Lakner Zoltán: Ez az új törvénytervezet az első írásos dokumentuma a Huxitnak

1957

„Nekem mindig a fülemben cseng Unger Anna kollégám mondata, hogy Magyarország mindig hat évvel van Putyin mögött” – mondta Lakner Zoltán politológus, a Jelen főszerkesztője Gulyás Mártonnak a Partizán, a 24, a HVG, a 444 és a Telex élő műsorában. Ő úgy gondolja, hogy ugyan az erőszakküszöb máshol van a magyar és az orosz rendszerben, de Orbán kormánya számos módszert és jogszabályt vett már át eddig is az oroszoktól, és szerinte talonban volt tartva, hogy előbb-utóbb ilyen irányba mozduljanak el. „Azért ez nem így működik még a Fideszben sem, hogy látták, mi zajlott az elmúlt héten a politikában, és Halász János nevére írattak egy ilyen törvényjavaslatot.”

A politológus úgy gondolja, hogy terítéken van a megmaradt szabad médiának és a civil szervezeteknek az ellehetetlenítése, és az is, hogy kizárják a legnagyobb ellenzéki pártot a versenyből. Szerinte a Fidesz azt látja: a dolgok nem úgy zajlanak, ahogy szoktak, mivel most már tartósan van politikai kihívója a kormánypártnak, le van robbanva a gazdaság, nem produkálja azt a részét a társadalommal kötött alkujának a politikai rendszer, ami miatt sikeresnek lehet mondani. „Úgy nem lehet visszafordítani a politikai közhangulatot, hogy valami történik a gazdasággal, hogy elkezd egy kicsit döcögni, és némi hergeléssel egy '22-es szituációt elő lehet állítani” – tette hozzá.

A Pride-törvényre reagálva azt mondta: igazolva látja azt, hogy ami egy kisebbséggel történik, az utána a többséggel is megtörténik. „Erről szól a Pride-törvény is, és ez most nagyon hamar bebizonyosodott. Most már minden korlátozva van. Ennyiből ez a konkrét törvény alapvetően a nyilvános tereinket szűkíti be, itt arról beszélünk, hogy egyáltalán a kormánytól eltérő vélemények és a kormány által el nem ismert tények eljuthatnak-e azokhoz, akik szeretnék megismerni a valóságot” – mondta. Szerinte ez annyiban vonatkozik a Tisza pártra, hogy ők is ezeken a megmaradt fórumokon tudják eljuttatni az üzeneteiket az emberekhez.

„Ezen kívül párhuzamosan zajlik egy másik projektje a kormánynak, ez a kémhisztéria, amivel kapcsolatban még semmi bizonyítékot nem szolgáltatott a kormány. Egy Rajk-per szituációban vagyunk most Magyarországon. Arra vonatkozóan semmiféle információt nem produkált a magyar kormány minden ígérete ellenére, hogy mégis miben állna ez a kémtevékenység” – mondta az ukrán-magyar kémháborúra reagálva. Hozzátette, hogy ha erre vonatkozóan van információja, akkor a kormánynak kellene jogi lépéseket tennie. „Tehát egy kapitális blöffel állunk szemben” – jegyezte meg, szerinte ez csak arra jó, hogy felhergelje a magyar társadalom egy részét, hogy megerősítse a Fideszhez való lojalitásukat.

Gulyás Márton kérdésére, hogy miért pont most lép ilyen drasztikusat a Fidesz, Lakner azt mondta: erre nehezen tud válaszolni, mert nem tudja, milyen napirend van kifüggeszve Rogán Antal szobájában. „Az valószínű, hogy ezt három héttel a választás előtt ezt megcsinálni kicsit késői, de én azt is kiolvasnám ebből a mostani helyzetünkből, hogy ez még mindig csak egy etapja annak, ami következni fog. Iványi Gábor példájából ismerhetjük, hogy a felajánlott 1%-ot sem mindig kapják meg azok a szervezetek, aminek azt címezték az állampolgárok” – mondta, hozzátéve: szerinte lehet, hogy még lesz egy hasonló őszi kör is. „A fantáziájuk jóval a miénk előtt jár.”

