Ketrecharc radioaktív gumicsontokkal

Ketrecharc radioaktív gumicsontokkal
Illusztráció: Török Virág / Telex. Fotó: Huszti István, Bődey János, Hevesi-Szabó Lujza / Telex

370

Újra jelentkezik a Lájkbajnokság, a Telex havi sorozata, amiben politikusok facebookos aktivitását és népszerűségét követjük, elemezzük, és néha nem tudjuk, hogy sírjunk vagy nevessünk rajta. Azért általában inkább nevetünk.

Április meglehetősen sűrű hónap volt a magyar közéletben, és ismét bebizonyosodott, hogy egy különösen elvetemült South Park-különkiadásban élünk. Hát hol máshol történhetne meg, hogy a kormány szervez tüntetést az ellenzék ellen? Hogy mindenki azzal vádolja a másikat, hogy az felvenné Ukrajnát az EU-ba, miközben mindenki tudja, hogy ez a következő tíz évben egészen biztosan nem történik meg? Hogy a 15 éve regnáló kormány azzal haknizik, hogy milyen rossz állapotban vannak az állami kórházak? Hogy eltűnik a nemzeti bankból több százmilliárd forint, és erre mindenki azt mondja, hogy pont akkor történt, amikor ő épp nem volt ott? És persze minden érintett rettenetesen meglepődik, pedig a sajtó évek óta tucatszámra írja róla a cikkeket? Az a sajtó, amit a meglepődő emberek évek óta fakenewsoznak?

Szóval bőven akadt téma, amit ki lehetett beszélni a közösségi médiában. Lássuk is a szokásos toplistánkat, ennyi lájkot gyűjtöttek a magyar politikusok a Facebookon áprilisban:

Reakciók számaPosztok száma
1.Magyar Péter5 681 000173
2.Hadházy Ákos1 594 000143
3.Orbán Viktor1 388 000112
4.Jakab Péter757 000117▲▲
5.Lázár János624 000114▲▲
6.Menczer Tamás490 000106
7.Szijjártó Péter483 000139
8.Kocsis Máté437 00085
9.Márki-Zay Péter423 000136
10.Mesterházy Attila291 000162
11.Kubatov Gábor278 000104
12.Kollár Kinga262 00044
13.Fekete-Győr András255 00023
14.Zsigmond Barna250 000150
15.Dúró Dóra237 000144

(Jelmagyarázat: – nem változott a helyezése; – előrelépett a listán; ▲▲ – legalább öt helyet előrelépett; – visszaesett; ▼▼ – legalább öt helyet visszaesett; – új belépő a listán)

Megint megdőlt pár rekord, sosem járt még politikus a havi 5 milliós határ fölött, de olyan se volt még, hogy hárman is egymillió fölött végezzenek, illetve az a 237 ezer is rekord, ami a top 15-be jutáshoz kellett. Itt azért meg kell jegyezni, hogy fejlesztettünk a modellünkön, ami múlt hónapban még csak a lájkokkal számolt, de mostantól már minden interakcióval (vagyis a kommentekkel és a megosztásokkal is), emiatt alapból kicsit emelkednie illett minden versenyző számainak.

De lássuk a második toplistánkat, ami azt nézi, hogy átlagosan, egy posztra kinél jut a legtöbb reakció:

Posztonkénti átlag reakció
1.Magyar Péter32 840
2.Orbán Viktor12 390
3.Hadházy Ákos11 150
4.Fekete-Győr András11 090
5.Jakab Péter6470
6.Kollár Kinga5950
7.Kulja András5880
8.Lázár János5430
9.Kocsis Máté5140
10.Menczer Tamás4620

Radioaktív gumicsontok

Az MMA-ban (kicsit szenzációhajhászabb nevén ketrecharcban) van egy alapszabály: mindig az a harcos nyer, aki a saját küzdőstílusát rá tudja kényszeríti az ellenfélre. Ha például egy birkózó vagy dzsúdós világból érkező versenyző kerül szembe egy bokszoló vagy kickboxer hátterűvel, a bunyó arról fog szólni, hogy az egyik megpróbálja földre vinni és közelharcra kényszeríteni a másikat, aki viszont mindenáron próbál távol maradni és úgy ütni-rúgni.

