
Önfeledten és boldogan ünnepeltek a Fidesz szavazói 2010. április 25-én a Vörösmarty téren, miután kiderült, hogy a Fidesz–KDNP megnyerte a választásokat, és kétharmados többsége lesz a parlamentben. Orbán Viktor történelminek nevezte a napot, és bejelentette, hogy Nemzeti Együttműködés Rendszere néven új rendszert alapít. „Olyan rendszer lesz ez, amelyben egymást fogjuk segíteni, és egymást fogjuk biztatni, hogy merjünk nagy célokat kitűzni és azokért közösen dolgozni” – mondta. Többször elmondta, hogy vége a hatalommal visszaélő oligarchák rendszerének, és „mától Magyarországon a magyar emberek érdeke az első”.
Ma, tizenöt évvel később, a magyar társadalom többsége szerint Orbán Viktor 2010 óta tartó kormányzása inkább hátráltatta, mint elősegítette Magyarország fejlődését. A magyarok kétharmada úgy látja, hogy a rendszer elsősorban a gazdagoknak kedvez, és csak az tud előrejutni, aki jóban van a kormánnyal. Az embereket leginkább az egészségügy helyzete, a megélhetési költségek drámai emelkedése és a korrupció zavarja, míg a kormány legfontosabb eredményének a 13. havi nyugdíj visszavezetését, a kormány családtámogatási rendszerét és a rezsicsökkentést tartják.
Mindez abból a kutatásból derül ki, amit a Policy Solutions kutatói készítettek az elmúlt 15 év kormányzásának megítéléséről. A kutatáshoz a Závecz Research készített reprezentatív felmérést. A kutatók nemcsak arra voltak kíváncsiak, hogyan ítéli meg a magyar társadalom Orbán Viktor kormányainak 15 éves teljesítményét, hanem arra is, hogy a jövőben kitől számítanának jobb kormányzati teljesítményre, a Fidesztől vagy a Tisza Párttól. Bemutatjuk az eredményeket.
Módszertan
Az elemzést megalapozó közvélemény-kutatást a Závecz Research 2025. március 16–25. között készítette. A személyes megkérdezéssel készült felmérés során elért 1000 fő életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint az ország felnőtt népességét reprezentálta.
„Ez a választás a gázszámla kérdése lesz! Ez a választás a 13. havi nyugdíj kérdése lesz! Ez a választás az édesanyák adómentességének a kérdése lesz!” – Lázár János ezekkel a mondatokkal próbálta feltüzelni a Harcosok Klubja tagjait vasárnap a BOK csarnokban. Nem lehet véletlen, hogy ezeket a kormányzati intézkedéseket emelte ki. A Policy Solutions felmérése szerint pont ezeket tartják a kormány legnagyobb sikereinek a választók. Amikor előre meghatározott válaszok közül kellett az elmúlt 15 év kormányzásának három legnagyobb eredményét kiválasztaniuk, a teljes társadalomban első helyen a 13. havi nyugdíj végzett, amit minden harmadik megkérdezett a legfontosabb intézkedések közé sorolt. Második helyre került a kormány családtámogatási politikája, a harmadik helyre pedig minden ötödik ember voksával a 2014-es választás előtt bevezetett rezsicsökkentés.
A kormánypárti szavazók kicsit másként voksoltak: náluk a családtámogatási intézkedéseket a migráció elleni fellépés követte, és a 13. havi nyugdíj bevezetése csak a harmadik, a rezsicsökkentésnél pedig többre értékelték azt, hogy a kormány elérte, hogy ne sodródjunk bele az orosz–ukrán háborúba.
A top 3 téma végzett az élen akkor is, amikor a megkérdezetteknek nem előre megadott válaszokat kellett értékelniük. Igaz, ennél a nyitott kérdésnél a válaszadók negyede azt mondta, hogy a kormánynak semmilyen sikere nem volt az elmúlt másfél évtizedben.
Pártokon átívelő egyetértés van a társadalomban abban, hogy a családtámogatási politikát, a 13. havi nyugdíjat és a rezsicsökkentést egy következő kormánynak is meg kell tartania.
