Horváth Csaba azt állítja, ő nem korrupciós céllal, hanem néha csak unalomból találkozgatott a Nagymesterrel

„Mélységesen felháborít, hogy itt állok a bíróság előtt teljesen igaztalan, hazug, hamis vádakkal. Ne haragudjon, de ennek nem lett volna szabad megtörténnie”
– így fogalmazott Horváth Csaba korábbi zuglói polgármester a bírónak címezve, miután szerdán elkezdődött a zuglói és újbudai parkolási rendszerek körüli korrupciós ügyek vádlottjainak meghallgatása. Szerda reggel zsúfolttá vált a Fővárosi Törvényszék második emeleti terme, miután a zuglói parkolási ügyben hat vádlott – és ügyvédjeik – is megjelent a vádlottak padján.
Köztük a két korábbi zuglói polgármester, a szocialista Tóth Csaba és Horváth Csaba, a zuglói Fidesz korábbi elnöke, Jelen Tamás, az egykori MSZP-s politikus, Baja Ferenc, illetve Büki László korábbi újbudai hivatalnok is. Megjelent a vádlottak padján az az Sz. Zoltán is, akit az ügyészség azzal vádol, tudhatott arról, hogy több millió forint parkolási pénzt osztanak szét politikusoknak. A bíróság a tárgyalás elején jelezte: négy vádlottat terveznek meghallgatni szerdán, köztük Horváth Csabát és Tóth Csabát is. A tárgyalást pénteken folytatják.
Marhák és névnapok
„Ki az a marha, aki nem látja, hogy én Tarlóssal azokban az években meglehetősen rossz viszonyban voltam?”
– fogalmazott vallomástételében Horváth Csaba a tárgyalás kezdete után arra célozva, hogy abszurdnak érzi az ügyészség által felvetett vádakat: hiszen ha akart volna, sem tudott volna Tarlós főpolgármestersége alatt bármibe belekeveredni. A politikus tagadta bűnösségét. Jelezte: méltatlannak tartja az ellene felhozott vádakat, szerinte az ügyészség munkája alaptalan és komolyanvehetetlen. Horváth kezdésként arról beszélt, hogy minden vagyonát politikai karrierje előtt szerezte: „kevés politikus mondhatja el magáról, hogy 22 éves politikai pályafutása alatt egyetlen vagyontárggyal sem gazdagodott” – mondta Horváth. Szerinte ő viszont a kevés között van.
Horváth azt állította, hogy F. Zsolt ellene felhozott vallomása ennek fényében csak akkor állná meg a helyét, „ha lenne egy időgépem, és vissza tudnék menni az időben”. Hiszen Horváth szerint a főváros már azelőtt döntött a parkolási rendszerről, mielőtt ő polgármester lett volna: és, mint ilyen, nem érzi, hogy lenne alapja az ellene felhozott vádaknak.
Mint korábban írtuk, a szocialista Tóth Csabát és Horváth Csabát, valamint a fideszes Jelen Tamást és Büki Lászlót is azzal vádolja az ügyészség, hogy a Nagymesterként is ismert F. Zsolttól kenőpénzt kértek és vettek át. A pénzért cserébe elintézték, hogy 2017-ben F. Zsolthoz köthető cégek nyerjenek parkolási tendereket Zuglóban és Újbudán. F. Zsolt korábban a BKV és a CBA informatikai igazgatója is volt.
Az ügyben a szocialista Baja Ferencet és Molnár Zsoltot is korrupcióval vádolják. Az ügyészség szerint ők minimum 70 millió forintot fogadtak el F. Zsolttól. A vád szerint a vesztegetésért cserébe a politikusok nem támadták meg, nem akadályozták, hogy az F. Zsolthoz köthető cég kiemelt haszonnal üzemeltesse a BKV informatikai rendszerét. Őt egy olyan bűnszervezetet irányításával vádolják, amelyet kifejezetten azzal a céllal alapítottak, hogy a tagok költségvetési csalásokat kövessenek el.
A vádirat lényegi része a BKV és a CBA korábbi informatikai igazgatójának, a Nagymester néven is ismert vállalkozónak a korábbi vallomásaira alapul. F. Zsolt vallomásai viszont már két éve nyilvánosságra kerültek. A Magyar Nemzet 2022 februárjában írt cikket a vállalkozó állításaiból, amelyek szerint Horváth Csaba polgármester és a zuglói MSZP elnöke, Tóth Csaba a kerület parkolási cégének bevételeiből vesztegetési pénzeket kaptak. F. Zsolt többek között azt vallotta, hogy Tóth Csabának.

