Elmagyarázta az NVI, hogy miért lesz sokkal drágább a 2026-os választás a korábbiaknál

465

Többek közt a 2022 óta tapasztalható átlagos 30-40 százalékos dologi, ellátási, szolgáltatási és személyi költségek áremelkedésével magyarázza a Nemzeti Választási Iroda, hogy miért jön 2026-ban Magyarország történetének legdrágább országgyűlési választása.

A kormány kedd este benyújtotta az Országgyűlésnek a 2026-os költségvetést, ebből kiderült: 22,9 milliárd forintot szánnak a jövő évi országgyűlési választás lebonyolítására. Az összeg meglepően nagy a korábbiakhoz képest: az idei költségvetésben már elkülönítettek 8,4 milliárd forintot, ehhez jött most még közel 23 milliárd forint, így összesen 31,3 milliárd forintba fog kerülni a választás. Ez jóval több a korábbi választásokhoz képest, a 2022-es választás lebonyolítására például összesen 20,7 milliárd forintot terveztek.

„Nem a kormány tervezi a választás költségeit” – mondta a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely miniszter, szerinte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) állította össze a költségvetést. Megkerestük NVI-t, hogy ezúttal miért kerül 31,3 milliárd forintba a választás: válaszukban részletesen lebontották, hogy mire, mennyit költenek, illetve az elmúlt három általános választás tervszámait hasonlították össze.

Az NVI szerint a dologi, ellátási, szolgáltatási és személyi költségek megugrása mellett a drágulás másik oka, hogy a választási informatikai alkalmazásokat megújították, ennek köszönhető, hogy több választással kapcsolatos ügyet lehet elintézni online. Ez nagyobb fizikai erőforrást és gyártói támogatást, és az azokhoz szükséges licenceket és előfizetéseket igényli.

A választási iroda azt írta, hogy a 2023-as és 2025-ös költségvetésük is tartalmazta/tartalmazza a soron következő általános választások arra az évre eső előkészítésének költségeit. Két éve ez 7 milliárd forint volt, míg ez az összeg a 2026-os választások előkészítésére 8,4 milliárd forint lesz. Az előzetesen szükséges kötelezettségvállalások között szerepel a levélszavazatok számlálását végző szoftveres alkalmazás és a választási szakrendszerek adott választáshoz való továbbfejlesztése is. Költenek az informatikai rendszerfejlesztések minőségbiztosítására és a külképviseleti választási irodák munkaállásainak karbantartása is, de szánnak pénzt például a választási irodák tagjainak képzésére, TV– és rádióspotok készítésére is.

A költségvetésben 2026-ra betervezett 22,9 milliárd forint elköltésének részleteiről az NVI szintén tételesen beszámolt. Ebből a pénzből költenek:

  • az országosan közel 1300 helyi, országgyűlési egyéni választókerületi, területi választási irodai tagjainak, a választott szavazatszámláló bizottsági tagoknak, jegyzőkönyvvezetőknek és egyéb lebonyolításban közreműködőknek (ez összesen 70 ezer ember) a jogszabály által megszabott mértékű személyi és ellátási juttatásainak a költségeire,
  • a 10 119 szavazókör dologi felkészítésének költségeire, például szavazófülkék beszerzésére, felújítására, a választási irodák választási logisztikai költségeire,
  • a külképviseleti választási irodák személyi és dologi kiadásaira,
  • a választáshoz kapcsolódó postai küldemények nyomda- és postaköltségére,
  • a központi biztosítású nyomdai termékek költségeire (szavazólapok, borítékok, egyéb kellékek), és a lakossági közérdekű tájékoztató plakátokra.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!