Na, amit ma a magyar politika kommunikációs csataterén látunk, az pont ez. A Fidesz mindent arra tett fel, hogy belehúzza valamilyen identitáspolitikai földharcba Magyar Pétert, és a háborúpárti–brüsszelita–migrációtámogató–genderlobbista sarokba beszorítsa a Tiszát (ahogy ez eddig minden politikai ellenfelénél működött is). Magyarék pedig ezeket a témákat kerülgetve azon küzdenek, hogy a mindennapi élet problémáiról, a korrupcióról és az állami szolgáltatások működésképtelenségéről legyen szó. Ha ebből a szemszögből nézzük, máris értelmet nyer az, ahogyan a két nagy politikai erő elbeszél egymás mellett, gumicsontnak titulálja a másik témáit, és a kényes kérdéseket azzal üti el, hogy „de miért nem a valós problémákról beszélünk, például arról, hogy”. Azt persze látni kell, hogy ezek a gumicsontok minimum mérgezőek vagy inkább radioaktívak, és nagyon rosszul jár, aki ráharap egyre.

A bizarr ketrecharcban aztán néha egészen váratlan dolgok történnek. Csak három példa:

  • A Pride betiltása (azon felül, hogy belarusz tempó és szégyen) legalább részben biztosan azt célozta, hogy a Tisza beleálljon egy olyan témába, ami a saját követőtáborát is megosztja. Ezt Magyar rutinosan elkerülte, és egyben teret adott annak, hogy Hadházy és a Momentum (nevezzük őket mondjuk új generációs óellenzéknek), tüntetéseket szervezzen, hidakat foglaljon el, és megmutassa, hogy létezik, aktív, és kiáll a jogfosztások ellen.
  • Kollár Kinga kontextusból kiragadható és félreértelmezhető szavai, illetve a tiszás „népszavazás” Ukrajna EU-tagságával kapcsolatos kérdése úgy kellett a Fidesznek, mint egy falat kenyér – most ezekre ráakaszkodva próbálja nagy erőkkel összeidentitáspolitikázni a Tiszát. Túl is tolják rendesen a biciklit, olyasmikről beszélve, mint a „Tisza–Brüsszel-paktum”, a „brüsszeli puccskísérlet”, vagy hogy „a magyarokra leselkedő legnagyobb veszély ma Ukrajna uniós tagsága”.
  • Nehezen érthető kommunikációs kamikazeakció, ahogy az egészségügyi államtitkár Takács Péter nekiállt mutogatni a magyar kórházak nyomorúságos állapotát, és valahogy megmagyarázni, hogy ez mind a Tisza hibája. Eközben egy ponton már addig jutott, hogy Tibi atyával állt le kommentháborúzni, egészen szürreális.

A „derbi”

A hónap nagy eseménye volt (lehetett volna, kellett volna, hogy legyen, ízlés szerint ragozható) a politikai kommunikáció frontján Hont András interjúja Orbán Viktorral. A miniszterelnök már vagy 15 éve nem adott valódi interjút a magyar független médiának, és hát azon lehet vitatkozni, hogy az ÖT Youtube-csatornája mennyire minősül annak, mindenesetre az azért tény, hogy nem egy Kossuth rádió vagy egy Origo. A kormányközeli sajtó hatalmas hírverést csapott, percről percre közvetített, utána még a saját kommentelőik hozzászólásaiból is cikket írtak, szóval tényleg minden követ megmozgattak, hogy minél több emberhez eljusson a dolog.

De sikerült?

Hát, ahogy vesszük. A nézettség most, két hét után 503 ezernél jár a Youtube-on, ami természetesen nagyon szép szám. De ha mellétesszük, hogy a Direkt36-os Dinasztia másfél nap alatt érte el az egymilliót, vagy Magyar Péter tavaly tavaszi berobbanásakor a partizános interjúja két, a telexes három nap alatt lépte át ugyanezt a határt, már nem tűnik annyira bombasztikusnak ez az eredmény. Elvégre mi más lehetett volna a cél Orbánnak, mint hogy legalább akkorát szóljon az interjúja, mint ezek szóltak?

Ennek az oka valószínűleg az, hogy tartalmilag az interjú nem igazán különbözött egy szokásos péntek reggeli Kossuth rádiós igehirdetéstől. Tulajdonképpen egyetlen emlékezetes vagy újdonságnak ható momentuma volt csak, amikor Orbán lazán belökte a busz alá a kormányközeli közvélemény-kutatókat, azzal, hogy tényként közölte, hogy 2021-ben az ellenzék állt jobban népszerűségben (a Századvég, a Nézőpont és társaik persze ekkor is biztos fideszes előnyt mértek, ahogyan mostanában is). Szegény Mráz Ágoston Sámuel Nézőpont-igazgató egészen megalázó helyzetbe került, amikor azt kellett valahogy megmagyaráznia, hogy ezt úgy kell értelmezni, hogy hozzáteszünk még néhány szót, amik teljesen megváltoztatják a mondat értelmét.

