Elutasította a Kúria a főispán döntését, amellyel megnehezítette több önkormányzat működését
A Kúria elutasította Tarnai Richárd, Pest vármegye főispánjának indítványát, és a fóti önkormányzatnak adott igazat a bíróság. Tarnai törvényességi felhívással azt szerette volna elérni, hogy Pécel és Kerepes után a fóti képviselő-testületben is hagyjanak fel az eddig alkalmazott gyakorlattal, és a 11 fős testületben a nagyobb döntésekhez szükséges minősített többséget ne 6, hanem 7 szavazattal számítsák.
Mindez azoknál az önkormányzatoknál áll fenn, ahol a polgármester az önkormányzati választásokon egyéni képviselőként is mandátumot szerzett. Ez a helyzet Merkwart Krisztián fóti polgármester esetében is, aki az Egységben a Városért-FOTE színeiben képviselői mandátumot is szerzett a testületben.
A főispán szerint azoknál az önkormányzatoknál, ahol a polgármestert egyéni körzetében képviselőként és polgármesterként is megválasztották, az egyéni képviselői helye a testületben betöltetlen maradt. Ezt a helyet azonban Tarnai Richárd szerint ennek ellenére betöltöttnek kell venni az önkormányzati törvény alapján, ezért a testület létszáma nem 11, hanem 12.
Merkwart korábban bejelentette, hogy a péceli önkormányzat után ők is jogi úton támadják meg a kormányhivatal álláspontját. (A helyzet rendezése érdekében a polgármester egyébként január végén lemondott képviselői mandátumáról, amire időközi választást írtak ki, ezen szintén az Egységben a Városért-FOTE jelöltje győzött.)
A Kúria ugyanakkor Merkwartéknak adott igazat: a határozat szerint
„a polgármesternek is megválasztott egyéni önkormányzati képviselő mindkét mandátumot egy személyben tölti be. Ő sem a képviselő-testület határozatképességének, sem a minősített többség meghatározásának során nem minősül több képviselőnek, személyét egy képviselőként kell számításba venni.”
Mindezeknek azért is van jelentősége, mert a nagyobb súlyú döntéseknél (így az alpolgármester megválasztásánál vagy a költségvetésnél) minősített többségre van szükség, ami Tarnai érvelését követve eggyel több, vagyis 7 szavazatot jelent. A főispáni számítási mód azoknál az önkormányzatoknál nehezítené meg a polgármester dolgát, ahol törékeny többség van, mert egy plusz támogató szavazatot kellene a döntéshez szerezni.
Tavaly novemberben a péceli önkormányzat kapott először törvényességi felhívást Tarnai Richárd Pest vármegyei főispántól (aki korábban fideszes országgyűlési és önkormányzati képviselő volt), miszerint a minősített szavazati többség számításának addig alkalmazott módja rossz. Az általa javasolt új módszer viszont ott véletlenül pont az ellenzékbe szorult helyi Fidesznek kedvezett.