Hadházy a nagytakarítós törvényjavaslatról: Az utolsó utáni pillanatban vagyunk
Kedden éjjel benyújtotta a parlamentnek Halász János fideszes országgyűlési képviselő a „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatát, amely rendkívüli módon megnehezítené a külföldi támogatásokat kapó szervezetek munkáját és létezését. A javaslat szerint ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet.
Ezután a szervezet nem gyűjthetne adó 1 %-ot és köteles lenne a támogatóktól „teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni” arról, hogy a pénz nem külföldről jött. A törvény szerint az uniós pályázatokkal elnyert összegekkel is gond van.
„Ha eddig bárkinek lett volna olyan gondolata, hogy bizonyos dolgokat a Fidesz nem mer meglépni, akkor annak ideje felébredni. Igenis mindent megtesz, mindent átvesz az orosz mintából, aminek szükségét érzi a hatalom megtartása érdekében” – írta a Telexnek Hadházy Ákos. Azzal folytatta, hogy a Pride betiltását lehetővé tevő törvény csak a kezdet volt, erről már hetek óta beszélnek is a tüntetéseken. Szerinte beláthatatlan következményei lehetnek, ha ebbe beletörődik „a magyar társadalom és nem áll ki a putyinizálódás ellen. Az utolsó utáni pillanatban vagyunk!” – írta.
Tompos Márton, a Momentum elnöke a Facebookon „a magyarság nagy próbatétele” címmel írta a törvényjavaslatról, ami után szerinte a következő hetekben évtizedekre eldől, hogy „lehetünk-e egyszer fejlett és gazdag demokrácia.” A Momentum elnöke röviden összegezte a törvényjavaslat tartalmát, majd így folytatta: „Még egyszer: ezzel kivégezhetnek MINDEN független magyar sajtóterméket, kivégezhetnek MINDEN kormányfüggetlen civil szervezetet, ami közügyekkel foglalkozik, és büntethetővé teszik az uniós pénzek felhasználását.”
Szerinte az egyetlen kérdés innentől az, hogy hogyan reagálnak rá. „Nem mi, a Momentumban, mert mi minden pénzünket, jogi tudásunkat és politikai lehetőségünket arra fogjuk használni, hogy ezt megakadályozzuk. Mi, mint magyar társadalom. Mert ha ez nem viszi át az ingerküszöböt úgy, hogy a társadalom minden szeglete fideszestől momentumosig, időstől fiatalig, falusitól fővárosiig tiltakozzon, akkor itt a vége. Megmondtuk, hogy ez lesz, és a gyülekezési törvény csak a kezdet. Akkor nem jött ki mellénk a legnagyobb ellenzéki párt. Most újra ezt mondom: ha nem együtt lépünk fel, akkor nem lesznek tiszta választások 2026-ban. (…) Nem lesz más, csak a Fidesz. A következő hetekben dől el, hogy nekünk tényleg Mohács kell, vagy képesek vagyunk a saját kezünkbe venni a sorsunkat. Akik az utóbbi mellett vannak, a Momentumra a végsőkig számíthatnak” – írta.
Szégyen, elfogadhatatlan – ezzel kezdte a témában írt bejegyzését Pikó András. A józsefvárosi polgármester úgy fogalmazott: „ma Magyarországon nem az a probléma, ha bármely szervezet teljesen szabályos, átlátható pályázatok elnyerésével külföldi pénzt, például uniós támogatást hoz az országba, hanem az, hogy a miniszterelnök luxuséletet élő családja és klientúrája a magyar adófizetők pénzét használja a saját gazdagodására. Ennek elfedésére szolgál ez a törvény, amivel végképp megérkezett az Orbán-rendszer Oroszország és Fehéroroszország szintjére.”