2025-ben eddig négyötödös a Fidesz többsége – a Facebookon és az Instán elköltött reklámpénzekben
2025-ben nem egészen öt hónap alatt a hazai hirdetők már közel egymilliárd forintot költöttek politikáról, választásokról vagy társadalmi kérdésekről szóló hirdetésekre a Meta fő felületein, a Facebookon és az Instagramon. A Political Capital a Meta Hirdetéstárának jelentéseiből nyert nyers adatok feldolgozásával készített összeállításából kiderül, hogy a hirdetések 82 százalékát (791 hirdetést) a NER-hez köthető szereplők adták fel:
- a kormányzati irányítású médiára esik a költések 30 százaléka;
- a kormánypárti „proxyszervezetekre”, mint például a Megafonra 22 százalék;
- a Fidesz tagszervezeteire és politikusaira 20 százalék;
- a különböző kormányzati szervekre pedig 11 százalék.
A Metán megfuttatott hirdetések 18 százalékán osztoznak az ellenzéki pártok, a kormánytól független portálok, a civil szervezetek és minden más hirdető. A Political Capital szerint
már egy évvel az országgyűlési választás előtt is hatalmas egyenlőtlenség uralkodik a politikai hirdetések terén, ami jelentősen befolyásolja a politikai üzenetek elérését.
A heti költési adatok azt mutatják, hogy február végéig viszonylag visszafogott volt a NER-hez köthető szereplők hirdetési aktivitása; átlagosan heti 20 millió forintot költöttek. Márciustól viszont magasabb fokozatba kapcsoltak; zömmel heti 50 millió forint körüli összegeket költöttek a két – a magyar választók elérése szempontjából legmeghatározóbb – platformon való hirdetésekre. A legfrissebb, május 11–17. közötti időszakban például ez az összeg elérte az 57 millió forintot. A Political Capital szerint a közösségi médiában folyó kampány egyik érdekes kérdése, hogy az Orbán Viktor által elindított „Harcosok Klubjának” aktivistái mellett a Facebook-hirdetéseket is felturbózza-e a kormány tízmilliárdokból gazdálkodó kommunikációs gépezete.