Átlátszó: A kormány választási megfontolásai állhatnak a készülő településvédelmi törvény mögött
Márciusban derült ki, hogy a kormány egy településvédelmi törvénnyel tartaná mederben a kisebb településekre való beköltözést, ezzel megakadályozva azok túlnépesedését és védve önazonosságukat. Az Átlátszó elemzése szerint az úgynevezett identitásvédelmi intézkedések választási célokat is szolgálhatnak: a Fidesznek ugyanis nem kedvez a fiatalabb, mobilabb családok „kiköltözése”, az egyre növekvő városokban pedig 2022 és 2024 között jelentősen csökkent a kormánypártok támogatottsága.
Tavaly egyébként 2022-höz képest csaknem minden településen rontott a Fidesz: a településszintű adatok alapján egy átlagos magyarországi településen (a budapesti kerületeket is beleszámolva) 8,971 százalékkal csökkent a támogatottsága. Az Átlátszó a KSH és az elmúlt két év választási eredményei alapján azt írja, ennél az átlagnál jellemzően még nagyobbat esett a Fidesz támogatottsága a növekvő lakosságszámú településeken. Így a törvény által kiemelten célzott budapesti agglomeráció városaiban is, ahol az önkormányzati és EP-választás közötti két évben rendre 10 százaléknál is többet vesztett a Fidesz. Hasonló trendek figyelhetők meg az ország többi részében is:
általában a növekvő lakosságú településeken jobban csökkent a kormánypártok szavazataránya, mint a stagnáló vagy csökkenő lakosságú településeken.
Az Átlátszó azt írja, azokban az agglomerációs városokban, ahol a népességnövekedés 5 százalék felett volt, kivétel nélkül az országos átlagnál rosszabbul szerepeltek a kormánypártok. A budapesti agglomeráció mellett Győr-Moson-Sopron gyorsan növekvő településein is az átlag feletti mértékben csökkent a Fidesz támogatottsága, ahogy Fejér megyében, a Velencei-tó környékén is több ilyen települést találunk. Ez pedig annak fényében is érdekes, hogy a budapesti agglomeráció mellett a Velencei-tó is azon térségek között volt, amit Navracsics Tibor elmondása szerint kiemelten céloz majd a településvédelmi törvény.
A Választási Földrajz korábban a KSH adatai alapján utánajárt, hogy a kormányzati terv mely településeket érintheti, és megvizsgálták, lehet-e létjogosultsága egy ilyen korlátozásnak. Arról, hogy eddig mit lehet tudni a törvény tartalmáról, itt írtunk bővebben.