Egyértelmű választ adtak a megkérdezettek arra is, mit tartanak a legnagyobb problémának az elmúlt 15 év kormányzásából: a válaszadók 35 százaléka az egészségügy helyzetét. Valamivel kevesebben választották a megélhetési költségek növekedését és a korrupció mértékét.
Az egészségügynek olyan rossz a megítélése, hogy még a Fidesz szavazói is ezt tették első helyre. Ők a korrupciót nem tartják nagy problémának, de a képzett munkaerő külföldre vándorlását igen. A Tisza Párt szavazóinál viszont a korrupció még az egészségügy helyzetét is megelőzte a problémák között.
Csak a fideszesek elégedettek, de ők nagyon
Amennyire egyetértés van a sikerek és a kudarcok megítélésében a kormánypárti és az ellenzéki szavazók között, annyira homlokegyenest másként ítélik meg általánosságban Orbán Viktor 15 éves kormányzását.
Arra a kérdésre, hogy az elmúlt másfél évtized inkább pozitív vagy inkább negatív hatással volt-e Magyarország fejlődésére, a válaszadóknak pontosan a fele mondta azt, hogy egyértelműen vagy inkább negatív hatással volt az ország fejlődésére Orbán Viktor kormányzása, és csak 39 százalékuk értékelte pozitívnak a hatását.
Ha csak a Fidesz szavazóinak válaszait nézzük, akkor olyan, mintha ők egy másik országban élnének. Elsöprő többségük, 88 százalékuk pozitívnak tartja Orbán Viktor kormányzását, és csak egy százalékuk mondta azt, hogy nagyon negatív hatása van az ország fejlődésére ennek az időszaknak. A Tisza Párt szavazóinál pont fordított a helyzet: csak egy százalékuk mondta, hogy nagyon pozitív hatása volt Orbán Viktor kormányzásának, és 87 százalékuk negatívra értékelte. Még a Demokratikus Koalíció és a Mi Hazánk szavazóinak sem ilyen rossz a megítélése a kormány teljesítményéről.
De nem csak a pártszimpátia szerint megosztottak a kérdésben a válaszadók, a generációs különbségek is nagyok. Egyedül a 60 év felettiek között vannak nagyobb arányban, de nem többségben azok, akik inkább pozitívnak látják az Orbán-korszakot, a 18 és 25 év közöttieknek viszont közel 60 százaléka negatívnak tartja.
A fideszes szavazók más kérdésekben is nagyon eltértek az átlagos válaszoktól. Például 40 százalékuk azt mondta, hogy az elmúlt 15 évben javult a demokrácia állapota Magyarországon, és csak 13 százalékuk szerint romlott. Az ellenzéki pártok szavazóinak viszont csak 2-3 százaléka lát javulást, és több mint háromnegyedük úgy gondolja, hogy romlott a helyzet. Szinte ugyanez a különbség rajzolódott ki akkor is, amikor az egészségügy helyzetéről kérdezték őket. Ugyan a fideszesek 38 százaléka is azt gondolja, hogy romlott a helyzet, de 31 százalékuk javulást lát, míg például a Tisza Párt támogatóinak csak 2 százaléka mondta ezt, miközben 84 százalékuk szerint romlott a helyzet.
Jóban kell lenni a hatalommal
A fideszesek 45 százaléka úgy érzi, hogy jobban él, mint 15 éve. A többi párt támogatói között viszont óriási fölényben vannak azok, akik ezzel egyáltalán nem értenek egyet. A Tisza Párt szavazóinak 66 százaléka úgy érzi, hogy rosszabb az anyagi helyzete, mint 15 éve, és csak 5 százalékuk érzi úgy, hogy javult a helyzete.
Ráadásul a fideszesek közel fele arra számít, hogy a következő egy évben is javulni fog a helyzetük, míg a Tisza Párt és a DK szavazóinak többsége további romlásra számít. Azt is csak a fideszesek gondolják, hogy a magyarok többsége jobban él, mint 15 éve, az összes megkérdezettnek több mint 60 százaléka viszont úgy látja, hogy nemcsak a sajátja, de általában mások anyagi helyzete is romlott az elmúlt 15 évben.
