„Vegyél vissza a tempóból, öregem!” – rendszerkritikus beszéddel tért vissza a börtönből az óbudai polgármester

„Vegyél vissza a tempóból, öregem!” – rendszerkritikus beszéddel tért vissza a börtönből az óbudai polgármester
Az óbudai önkormányzati ülés 205. május 21-én, baloldalt a fideszes képviselők üres helye – Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

„Mintha az elmúlt időszakban nem találkoztunk volna”,

viccelődött Kiss László polgármester az óbudai önkormányzat első olyan ülésének kezdetén, amelyet tavaly júniusi megválasztása óta tarthatott. Az elmúlt kilenc hónapban ugyanis börtönben volt, bár ez kívülről nem látszott rajta különösebben, amikor kokárdás öltönyben elfoglalta a helyét az ülésteremben. Kisst hivatali visszaéléssel, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetéssel, illetve egyéb bűncselekményekkel gyanúsítják. A polgármester az ellene folyó eljárásról és összességében a Magyarországon tapasztalható politikai, gazdasági és morális helyzetről mintegy tizenöt percen keresztül, emelt hangon, heves kritikával beszélt a polgármester a szerdai ülés napirendje előtt.

Az óbudai városháza üléstermében olyan sok újságíró és fotós volt, hogy az ülés résztvevői alig tudták elfoglalni a helyüket. Ugyan a média komoly érdeklődést mutatott, a kerület fideszes frakciójáról ez nem volt elmondható. A polgármester napirend előtti felszólalása közben az óbudai fideszes frakcióvezető, Puskás Péter vezetésével mindannyian kivonultak. Puskás már az ülés előtt is jelezte a kivonulásról szóló tervet a sajtónak, azt mondta, nem kíváncsiak arra, hogy Kiss politikai fogolyként beszéljen magáról.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Az óbudai polgármester gyújtó hangú beszéde viszont többről szólt, mint arról, hogy az ellene folyó eljárás szerinte politikailag motivált, jogellenes, és igazából a lemondatására irányul – igaz, többször is felháborodva jegyezte meg, hogy a kilenc hónapos letartóztatása alatt az ügyészségnek nem sikerült bizonyítékot felmutatnia ellene. Beszélt arról is, hogy a leveleket, amiket a gyerekeinek írt a börtönben, lefoglalták a hatóságok. Szerinte egyértelműen azért, hogy ezzel is rávegyék, hogy lemondjon a polgármesterségről.

„Nem gondolom, hogy ebben az abszurd rezsim által uralt államban sokat kéne magyarázkodnom”, kezdte a felszólalását Kiss. Abban a pillanatban, hogy ezt kimondta, az óbudai fideszes képviselők el is hagyták a termet. „Kimentek, amikor a dolgukat kéne végezniük”, reagált a kormánypárti képviselők akciójára a polgármester. Később viszont korrigálta magát, mert a fideszes képviselők visszatértek a terembe, ahogy befejezte a napirend előtti felszólalását.

„Képviselőket, politikusokat hallgatnak le, hazudoznak róluk, zárnak börtönbe bizonyítékok nélkül”,

mondta a polgármester, és hozzátette, bolond az, aki szerint hagyni fogja ezt szó nélkül. Azok pedig tévednek, akik szerint az ellene folyó eljárás legitim. Kifejezte, hogy a nyomás ellenére nem akar lemondani, ugyanis „nincs olyan jogszabály, ami megakadályozná abban, hogy itt ülhet”.

Egy abszurd diktatúra utolsó vergődése

Beszélt arról is, fél tőle, hogy a jelenlegi ellenzéki politikusokat, így például a tiszás Magyar Pétert vagy Ruszin-Szendi Romuluszt eléri a hatalom keze, ahogy őt is. Ugyanakkor részben örül a szerinte teljesen jogellenes és politikailag motivált eljárásnak vele szemben, mert látja, mire képes a hatalom, és azt is, hogy ezt nem szabad hagyni.

„Bárki, bármilyen pártállású, és meg akarja akadályozni a Fidesz lopásait, az ezzel a rezsimmel szembe fog kerülni, ezt is lehet látni az én példámon.”

„Magyarországon nyomor van, egy abszurd diktatúra utolsó vergődését látjuk”, mondta a polgármester, aki azt mondta, a jelenlegi rendszer „a polgárháború szélére sodorta az országot”. Szerinte a rendszer abszurditását jelzi például az infláció is, amit akkor is megtapasztalt, amikor a börtönből való szabadulása után először ment vásárolni a gyerekeivel. „Az árak láttán én azt hittem, hogy a Holdon vagyok”, mondta a börtönből pár napja szabadult polgármester.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Mielőtt az ülés napirendjéről szavaztak volna a képviselők, Kiss elmondta azt is, hogy az önkormányzat rendes működésének helyreállításához demokrácia is kellene. A polgármester hatalmas tapsot kapott a képviselők többségétől, eközben visszatértek a fideszes frakció tagjai is. Miután helyet foglaltak, nehezen érthető dolgokat kiabáltak a polgármesternek, aki viszont gyorsan leállította őket. „Vegyél vissza a tempóból, öregem”, mondta Kiss a fideszes Kozma Jánosnak. A bekiabálások, a polgármester és a Fidesz-frakció összezörrenésének végeztével a képviselők mindannyian megszavazták a napirendet.

Kilenc hónap a börtönben

Kiss László szerdán azért tudta személyesen, élőben levezetni a képviselő-testületi ülést, mert kilenc hónap után, május 14-én szabadlábra helyezték, majd két nappal később szabadulhatott is a börtönből. A 2024 júniusában újraválasztott óbudai polgármesternek tavaly októberben még a fogdából kellett összehívnia Óbuda-Békásmegyer alakuló önkormányzati ülését. A fogdában volt akkor is, amikor letette a polgármesteri esküjét a nem mindennapi alakuló ülésen.

A DK-s polgármestert még 2024 augusztusában tartóztatták le. Nem ő az egyetlen óbudai politikus, aki a közelmúltban korrupciógyanúba keveredett. Nem sokkal a júniusi önkormányzati választás után a kerület korábbi MSZP-s alpolgármestere, Czeglédy Gergő is börtönbe került.

A megalapozott gyanú szerint 2019. októberi polgármesterré választása után Kiss megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.

Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

Az ügyészség szerint az önkormányzat ehhez fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatásokat, termékbeszerzést valójában nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették, mégpedig a vállalt árnál alacsonyabb összegért. Volt olyan, hogy a vállalt munkákat igazából az önkormányzat alkalmazottai végezték el.

Kisst emiatt hivatali visszaélés, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés, illetve egyéb bűncselekmények elkövetésével is gyanúsítja a Központi Nyomozó Főügyészség. Az ügy további gyanúsítottjai közül az egyik egy III. kerületi önkormányzati képviselő, illetve az egyik érintett gazdasági társaság ügyvezetője.

A gyanúsítást Kiss a kezdetektől tagadja, azt se gondolja, hogy az ügy miatt le kéne mondania. A DK szerint néhány magas rangú állami vezető rendelte meg az óbudai polgármester elleni eljárást azért, hogy megbuktassák. Sára Botond főispán törvényességi felhívásban követelte vissza a polgármester fizetését, mert szerinte letartóztatásból Kiss nem tud dolgozni, az óbudai önkormányzat szerint viszont igenis tud.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!