Néhány random tanulság és észrevétel a toplistáról

  • A Tisza „one man show”-ságára ugyan csattanós cáfolatot adott a több mint egymillió kitöltővel lefuttatott országjárós népszavazás, de a facebookos toplistára újra csak ketten tudtak feljutni. A toronymagasan vezető Magyar mellé most Kollár Kinga fért oda az élbolyba, Kulja András és Tarr Zoltán éppen csak lemaradt.
  • Hadházy óriási egyéni rekordot futott, tavaly január óta most először előzte meg Orbánt.
  • Meglepően nagyot ment Lázár János és Jakab Péter is. Előbbinél ez talán jobban érthető, mert mostanában nagyon sokat szerepel, ráadásul egyfajta alternatív Orbán-szerepkörben, aki nem a Karmelitából kapott kottából játszik, hanem néha magától is eszébe jutnak dolgok. Jakab sikere furább, ő már egy ideje mesterházyattilásodik, vagyis az általános kormányellenes hangulaton szörföl potyautasként, anélkül, hogy bármit tenne a közösségi médián kívül is – de ennyire látványosan azért már jó ideje nem szokott neki ez menni.
  • Menczer Tamás kommunikációját egyre lejjebb pozícionálják, most már simán a Megafoné alatt van, de talán még mindig kicsit közelebb ahhoz, mint a Vadhajtásokhoz.
  • A hónap posztjának különdíját Kósa Lajos nyerte, aki tévedésből egy nyolcéves videót posztolt ki, amiben a Magyar Nemzetet gyalázza, de a követőinek igazából teljesen mindegy volt, úgy lájkolták és osztották, mintha egy betűt se olvastak vagy értettek volna az egészből.

Dől a lé

Nagyjából a szokásos neveket látjuk a hirdetésre legtöbbet költő oldalak listáján, az egyetlen szokatlan jelenség, hogy elkezdett aránylag jelentős összegeket erre fordítani a Tisza is. Persze ez a „jelentős” még messze-messze nincs egy nagyságrendben a fideszes költésekkel. Elég vicces még az Aktuális nevű oldal toplistás szereplése, hiszen a mögötte álló céget másfél éve végelszámolták és megszüntették:

Facebook-oldalHirdetésre költött pénz
1.Magyarország kormánya38 900 000 Ft
2.Tisza Párt16 000 000
3.Fidesz-frakció15 200 000
4.Magyar Nemzet14 400 000
5.Fidesz10 500 000
6.Nemzeti Ellenállás Mozgalom8 100 000
7.Aktuális7 900 000
8.Bors Online7 900 000
9.Bohár Dániel (Megafon)6 000 000
10.Szűcs Gábor (Megafon)5 400 000

Jobb képet kapunk a facebookos politikai–közéleti hirdetések világáról, ha nem az oldalakat, hanem a szponzorokat nézzük: gyakori ugyanis, hogy több oldal hirdetéseit is ugyanaz finanszírozza, például egy párt a politikusai reklámjait, vagy egy kiadóvállalat az összes lapja hirdetéseit. Ebből az látszik, hogy nagyjából tízszeres a különbség a kormány üzeneteit közvetítő és az ellenzéki oldal reklámjai között. És az is, hogy egyelőre csak alapjáraton megy a motor, hiszen az utóbbi évek kampányidőszakaiban a Mediaworks médiabirodalom és a Megafon költései is simán felkúsztak havi 200–250 millióra, most meg csak 50-nél járnak.

A Megafonnál láthatóan készülnek is valami hasonlóra, elkezdtek szponzorálni egy csomó új influenszert (jellemzően a századvéges elemző–hírtévés műsorvezető vonalról), a közönségük hergelésében pedig már most ott tartanak, hogy „a magyar állatállományt támadó mesterséges kór célja a bosszú, és helyet csinálni az ukrán piacnak”. És hol van még az igazi kampány:

HirdetőHirdetésre költött pénz
1.Mediaworks55 200 000 Ft
2.Megafon53 400 000
3.Fidesz39 700 000
4.Magyarország kormánya38 900 000
5.Tisza Párt16 100 000
6.Nemzeti Ellenállás Mozgalom8 100 000
7.Aktuális7 900 000
8.Jobbik6 200 000
9.Alapjogokért központ4 800 000
10.TV2 Tények4 000 000

(A politikai–közéleti témájú, szponzorált posztokra költött összegek a Facebook Ad Library platformjáról valók, általában pár napos késésben vannak, most a március 29. és április 27. közti időszak költéseit mutatják.)