Szerinte kérdés, hogy a legnagyobb ellenzéki pártot elütik-e a versengéstől. „Ami ma történt a törvénytervezettel és a kémhisztériával, ezek minimum megteremtik ennek a feltételét. Egyedül azt érdemes mérlegelnie a kormánynak a maga szempontjából, hogy nem önt-e olajat a tűzre” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy Orbán Viktor mindig a kockázatosabb utat választja.

Lakner szerint a dermesztő hatása is fontos ennek a törvénytervezetnek, önmagában van üzenete, méghozzá az, hogy az emberek féljenek. „Erről szólt a március 15-i beszéd is” – mondta. Felidézte, hogy a 2017-es lex civil törvénynek is volt már hatása, szerkesztőségek hullottak el, és civil szervezetek alakultak át, annak ellenére, hogy voltak olyan szervezetek, amik dacoltak a törvénnyel. „Én nem hiszem, hogy ezt a törvényt azért csinálják, hogy pusztán ijesztgessenek vele.”

Magyar Péter eddig nem reagált érdemben a „nagytakarítási” törvénytervezetre, csak azt mondta, hogy elfogadhatatlan, mikor elindult a nagyváradi útjára. „Nyilván a nagyváradi sétát, ami egyébként Orbán Viktor tihanyi beszédére adott, szerintem meghökkentően célba találó válasz, nem lehetett visszaszívni. Az a módszer, amit választott, hogy a híveivel, vagy azzal, aki szeretne vele beszélni, elsétál Nagyváradig, van súlya” – mondta Lakner. Felidézte, hogy a szerbiai egyetemisták tüntetésének azért volt súlya, mert még azok is látták, mi történik, akik az ottani állami médiából tájékozódtak, kinyitotta az üzeneteikre a társadalom addig meg nem szólított részét is. Ugyanakkor nem gondolja, hogy jövő vasárnapig úgy el lehet majd sétálni Budapestről Nagyváradra, hogy ami itt történik, az ne váljon legalább időnként Magyar Péter üzenetének központi elemévé. „Ez az a média, ami például Magyar Péterről, vagy egyáltalán bármiről hírt tud adni, ezért nem lehet ezt teljesen figyelmen kívül hagyni, ami most történik.”

A politológus szerint az új törvénytervezet a kémhisztériával együtt az első írásos dokumentuma a Huxitnak, Magyarország az Európai Unióból való kilépésének. „Ez azt jelenti, hogy alapjogokat illetően kiírtuk magunkat mindenféle európai emberi jogi egyezményből. Egy ilyen ország a csatlakozási eljárásba se léphetne be, ez azt jelenti, hogy a magyar kormány alapjaiban nem tartja magára vonatkozóan hatályosnak az európai jogot. Ennek olyan következményei lesznek, hogy ha ez a hatalom fennmarad, az felgyorsítja az uniós döntésmechanizmusokat, amik arra irányulnak, hogy hogyan lehet ezt a magyar kormányzatot megkerülni.” Szerinte azok, akik az Európai Unió többségét alkotják, most azon fognak dolgozni, hogy minél kevesebbet kelljen érintkezniük Magyarországgal.

Az uniós és Unión kívüli szövetségeseket érintve Lakner azt mondta: éppen olyan szituációban zajlik ez az „ukránellenes hisztéria”, amikor Volodimir Zelenszkij rendezi a kapcsolatait Donald Trumppal. Ez pedig érdekelheti nemcsak a NATO-szövetségeseket, de az Orbán Viktor által feltételezett szövetségeseket is.

