Tarr: Sokan mondják, hogy Brüsszel diktál, de én azt látom, Brüsszel dönt, és mi is ott ülünk az asztalnál

Ritkának ígérkező politikai esemény történhetett volna meg a fővárosi Szabadság téren vasárnap, az Európa-napon, amikor a Fidesz és a Tisza EP-képviselői egymás után léptek volna színpadra. Az eredeti program szerint Deutsch Tamás és Tarr Zoltán is köszöntőt mondott volna a megnyitón.
Mint megírtuk délelőtt, Deutsch vasárnap jelezte, hogy végül mégsem vesz részt az eseményen. A Telex értesülését megerősítette az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája is, nem tudtak arról, hogy a képviselő bárkit küldene maga helyett, és arról sem volt információjuk, hogy miért mondta le a részvételét. Kérdéseket küldtünk Deutsch Tamásnak a távolmaradás okáról.
A megnyitón Zupkó Gábor, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője arról beszélt, hogy „az EU sokaknak egy elvont gondolat, egy intézményrendszer vagy a politikai hírek témája. Pedig az Európai Unió valójában mi vagyunk, mindannyian.” Hozzátette, egymást ünnepeljük mint uniós polgárok. A csatlakozást is ünnepeljük, az EU-s vívmányokat, a szabadságot, mondta, majd az ünneplést kiterjesztette a futókra is. Magyarország uniós csatlakozásának 21. évfordulójáról ugyanis 21 km-es futóversennyel is megemlékeztek.
Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője azt mondta, „Európa szellemi kulturális közösség”, ahova Szent István szánta Magyarországot. „Az Unió mi vagyunk mindannyian”, ha jól csináljuk, nem korlát, hanem lehetőség, „nem akadály, hanem erőforrás, nem fenyegetés, hanem oltalom”. Szerinte amikor felborul a világpolitika és a világgazdaság, veszélybe kerülnek az alapvető értékek, okosan a közjó érdekében kell felhasználni a forrásokat a jobb oktatásért, egészségügyért, tisztább és szabadabb levegőért.
„Sokan mondják mostanság, hogy Brüsszel diktál, de én azt látom, Brüsszel dönt, és mi is ott ülünk az asztalnál” – utalgatott a kormánypártok állandó brüsszelezésére. Az EP-képviselő szerint ezen dolgozni kell, ez felelősség. A közös értékeket kell megvédeni, úgy mint a sajtószabadság, a korrupció elleni fellépés, a kisebbségek védelme, és ha ezeket védjük, akkor magunkért is felemeljük a hangunkat. Hozzátette még, méltó viselkedést és számon kérhetőséget szeretne a tagállamok felől, felé.
Beszédét árnyalta, hogy azt mondta, elárul egy titkot: amiket elmondott, azok a Fidesz 2009-es EP-választási programjában voltak. „A Tisza részéről nem nosztalgiázni jöttünk, hanem emlékeztetni, hogy az európaiság nem kampányfogás, hanem kötelesség”, maga a jelen és a jövő, ehhez szeretnének méltók lenni.