtek fel újra a kritikus hangok, mert „egyre veszi el a Fidesz a levegőt a KDNP-től, mert félnek a jövő évi választásoktól”. Ezért kevesebb pozíciót adnának a KDNP-nek. Szerinte annak az 5-6 embernek, „aki valaki a pártban”, biztosított a helye, ezért nem szólnak, és másokat is arra kérnek, hogy „kussoljanak”. Ezért is nő az elégedetlenség. „Elegük van abból, hogy a slepp tíz ember bombabiztos helyéért dolgozik, aztán ha a slepp megszólal, hirtelen árulók lesznek” – mondta.

Szalma Botond, aki 2018-ban hasonló okok miatt lépett ki a pártból, azt mondta a Telexnek: sok KDNP-snek csak annyi a célja, hogy „a Fidesz farvizén hatalomra kerüljenek, mint ahogy azt Rétvári megcsinálta”. Szerinte ez valakinek összejön, van, akinek nem, „Gaal az utóbbi kategória”. A Fidesz és a KDNP kapcsolatáról azt mondta, hogy ez már nem is szimbiózis, hanem „kiszolgáltatott csicskaság, önálló gondolat és véleménynyilvánítás nélkül”, amiben már soha nem lenne esélye a KDNP-nek akár ötszázalékos párttá válni. A pártvezetéshez közel álló forrásaink ugyanakkor azt hangsúlyozták, hogy a párt „mainstreamje” egyöntetűen azon a véleményen van, hogy a Fidesz és a KDNP szövetsége teszi őket „az EU legsikeresebb politikai pártjává”, és a többség azt gondolja, hogy „ez egy jól működő szövetség”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!