Megnyitották a Fertő partot, meg nem is

Hét évnyi lezárás után csütörtökön megnyitották a Fertő tó magyar oldalát a nagyközönség előtt. Milliárdok elköltése, betonozás, a kuriózumnak számító cölöpházak lebontása, az átdolgozott tervek és számtalan ígéret után azonban a soproniak, a fertőrákosiak és a turisták két kerítés között, a régi bejárattól nyolcszáz méterre egyelőre csak egy kikötőt nézhetnek meg. Sokan szeretnék visszakapni a strandot, a fürdési lehetőséget, ami a turizmus szempontjából fontos lenne, és amiről számos ígéret is elhangzott korábban. Erről azonban még Barcza Attila miniszteri biztos sem tudott semmi biztosat mondani.
„Ma megnyílik az északi kikötő és a hozzá kapcsolódó móló. Déltől mindenkit várunk – nemcsak vitorlázókat és horgászokat, hanem azokat is, akik szívesen sétálnának a mólón vagy a kikötő deszkáin” – írta közösségi oldalán Barcza Attila, a térség fideszes országgyűlési képviselője. A Fertő tó miniszteri biztosa örömtelinek szánta a bejelentést, de valójában csak kevesek, főleg a horgászok és a vitorlázók hurrázhatnak most. Mindenki más sétálhat ugyan, de a látvány egyelőre inkább lehangoló, mint csábító.
Kerítések között
Az időjárás nem kedvezett a sétának, mégis, az eső és a hideg ellenére voltak, akik tényleg sétára indultak a szeles Fertő parton. Az öböl bejáratánál évek óta zárva tartott kapu most kinyílt. Sőt, a hivatalos megnyitás előtt fertőrákosi szállásadóknak és vendéglátósoknak mutatták be a fejlesztési területet, és civileket, környezetvédőket is meghívtak a bejárásra. A miniszter biztos reményei szerint azzal, hogy a Fertő tavi vízitelep egy része újra látogatható lesz, a faluba irányuló turizmus és a vendéglátás is megélénkül.
Sokaknak azonban a jelenlegi helyzet inkább juttatja eszébe a katasztrófaturizmust. Major Gyula, a Fertő tó Barátai Egyesület elnöke társaival hét éve küzd a gigantikus beruházás ellen, hangsúlyozva, hogy emberléptékű és a természetet tisztelő átalakításra lenne szükség. Most a Telexnek azt mondta,
kétségtelen, hogy megindult a párbeszéd, és látszik a kompromisszumkészség is, de ennek hét éve kellett volna kezdődnie, nem most.
„Pozitív, hogy a jó megoldásokat keresik, és tömegturizmus helyett ökoturizmust emlegetnek, de ez azt is jelenti, hogy egy ideig még nem lesz strand” – mondta Major Gyula.
Márpedig a legfontosabb kérdés a helyiek és a turisták számára is az, hogy mikor lesz a Fertő magyar oldalán újra fürdési lehetőség. Ezt egyelőre senki sem tudja. Még Barcza Attila miniszteri biztos sem akart jóslásokba bocsátkozni. A 421 férőhelyes kikötőről viszont elmondta, hogy az vitorlások és csónakok számára vált elérhetővé, a horgászok részéről pedig már akkora az igény, hogy várólista alakult ki.
„Békét kell teremteni a Fertő tó ügyében!” – hangsúlyozza a miniszteri biztos, aki szerint a meglévő alapokra és funkciókra kell most egy új tervet megalkotni. De olyat, ami a többség számára elfogadható.
Kettő az egyben: séta a hajókikötőben
A beruházás kritikusai szerint eddig 12 milliárdból csak betonoztak a Fertő parton, most azonban látszik, történt azért más is. Több hektárnyi új vízfelületet alakítottak ki, két kilométer hosszú csatorna épült, ami újabb vízi élőhelyeket eredményezett. A mélyépítési és vízépítési munkák részeként, az acél és műanyag szádfalazással határolt északi kikötőnél 35 ezer négyzetméternyi új vízfelületet hoztak létre. A meder vízmélységét 1,8 méter mélységben száraz kotrással alakították ki, majd árasztották el vízzel.

Az északi kikötőt a nyílt víztől három méter széles védőmóló választja el, a keleti oldalán 25 méter széles hajóútnyílással. A kikötő melletti területen egy ökogreen burkolattal ellátott parkolót és közösségi teret is kialakítottak, az olajfogó réteg megakadályozza, hogy a járművekből szivárgó olaj az élő vízbe jusson.
A kikötőt a Fertő Tavi Vitorlás Szövetség fogja üzemeltetni. Lesz nyitvatartási idő, és a nyári rend szerint egészen biztosan késő estig látogatható lesz a móló és környéke. Ennek mondjuk a hajótulajdonosok annyira nem örülnek, hiszen nagy értékű vízi járműveket hoznak majd ide.
Hét év után
A Fertő tavi fejlesztés területe a tó magyar oldalának egyetlen nyílt vízi megközelítési pontja, ahol turisztikai fejlesztést lehet végezni. A korábbi vízitelep területe az ’50-es évek óta idegenforgalmi célokat szolgál, leromlott állapota miatt vált szükségessé a terület megújítása. Csak a lépték nem mindegy.
A Fertő tó magyar oldalára, a Fertő–Hanság Nemzeti Park területére, a Natura 2000 területen tervezett állami beruházás 60 hektáron, 45 milliárd forint közpénzből valósult volna meg. A beruházás kivitelezére kiírt tendert Mészáros Lőrinc cége nyerte. Többek közt egy 4 csillagos szálloda, fedett sportkomplexum, parkoló, vitorláskikötő, valamint motelek és apartmanházak épültek volna a területen.
A tervek ellen ellenzéki politikusok, helyi civilek és zöldszervezetek is tiltakoztak. Lázár János 2022 nyarán pénzhiány miatt leállította a beruházást, 2023. június 17-én pedig a miniszter úgy döntött, hogy az eredeti, nagy beruházást egyelőre elhalasztják, helyette megnyitják a kikötőt, a strandot és az ökoparkot.
A kikötő tehát megvan, legalábbis az egyik, mert lesz az öböl másik oldalán is. A strand sorsáról egyelőre nem tudni. A strand újratervezésénél egyébként nemcsak az emberi kívánságlistákat kell majd a miniszteri biztosnak mérlegnek tennie, hanem a környezetvédelmi előírásokat is. Az UNESCO–ICOMOS–RAMSAR-küldöttség 2023 októberében járt a fertőrákosi öbölben és május 29-én újra a tóhoz látogat. A szakemberekből álló nemzetközi küldöttség a vizes élőhelyeket ellenőrzi és segíti, Magyarország 1979-ben csatlakozott a nemzetközi jelentőségű vadvizekről és a vízimadarak élőhelyeiről szóló rámszari egyezményhez.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.