Ezek után nem túl meglepő, hogy a magyarok kétharmada (65 százaléka) egyet tud érteni azzal a kijelentéssel, hogy Orbán Viktor 2010 óta tartó kormányzása elsősorban a gazdagoknak kedvez, és csak egyharmaduk utasítja el ezt az állítást. Annak a gondolatnak is kétharmados támogatottsága van a társadalomban, hogy csak az tud előrejutni, aki jóban van a kormánnyal. Még a fideszes szavazók 45 százaléka is úgy érzi, hogy jó politikai kapcsolatok kellenek az előrejutáshoz.
Jóval megosztottabb a társadalom véleménye arról, hogy kikkel törődik a kormány. A megkérdezettek 57 százaléka egyetért azzal, hogy csak azokkal, akik rájuk szavaznak, de közel 40 százalék ezzel nem ért egyet.
Orbán Viktor vagy Magyar Péter?
A magyar közéletnek már több mint egy éve ez az egyik legfontosabb kérdése, amiben majd csak 11 hónap múlva hirdetnek eredményt. A kutatás alapján azonban az látszik: a társadalom többsége a legtöbb témában alkalmasabbnak látja Magyar Pétert az ország vezetésére, mint Orbán Viktort.
A kutatásban 18 közpolitikai témával kapcsolatban kérdezték meg az embereket arról, hogy szerintük Orbán Viktor vagy Magyar Péter kormánya nyújtana benne jobb teljesítményt. Orbán Viktort három témában ítélték egyértelműen erősebbnek az emberek: a családtámogatások terén, a migráció megállításában és abban, hogy a kormánya kimaradna minden háborús konfliktusból. A nemzeti érdek hatékony képviselete kérdésében pedig ugyanannyira bíznak az emberek benne, mint egy Tisza-kormányban.
A további 14 témában Magyar Péter nyert. Többségben vannak azok, akik szerint ő lenne jobb az uniós források megszerzésében, a korrupció visszaszorításában, az egészségügy vagy az oktatás helyzetének javításában. Inkább tőle várnák a gazdasági fejlődés biztosítását, a bérek növelését és az infláció csökkentését is. Az eredményekből az is látszik, hogy a társadalom közel negyede mindkettejükkel szemben kritikus, és egyikőjükben sem bíznának.
A fideszes szavazóknál természetesen fölényesen nyert Orbán Viktor minden kérdésben, a Tisza Párt támogatóinál pedig Magyar Péter. Ennél érdekesebb, hogyan válaszoltak a DK és a Mi Hazánk szavazói. A DK-soknak közel fele, a Mi Hazánk szavazóinak pedig valamivel több mint fele szerint egyikőjük sem nyújtana jó teljesítményt. De azok között, akik választottak a két politikus közül, mindkét pártnál minden kérdésben Magyar Péter került fölénybe, azaz jobban bíznának az ő jó kormányzati teljesítményében.
A jelenleg még bizonytalan szavazók azonban minden témakörben inkább Orbán Viktorhoz húznak. Márpedig a választás szempontjából kulcsfontosságú kérdés lehet, hogy ezeket a szavazókat melyik párt tudja majd inkább megszólítani a választások előtt, és egyelőre úgy tűnik, hogy inkább a Fidesz csábíthat még magához szavazókat.
Abban, hogy Orbán Viktor 15 éve hatalmon lévő kormányát le lehet váltani demokratikus választáson, csak a társadalom 44 százaléka hisz. Közel 40 százalékuk szerint ez nem lehetséges. Igaz, a Policy Solutions már öt évvel ezelőtt is megkérdezte erről az embereket, és akkor még kevesebben voltak, akik hittek ebben. Azaz mostanra a politikai helyzet változása valamennyivel optimistábbá tette az embereket. A legtöbben egyébként a Tisza Párt szavazói között bíznak ebben, köztük többségben (54 százalék) vannak azok, akik azt gondolják, hogy Orbán Viktort le lehet győzni egy választáson.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!