Éttermet nyit az MCC leányvállalata a 3,4 állami milliárdból felújított szegedi központban

Éttermet nyit az MCC leányvállalata a 3,4 állami milliárdból felújított szegedi központban
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvány központja Szegeden – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Móra Ferenc Sándor
Móra Ferenc Sándor
Szegedi tudósító

Szegeden új éttermet nyitnak a 3,4 milliárd forint állami támogatásból felújított, Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvány központjában, amely egy 1896-ban épült, műemléki jellegű házban van. Az eredetileg tehetséggondozással foglalkozó MCC központja a Széchenyi tértől, azaz Szeged belvárosának közepétől és a Tisza partjától is pár száz méterre fekszik, tehát igen jó helyen van. A hírt megírta a szegedi Délmagyarország című, a Mediaworks hálózatához tartozó, azaz kormányközeli lap is.

Az új munkatársakat már keresi a Scruton az egyik szakmai állásoldalon, a Vendéglátósmunkák.hu portálon. Úgy látszik, az étterem beindításával nem akarnak sokat várni, mert a központ március 11-i megnyitó ünnepsége után egy hónappal, április 11-én már megjelentek a Scruton szegedi állásajánlatai, azután a hirdetést május elején a Facebookra is kitették.

Az álláshirdetések szerint üzletvezető-helyettest és vezető szakácsot, továbbá pultos, felszolgáló, szakács és konyhai kisegítő munkatársakat is keresnek. A Telex elküldte kérdéseit az MCC-nek és a Scrutonnak is. Mindkettő azt a választ küldte, hogy a leendő étterem és konyha alapterülete 200-225 négyzetméter, amely a szuterén szinten helyezkedik el, a fogyasztótér 40–45 fő befogadására lesz alkalmas. A nyitás a következő hónapokban várható. Arra nem válaszoltak, hogy mennyibe kerül az új étterem kialakítása, és azt milyen forrásból fedezik.

Mint arról már beszámoltunk, az MCC több százmilliárdos állami támogatást kapott, és értékes ingatlanokat vásárolt országszerte, például Debrecenben az egykori, híres Aranybika szálló épületét vették meg. Az MCC-nek a weboldala szerint a budapestin kívül országszerte 16 nagyvárosban és a Balaton melletti Révfülöpön is van saját képzési központja.

Az MCC leányvállalata a Scruton, eddig a fővárosban üzemeltetett öt vendéglátóhelyet, kávézókat és éttermeket, amiket közösségi térnek, találkozóhelynek és programjaik központjának neveznek. A Direkt36 korábban arról írt, hogy az MCC több százmillió forintot költött rendezvényei étel- és italellátására. A cateringet szinte mindig a Scrutonokat üzemeltető Apriori Cultura Nonprofit Zrt. intézte. A portál szerint fejenként annyi pénz ment el erre, amennyiből piaci cégek luxusellátást tudnak nyújtani.

A Telexnek küldött válasz szerint a Scruton célja, hogy „az értékteremtés konzervatív formáját egy, a következő generációknak is vonzó módon és helyen” mutassák be. „Ezt tesszük intellektuális vitákon, szakmai konferenciákon és kulturális-, valamint gasztronómiai eseményeken keresztül. Ennek a munkának a folytatását célozza a szegedi egységünk megnyitása” – írták.

A szegedi belvárosban már most is sok színvonalas étterem működik, az MCC központja közelében, pár száz méteren belül két népszerű helyen is várják a vendégeket. Kérdés, lesz-e annyi vendég, hogy az újabb éttermet is eltartsa, hiszen a városban több kisebb-nagyobb vendéglátóhelyet is bezártak az utóbbi években, írta a Délmagyarország.

Az új szegedi képzési központot március elején nyitották meg, az ünnepségen ott volt az MCC kuratóriumi elnöke, Orbán Balázs, aki a miniszterelnök politikai igazgatója. Orbán Viktor miniszterelnök is megjelent, aki Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikussal beszélgetett a színpadon arról, milyen fontos a tehetséges fiatalok támogatása.

Mint korábban megírtuk, az 1896-ban épült, műemléki jellegű szegedi épület felújítása 2018 óta változatosan alakult. Korábban a Bartók Béla Művelődési Ház működött itt, de 2008-ban átszervezték a városi művelődési központokat, a Bartókot bezárták, majd az épület sokáig üresen állt, az állaga kívül-belül leromlott. A 2010-es évek elején az ingatlant a Nemzeti Tudósképző Akadémia vásárolta meg

2015-ben hoztak arról határozatot, hogy a kormány 2 milliárd forintos támogatást ad a szegedi tehetséggondozásra a Nemzeti Tudósképző Akadémiának, ennek részeként a nagy méretű épületet elitkollégiummá alakítják át. Akkor még 2020-ra tervezték a megnyitást, de a kivitelező Ferroép Zrt. a munkálatok során nem várt akadályokba ütközött a műemléki jellegű épületben, közben az építőipari árak is nőttek, így a pénz elfogyott, 2020-ra az építkezés leállt.

Az épületet 2021-ben vásárolta meg az MCC, hogy oktatási központot alakítson ki benne. 2023 végén a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány kihirdette, hogy közbeszerzésen 1,4 milliárd forint értékű munkát nyert el a BUILD IT Mérnökiroda Zrt., amely befejezi az építkezést, illetve átalakítja az MCC céljaira az épületet. Az Átlátszó akkori cikke szerint a kormányközeli BUILD alvállalkozója a West Hungaria Bau Kft. volt, amelynek többségi tulajdonosa a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a volt üzlettársa, Paár Attila. Végül 2025 elejére fejezték be az összesen 3,4 milliárd forint állami pénzből megvalósult felújítást.

Az MCC szegedi képzési központjának weboldala azt írja, várják a tehetséges fiatalok jelentkezését, a szegedi és a környékbeli diákok három korcsoportban felvételizhetnek a képzéseikre. Ezen kívül előadások, szakmai műhelyek és közéleti események is várják az érdeklődőket. Korábban is volt MCC-központ Szegeden, egy másik épületben, így tavaly már azt közölték, hogy 300 diák vesz részt a tehetséggondozó programjaikban.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!