Orvostanhallgató volt, amikor daganatot fedeztek fel nála, ma orvosként Londonban gyógyítja egykori sorstársait

2009-ben egy fiatal orvostanhallgató, Martin Tamás arra készült, hogy nagyot
pihenjen a nyári szünidő alatt. Miután egy furcsa szemgyulladás kezdte kínozni,
elment a szemészetre. Hosszas vizsgálatok, újabb furcsa tünetek, majd góckutatás
után derült ki a különös diagnózis: tüdődaganata van.
Életmentő beavatkozásként műtéttel távolították el a bal alsó tüdőlebenyt, derül ki a Rákeltérítő podcast új epizódjából. Szerencsére sem kemoterápiára, sem sugárkezelésre nem volt szükség. Tamás, azaz ma már Dr. Martin Tamás onkológus immár 16 éves ráktúlélő, két éve Londonban gyógyítja egykori sorstársait.
A podcastban Martin Tamás egyik beszélgetőtársa Vámos Miklós, akinek még régebben írt, Halhatatlan című novellájából Kern András 2015-ben játékfilmet forgatott. A Gondolj rám! című film is egy rákbeteg orvosról szól, aki a diagnózist megtudva meglepő döntést hoz: magára haragítja a szeretteit, mindent feléget maga mögött, hogy halála kevésbé fájjon nekik, ám végül kiderül, hogy meggyógyult.
A Rákeltérítő műsorában így két történet találkozik: egy igazi orvos, aki megküzdött a rákkal és egy film fiktív professzora, aki Martin Tamás szerint kizárólag rossz reakciókat ad halálosnak gondolt betegségére. Tamás egy betegtámogató onkorehabilitációs team vezetőjeként saját gyógyulási történetének tanulságait, a pozitív gondolkodást is átadja betegeinek.
2023-ban a Telexen podcastként debütált, idén viszont videós formában tért vissza a második évaddal a Rákeltérítő. A videósorozat már a Rákkutatók Alapítvány támogatásával készült, amihez a helyszínt a Semmelweis Egyetem adja. A műsorvezető továbbra is Markovits Ferenc, felgyógyult rákbeteg, aki még kezelése alatt szembesült más rákbetegek tájékozatlanságával, rettegésével. Ezen próbál enyhíteni a sorozattal, amiben hírességek történeteit, rákkal való sikeres küzdelmeit mutatják be.
A Rákeltérítő második évada rendszeresen jelentkezik a Rákkutatók YouTube-csatornán. A korábbi interjúkat itt tudja visszahallgatni.
(A felvétel a Rákkutatók Alapítvány támogatásával, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet könyvtárában készült.)