A hónap posztjai

A hónap legnagyobbat futó posztjainak toplistáját nyomasztóan uralja Magyar Péter. Valójában még annál is durvábban, mint a listából látszik: ha végignézzük a teljes mezőnyt, hogy kinek hány, igazán nagyot villant bejegyzése volt (definiáljuk ezt most úgy, hogy legalább 50 ezer reakciót hozott), azt látjuk, hogy Orbánnak, Szijjártónak és Lázárnak 1–1 ilyen jött össze, miközben Magyarnak 26:

  1. Magyar Péter videója arról, ahogy a színpadról kiosztja az egyik gyűlésén a közönség soraiban megjelent megafonos Bohár Dánielt (érdemes megnézni mellé, hogy ugyanezt a műsort Bohár a saját videójában hogyan adta elő) – 86 100 reakció
  2. Magyar videója arról, hogy egy idős nő autóval tolja el a tiszás aktivisták aláírásgyűjtő asztalát, és még be is szól nekik, hogy szappant kéne főzni belőlük – 84 500 reakció
  3. Magyar a barátnőjével kirándul a Mátrában – 84 000 reakció
  4. Magyar húsvétkor locsolkodik, talpig palóc népviseletben – 80 000 reakció
  5. Magyar posztja arról, hogy megsérült a fia egy focimeccsen, és ezért őt támadta be a fideszes propaganda – 76 600 reakció

Érdemes megfigyelni a témákat, hogy Magyar mennyire profin zongorázik a követői legkülönfélébb érzelmein, a felháborodásra és kárörömre apelláló posztokról egészen simán váltva át cukiskodásba, aztán vissza.

A legtöbb komment:

  1. Magyar videója a tiszás pultot autóval elsodró nőről – 14 600 komment
  2. Lázár János azt magyarázza, hogy Magyar Péter mekkora áruló – 13 600 komment
  3. Magyar élő közvetítése a tiszás nemzeti konzultáció eredményhirdetéséről – 10 500 komment
  4. Magyar sokadik videója arról, ahogy tiszás aktivistákat inzultálnak az utcán fideszes szimpatizánsok – 9900 komment
  5. Orbán posztja arról, hogy a Tisza összefogott Brüsszellel a magyarok ellen – 9400 komment

Itt már csak ötből három poszt Magyaré az élvonalban, viszont elég jellemző a jelenlegi közéleti viszonyokra, hogy a másik kettő is róla szól.

A legtöbb megosztás:

  1. Magyar posztja Kövér László egy 2006-os tévés nyilatkozatáról, amiben arról beszél, hogy az EU-nak nem kéne pénzt adnia a magyar kormánynak – 18 500 megosztás
  2. Magyar videója a „világ legnagyobb bankrablásáról”, vagyis az MNB-s alapítványi botrányról – 16 400 megosztás
  3. Magyar és a videó a tiszás pultnak hajtó autóról – 15 600 megosztás
  4. Magyar videója Bohár leoltásáról – 15 100 megosztás
  5. Magyar videója arról, ahogy Orbán pár éve még teljes mellszélességgel áll ki Ukrajna EU-tagsága mellett (amiről ma már azt mondja, hogy egyenlő a nemzethalállal és a kénköves pokollal) – 14 800 megosztás

Jól látszik, hogy milyen témákat osztanak tovább szívesen Magyar szimpatizánsai: olyanokat, amikről úgy gondolják (amúgy helyesen), hogy a propagandából tájékozódó fideszesek buborékjába egyáltalán nem vagy csak nagyon eltorzítva jutnak be. Az, hogy ezekkel a megosztásokkal mennyire sikerül bevinni oda őket, és elérnek-e ott valamilyen hatást, persze kérdéses. Mindenesetre elég látványos, hogy mennyire aktívan próbálkoznak ezzel a tiszások – ezt leginkább a következő toplista mutatja meg, ami a politikusok posztjaira jött összes megosztás alapján rangsorol.

Magyar és Kulja András itt többet termelt, mint a top 10 többi nyolc szereplője összesen, és hétszer annyit, mint a listára jutó két fideszes – ami egyben magyarázat arra is, hogy a kormánypárti üzenetek hirdetéssel megtámogatott terjesztésére miért költenek olyan sokat. Azért, mert az organikus terjedésben nem állnak túl fényesen:

Megosztások
1.Magyar Péter564 200
2.Hadházy Ákos210 800
3.Jakab Péter103 700
4.Márki-Zay Péter60 700
5.Orbán Viktor55 200
6.Mesterházy Attila51 100
7.Fekete-Győr András46 600
8.Tompos Márton29 500
9.Kulja András28 900
10.Lázár János26 400

Ez volt a Lájkbajnokság 121. epizódja, a sorozat korábbi cikkeit itt olvashatja.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!