F. Zsolt és a fideszesek
Horváth Csaba ezután kifejtette a bíróságnak, hogy „hogyan működik egy politikus, főként egy ellenzéki politikus”: Horváth szerint informátorokat használva – ilyen volt neki F. Zsolt is. A politikus azt állította, hogy F. Zsoltot egy baráti születésnapon ismerte meg, ahol a Nagymester bemutatta neki feleségét, majd arról beszélt, hogy intim meleg viszonyban volt egy, a Fideszhez közeli szakértővel. Horváth kiemelte, ezután az „emlékezetes bemutatkozó” után F. Zsolt kereste őt. Majd miután beszélt neki az orosz metrókocsikról és a BKV buszok túlárazásáról, Horváth úgy vélte, F. Zsolt hasznos informátor lesz. „Később kialakult egy emberi nexus is, (...) mindig úgy telefonált, keresett, hogy csak pár percre össze tudunk-e futni” – mondta Horváth. Szerinte F. Zsolt soha nem kért tőle jogtalan előnyöket, és ez fordítva is igaz.
„Döbbenetes számomra, hogy egy megszorult ember kitalál egy ilyen sztorit, le is írja, az ügyészség meg benyeli, mint kacsa a nokedlit”
– fogalmazott Horváth arról, miért háborítja fel, hogy most vallomást kell tennie. Azzal érvelt, hogy egyrészt akkoriban, ha ő „ügyeskedni” próbált volna, az „lepergett volna Tarlósról, mint a víz”. Másrészt szerinte neki nem is volt befolyása az említett parkolási szerződésekre. Ezért Horváth arra célzott, ő biztos benne, hogy „speciális” politikai motiváció áll annak a hátterében, hogy ő itt van. Horváth a szerződésekről és közbeszerzésről többször hangsúlyozta: neki időgép kellett volna ahhoz, hogy ezekbe beleszóljon, ő csak megörökölte ezeket. Horváth Csaba azt is állította, hogy
- neki főpolgármester-helyettesként nem volt kapcsolata F. Zsolttal és nem kellett találkoznia a BKV-s informatikai vezetőkkel;
- ő sosem kötötte össze F. Zsoltot a zuglói parkolással;
- hitelesnek tartotta F. Zsolt információit, mert látta, hogy kapcsolatban van a Fideszhez közeli Tombor Andrással;
- F. Zsolt azért adott neki információkat, hogy Horváth megválasztása esetén „rehabilitálni tudja magát a fővárosban” – de erre Horváth nem tett neki ígéretet.
Horváth arról beszélt, hogy a zuglói parkolásról soha nem tárgyalt F. Zsolttal, parkolásról is csak egyszer beszéltek, abból se lett semmi. Horváth jelezte, Tóth Csaba is ott volt néha ezeken a megbeszéléseken: de csak ritkán, hogy segítse őt. A bíró rákérdezett ezután a Tóth és Horváth naptárában talált, közös találkozókról szóló időpontokra: ezekre Horváth azt mondta, gyakran nem valósultak meg, csak néha összevissza írta be azokat, mert ő „nem a technika ördöge”. Horváth a meghallgatás végén elárulta azt is, hogy F. Zsolttal való távolságtartására utal, hogy nem privátban, hanem egy Zsolt névnapos csoportban köszöntötte őt fel közel tíz másik Zsolttal együtt. A bíró kérdésére elmondta, hogy ennek ellenére kezdeményezett találkozót F. Zsolttal: „hát, lehet, hogy unatkoztam” – válaszolta arra, hogy miért.
Nem tudják, mit keresnek itt
Horváth Csaba után Tóth Csabát hallgatták meg. Ő sem ismerte el bűnösségét, szintén arról beszélt, hogy nem érti, miért áll F. Zsolt vallomása miatt bíróság előtt. Tóth arról is beszélt, hogy neki „állampolgárként, aki még hisz az igazságszolgáltatásban” meglepő az ügyészség működése. Ezután a politikusok munkájáról, karaktergyilkosságról és hazugságokról is beszélt, illetve levezette, hogy neki önkormányzati képviselőként nem volt lehetősége beleszólni semmilyen ügybe.
