Börtönbüntetésre ítélte a bíróság azt a férfit, aki társaival antifasiszta fiatalokra támadt 2019-ben, írja közleményében a Magyar Helsinki Bizottság. A II. és III. Kerületi Bíróság kedden bűnösnek találta az elsőrendű vádlottat társtettesként elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntettében. Tettéért 1 év börtönt kapott, amit a bíró 2 év próbaidőre felfüggesztett, és ez időre elrendelte 34 éves férfi pártfogó felügyeletét. Emellett legalább 15 foglalkozásból álló mások elfogadását segítő érzékenyítő foglalkozáson kell részt vennie, amit 8-10 oldalon kell dokumentálnia.
A jogvédő civil szervezet kiemelte, hogy az ügyészség korábban nem volt hajlandó vádat emelni a most felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt elkövető ellen. Az áldozatoknak csak pótmagánvádas perben sikerült kiharcolni az ítéletet.
A másodrendű vádlottat a bíróság felmentette, de a bíró indoklásában kitért arra, hogy nem bűncselekmény hiányában, hanem azért, mert nem lehetett kétséget kizáróan tisztázni, hogy részvétele a hétfős támadó csapatban mennyiben támogatta az elkövetőket. Ezért őt kellő bizonyíték hiányában bűnsegédként sem lehetett elítélni.
Maga a támadás hat éve történt. 2019. február 9-én a 1945. évi kitörésre emlékeztek a budai Várban és a Városmajorban szélsőjobboldali csoportok, ami ellen antifasiszták tüntettek. A rendezvény után a közeli Bambi Presszónál több antifasiszta egyetemistát megtámadott egy sötét ruhás társaság.
Kettőjüket fizikailag bántalmazták, másik két fiataltól elvették a szivárványos és diákmozgalmi zászlót. Az egyik egyetemistának vér folyt a füléből – őt háromszor ököllel ütötte meg az egyik támadó. Az incidens váratlan volt, egy percig sem tartott. A kiérkező rendőrök nem tudták elfogni a támadókat.
Egy szélsőjobboldali weboldalon még aznap győzelmi jelentésben és fotóval számoltak be az erőszakos akcióról. Emellett kamerafelvételek készültek az elkövetőkről a 6-os villamoson és a környéken is. Egy névtelen telefonos bejelentő még meg is nevezett két támadót. A rendőröknek sikerült azonosítani őket, hogy valóban ott voltak a helyszínen. Egyikük ezt el is ismerte, sőt arról beszélt, hogy társa „beugrott a tömegbe”, ahol a bántalmazás folyt. A társa által verekedéssel vádolt támadó tagadta a bűncselekményben való részvételét, de több érdemi dologról nem tett vallomást.
A rendőrség egyiküknél nem találta elegendőnek a gyanúsításhoz sem, hogy a helyszínen volt, és társait legalábbis jelenlétével támogatta a zászló elvételében, majd maga is fotózkodott. A másik támadó esetében a rendőrök vádemelési javaslatot tettek az ügyészségnek. A vádhatóság azonban a bizonyítékok ellenére sem találta elegendőnek ezt ahhoz, hogy gyűlölet-bűncselekmény miatt vádat emeljen. Ezért a büntetőeljárást megszüntették. Hiába nyújtott be panaszt az áldozatokat képviselő Ivány Borbála, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje, a Fővárosi Főügyészség sem vitte a bíróság elé az ügyet. Az áldozatok ezután döntöttek úgy, hogy pótmagánvádas büntetőeljárást indítanak.
A Magyar Helsinki Bizottságtól Ivány Borbála, a sértettek ügyvédje a mai tárgyalás után elmondta: „Az ítélet komoly figyelemfelhívás a rendőrségnek és az ügyészségnek, hogy végezzen alapos munkát a nyomozások során, különösen az emberi méltóságot sértő bűncselekmények esetében, és védje meg a sértetteket.”