A Keleti pályaudvar berepedt üvegfödémét egy év alatt sem javították ki, és ez még egy ideig így maradhat

A MÁV 2023. május 1-jén adta át új utascentrumát a Keleti pályaudvaron, amitől egy kicsit európaibbnak nézett ki Budapest legforgalmasabb vasúti személypályaudvara. Az utascentrum egyik újítása az volt, hogy a korábbi betonfödém helyett üveget alkalmaztak, aminek a tetején a csarnokban tartózkodó utasok és várakozók is sétálgathattak. Nem túl sokáig, mert tavaly tavasszal aztán az üvegfödém felső rétege megsérült, és a balesetek megelőzése érdekében a MÁV körbekordonozta a területet. Ez az állapot aztán tartós maradt.
2024. április 22-én megjelent cikkünkben idéztük a MÁV sajtóosztályát, ami akkor azt írta: kivitelezési hiba okozta az üveg repedését, amelyet minél előbb javítani kell. Most kockázat nélkül azt a megállapítást tehetjük, hogy a minél előbb az egyéves időtávon kívül esik.
Most újra megkerestük a MÁV-ot, hogy sikerült-e azonosítani a kivitelezési hibát, és megkérdeztük a vasúttársaságot, mikorra várható a javítás, illetve miért maradt el az eddig. A MÁV Kommunikációs Igazgatósága azt írta, hogy az igazságügyi szakértői vélemény szerint a repedést a rétegrendek vastagságának és anyagának nem megfelelő megválasztása okozta, ami kivitelezői hiba.
Arra, hogy miért nem kezdődött meg a csere vagy a javítás, arra azt a magyarázatot adták, hogy a kivitelezést végző konzorcium vitatja a szakértői vizsgálat egyes megállapításait. „A hibák jótállási körben történő javítását, illetve a szerkezet cseréjét nem kívánja elvégezni. Az ezzel kapcsolatos egyeztetések még folynak” – írta a MÁV.
Ha az egyeztetések nem hozzák meg a várt eredményt, akkor a MÁV új eljárásban másik vállalkozót választ ki, és az végzi el az üvegszerkezet átépítését úgynevezett jóteljesítési biztosíték terhére. Ez azt jelenti, hogy a hibajavítás költsége a repedésekért felelős vállalkozót terheli majd.
Megkerestük a fővállalkozói konzorciumot, a VARIABAU Vegyesprofilú Építőipari és Kereskedelmi Kft.-t és a HUNÉP Építőipari Zrt.-t, hogy a szakértői vélemény milyen pontjait vitatják, és ha nem kivitelezői hiba történt, akkor mi okozta a repedést. Érdemi válaszokat nem kaptunk kérdéseinkre, és azt sem közölték, hogy a javítás mennyi időt venne igénybe és milyen költséggel járna.
„Tekintettel arra a körülményre, hogy még nincs végleges és konszenzusos műszaki megoldás a javításra, az ügyintézés jelenleg is folyamatban van. A konzorcium ettől függetlenül elkötelezett amellett, hogy a hibajavítást jogfenntartás mellett elvégezze” – írta a HUNÉP Zrt. nevében Bakos Miklós vezérigazgató.
Arra a vasúttársaság nem tudott egyértelmű választ adni, hogy meddig lesz még lekordonozva a terület, csak az biztos, hogy a szerződésben szereplő jótállási idő 2028-ban jár le. A MÁV mindenesetre az utasok megértését kéri a kivitelezői hiba miatt.