De, mint mondta, az MSZP kisebbségben volt, nagyon sok embert kellett volna tudnia meggyőznie ahhoz, hogy úgy legyen valami, ahogy ő szeretné – mondta Tóth. Arra viszont nem emlékezett, hányszor találkozott F. Zsolttal: csak arra, hogy ő nem kereste F. Zsoltot, jó viszonyban sem volt vele. Tóth arról is beszélt, hogy „nem tudom, miért volt problémás a zuglói parkolási rendszer, miközben az a legkorszerűbb és minden visszaélést nélkülöz”. Szerinte politikai rosszindulat lehetett, ha ezt máshogy tüntették fel.
Az ügy fideszes érintettje, Jelen Tamás is ártatlannak vallotta magát az ügyben. A 444 szerint ő segíthetett abban, hogy a számlagyáras bűnszervezet cégei nyerjék meg Zugló mellett Újbudán is az önkormányzat parkolási megbízásait. Jelen arról beszélt, hogy a parkolási botrány idejében ő „rossz állapotú pártcsoportba” került, azt kellett felkészítenie a 2018-as választásokra. „A Fideszben ekkor fontos volt a kommunikáció” – mondta Jelen, kifejtve, hogy ez akkoriban főként a rezsicsökkentést, a migránsválságot, Karácsony alkalmatlanságát és az egészségügyi fejlesztéseket jelentette.
Jelen azt mondta, közügyeket is kellett kifejtenie, olyanokat, amik a Fidesz malmára hajthatják a vizet: állítása szerint a parkolási téma ilyen volt, ezért találkozott F. Zsolttal is. Jelen ugyanakkor azzal kicsit ellentmondásba keveredett, hogy míg egyszer azt állította, F. Zsolt nem adott érdemi információkat, máskor azt, hogy valóban találkozott ennek ellenére többször is vele. Jelen szerint ő a Fidesz zuglói gyengesége miatt nem volt a döntéshozókkal közeli kapcsolatban, ezért nem érti, mit keres ebben az ügyben. Jelen Tamás beszédére válaszul Tóth Csaba is felszólalt, így baloldalazással, karácsonyozással adok-kapokban vitázott Jelek és Tóth egy rövidet a parkolás és a Fidesz helyzetéről.
Parkolási per
Az ügyészség összesen hét ember ellen emelt vádat vesztegetés, üzletszerűen, társtettesként elkövetett befolyással üzérkedés, gazdálkodó szervezet érdekében önálló intézkedésre jogosult személlyel kapcsolatban elkövetett befolyással üzérkedés és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés miatt. Az ügy januári előkészítő ülésén az ügyészség
- Horváth Csabára és Tóth Csabára 6 év börtönt és 50 millió forint pénzbüntetést,
- Jelen Tamásra 4 év börtönt és 30 millió forintos büntetést,
- Büki Lászlóra 6 év börtönt és 30 millió forintos büntetést,
- Baja Ferencre 4 év börtönt és 15 millió forintos büntetést,
- Molnár Zsoltra pedig két és fél év börtönt és 25 millió forintos büntetést kért.
A politikusok januárban mindannyian tagadták, hogy bűnösök lennének, nem mondtak le a tárgyalási jogukról sem. A védőik pedig indítványozták, hogy F. Zsolt több évvel ezelőtti vallomását rekesszék ki a bizonyítékok közül.
A márciusi előkészítő ülésen az az Sz. Zoltán is tagadta bűnösségét, akit az ügyészség azzal vádol, tudhatott arról, hogy több millió forint parkolási pénzt osztanak szét politikusoknak. Az ügyészség rá 1 év 6 hónap börtönbüntetést és 30 millió forintos pénzbüntetést kért. Bűnössége tagadásával a vádlott nem fogadta el, hogy ezt az ügyészség által javasolt büntetést kapja.
A 444 hétfői cikke szerint az ügy kulcsfigurája, F. Zsolt jó barátja volt annak a Bolla Tibornak, aki több mint tíz éven át volt a BKV vezérigazgatója. A lap fotókkal bizonyította, hogy együtt voltak Balin és Kínában is. Bolla tagadta, hogy valaha járt volna Balin a Nagymesterként is emlegetett vállalkozóval, a 444 által közölt fotókon viszont mégis ő látható. A cikk megjelenése után mindössze fél nappal Karácsony Gergely főpolgármester menesztette Bollát a BKV éléről.