„Valójában a kormány, aminek a fő hatásosságának a magyarázata tizenakárhány éven keresztül az volt, hogy a maga módján tényleg reagált a társadalmi problémákra, most semmit nem csinált” – mondta, hozzátéve, hogy ettől nem lesz jobb a megélhetés, nem fog eltűnni a zsírra szállt por, és a kormány most csupa olyan dolgot csinál, ami köszönőviszonyban sincs az emberek hétköznapi gondjaival. „Most abban van a kormány, hogy hogyan lehet elkerülni, hogy ezekről a hétköznapi problémákról szó essen a nyilvánosság tereiben” – mondta.

Szerinte hiába tűnik mostanában úgy, hogy Lázár János vagy Nagy István is kicsit megközelíthetőbb, válaszol kérdésekre, ez csak a látszat. „Szerintem Lázár János a magyar politikai élet legtúlértékeltebb szereplője. Egy fegyelmezett fenegyerek, előveszi a kemény mondatait, de pont addig megy el, amíg a főnökség kéri.” Azt mondta: hiába tart lázárinfókat a világ dolgairól, a vasúti mosdókban akkor sem lett több szappan. „Ez is hivatalos kinyilvánítása annak, hogy ezzel egyáltalán nem foglalkoznak, és azzal, hogy Lázár János és Gulyás Gergely verbális verekedőemberi szerepbe került, én ezt csak azt látom, hogy Menczer Tamás még erre se jó. És hogy ezek a dolgok egyszerűen elvesztették a jelentőségüket, ezért ezeket az ismertebb arcokat kell bedobni olyan szerepekre is, amit a másodvonalnak kéne elintézni” – tette hozzá. Szerinte Orbán Viktor is azért bukkan fel egyre több helyen, mert úgy tűnik, hogy 10-11 hónappal a tervezett választások előtt szükség van arra, hogy lelket öntsön a fideszes szavazókba.

„A rendszer jellege elnyomó, nem tud nem elnyomó lenni, és az elnyomó logikának van egy olyan sajátossága, hogy másnap mindig elnyomóbb lesz” – mondta a politológus. „Az, hogy ennek mi a tempója, az alkalmazkodik a politikai körülményekhez. Ha bekövetkezett volna az a gazdasági fellendülés, amiben a kormány reménykedett, lehet, hogy megelégedtek volna a Pride betiltásával.” Lakner úgy gondolja, hogy a fiókból vették elő ezt a „nagytakarításos” törvényjavaslatot, mert ebben a helyzetben egyszerűen szüksége van rá a Fidesznek. „A hétköznapi problémákra nincs válasz, egy dolgot tudnak tenni, hogy eltüntetik őket az emberek elől. A rendszernek az a tapasztalata, hogy ha végigmegy egy úton, és ott lesöpör mindenkit, akkor a végén begyűjti a szavazatokat, vagy letöri az ellenállást, és ebben gondolkodnak, hogy a régi bevált módszereiket új területeken alkalmazzák.”

Ő úgy látja, hogy olyan helyzet Magyarországon is volt, amikor volt olyan elégedetlenség, amit a fennálló politikai helyzet nem fedett le, ilyen volt például a netadós tüntetés, vagy a Hősök terére szervezett megmozdulás. „A magyar rendszernek az az érdeke, hogy miután itt van kihívó, az ne érhessen össze ezzel a tömeggel, nem véletlenül próbálják betiltani azt a nyilvánosságot, ahol kialakulhat valami, ami bemegy a látszódó politikai vezető alá.” Ő úgy gondolja, hogy Magyarország nem olyan hely, ahol fél éven keresztül tartson valamiféle demonstráció, de lehet, hogy ennek vannak másféle útjai.

„Nagyon csodálkoznék, ha Magyarországon sok százezres, hónapokig tartó tüntetések zajlanának, de amíg van fóruma, hogy el lehessen juttatni információkat az embereknek, az veszélyt fog jelenteni a kormányzatra. Mi ezt azért csináljuk, hogy valakit ez konkrétan így vagy úgy veszélyeztessen, hanem azért, mert ez a dolgunk, és be kell számolnunk az igazságról” – tette hozzá Lakner.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!