Megszavazta a parlament Hadházy Ákos és a momentumos képviselők kitiltását és pénzbüntetését

A parlamentáris demokrácia magyarországi történetében először tiltottak ki országgyűlési képviselőket az Országházból. Az Országgyűlés hétfő délután jóváhagyta Kövér László határozati javaslatait Hadházy Ákos és öt momentumos képviselő megbüntetéséről, miután március 18-án füstgyertyával zavarták meg a Pride betiltását célzó törvénymódosítás elfogadását.
A füstgyertyát tartó Bedő Dávidot, Lőcsei Lajost és Hadházy Ákost 12 ülésnapról, a karzatról akciózó Gelencsér Ferencet, Sebők Évát és Tóth Endrét 6 ülésnapról tiltotta ki Kövér. A tiltás a szavazást követő napon, kedden lép életbe. Az Országgyűlés munkarendje alapján a tavaszi ülésszakban a három füstgyertyázó képviselő már nem léphet be az Országház területére. Várhatóan csak az őszi ülésszak elején, szeptember közepén térhetnek vissza.
A kitiltás mellett a következő hónapokban rekordösszeget, összesen 82 millió forintot vonnak le a 6 képviselő fizetéséből (a képviselők tiszteletdíjai a betöltött tisztségeik függvényében eltérőek):
- Bedő Dávid: 24 025 140 forint (6 havi tiszteletdíj);
- Lőcsei Lajos: 14 415 084 forint (6 havi tiszteletdíj);
- Hadházy Ákos: 12 012 570 forint (6 havi tiszteletdíj);
- Sebők Éva: 11 211 732 forint (4 havi tiszteletdíj);
- Tóth Endre: 11 211 732 forint (4 havi tiszteletdíj);
- Gelencsér Ferenc: 9 610 056 forint (4 havi tiszteletdíj).
A képviselők fellebbeztek Kövér döntése ellen a parlament mentelmi bizottságánál, amely nem adott helyt a kérelemnek. Az Országgyűlés hétfőn fenntartotta a házelnök döntését, mind a hat képviselő esetében megszavazták Kövér javaslatát. A határozati javaslatokat a Fidesz-KDNP ülésen résztvevő képviselői támogatták, a Mi Hazánk frakció tagjai tartózkodtak, a DK, a Jobbik, az MSZP és a Párbeszéd képviselői pedig nemmel szavaztak.
„Történelmi kitiltásra történelmi ellenállás a válasz” – reagált a parlamenti döntésre Tompos Márton, a Momentum elnöke Facebookon. Szerinte ilyenkor nem elmélkedni és számolgatni kell, hanem cselekedni. „Ez az ügy arról szól, hogy némán tűrjük-e, hogy Orbán Viktor a putyini útra léptesse Magyarországot, aminek a vége egy szegény, elnyomott ország, és az EU-ból való kilépés. Mi nem tűrtük némán, hanem cselekedtünk és másfél hónapja folyamatosan cselekszünk több ezer magyar hazafival együtt. Ellenállunk!” – fogalmazott Tompos a bejegyzésében, és azt is írta, hogy nincs az a pénzbüntetés, rendőri kényszer és parlamenti döntés, ami el tudná őket hallgattatni.
„Minket kitilthatnak, de az igazságot nem tudják!”
A gyülekezési törvény módosításáról szóló márciusi szavazás hamar káoszba torkollt. A tiltakozás nyitányaként a szovjet himnuszt játszottak le, illetve Orbánt és Putyint csókolózva ábrázoló montázzsal szórták tele a Parlamentet a karzatról. A füstgyertyák füstje pillanatok alatt ellepte az üléstermet, többen köhögőrohamot kaptak. A DK-s Komáromi Zoltán véletlen rossz gombot nyomott, Bányai Gábor fideszes képviselőnek sürgős orvosi ellátásra volt szüksége, az ülést vezető Latorcai János pedig bő egy órás szünetet rendelt el a szavazás után.
A jelenetet itt tudja visszanézni:
Kövér László később a határozatában azt írta: az Országgyűlés ülésének akadályozása az egyik legsúlyosabb fegyelmi jogsértés, ami a legfőbb népképviseleti szerv működését, ezáltal pedig az állam alkotmányos működését támadja. „A képviselő példátlan magatartása kihívóan közösségellenes és alkalmas volt arra, hogy megbotránkozást keltve rombolja az Országgyűlés tekintélyét és az ülés méltóságát is.”
A házelnök szerint a képviselők a füstgyertyával nemcsak házszabályi rendelkezéseket sértették meg, hanem a jelenlévők egészségét is veszélyeztették. „A füstgyertya működtetése tűzveszélyt is jelentett közvetlen környezetére, a képviselők testi épségére és a plenáris ülésterem berendezésére is” – fogalmazott Kövér, és azt is írta, hogy a képviselők a médiafigyelem felkeltése érdekében ezek kockázatát teljes mértékben figyelmen kívül hagyták.
„Abszurdnak találjuk, hogy megválasztott parlamenti képviselőket ki lehet tiltani a Parlamentből”
– mondta lapunknak Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője. A fellebbezést is csak azért nyújtották be, mert szeretnék elvinni az ügyet a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságára, és az eljáráshoz előbb minden hazai jogorvoslatot ki kell meríteni. „Az utcán van most dolgunk, és semmi keresnivalónk a parlamentben” – fogalmazott Bedő, és hozzátette: folytatják a gyülekezési jog korlátozása elleni tiltakozást, május 1-jén ők is ott lesznek Hadházy Ákos tüntetésén a Kossuth téren.
A Momentum frakcióvezetője lapunknak megerősítette: a kitiltás idejére a 10 fős frakciójuk egyik tagja sem megy be a parlamentbe, kizárólag a szavazásokon vesznek részt azok, akiket nem büntetett meg a házelnök. Ez azt jelenti, hogy a tavaszi ülésszakban már nem lesznek ott a napirend előtti felszólalásokon, nem kérdezik Orbánt és a kormány többi tagját az azonnali kérdések órájában, de kihagyják a törvényjavaslatok vitáit is. „Jelenleg nem látjuk értelmét a parlamenti munkának” – mondta Bedő. Arról pedig ősszel döntenek majd, hogy a kitiltás lejárta után visszamenjenek-e a parlamentbe.
Kövér László büntetőfeljelentést is tett a füstgyertyás rendbontás miatt. Közleménye szerint Bedő Dávid, Hadházy Ákos, Lőcsei Lajos és ismeretlen tettesek ellen tett feljelentést, mert szerinte „az országgyűlési képviselőkre irányadó magatartási szabályokat megszegve, országgyűlési képviselő társaik testi épségét és egészségét veszélyeztetve jelentős mértékben megzavarták, illetve akadályozták az ülés menetét, azzal a kifejezett szándékkal, hogy megakadályozzák a törvény elfogadását”.

Később a Mandinernek arról is beszélt, hogy a jövőben házelnöki javaslatot tehet a képviselők biztonságának védelmét érintő szabályok módosítására. „Az igazi megoldást azonban nem a házszabály esetleges módosítása jelentheti, hanem az, ha a választók 2026-ban nem támogatnak olyan pártokat és képviselőjelölteket, amelyek és akik nem képesek és nem hajlandók a demokrácia játékszabályainak betartására.”
A fideszes politikus annyira belejött a bírságolásba és kitiltásokba, hogy múlt héten ismét lecsapott, és egy molinó miatt 11 millió forintra büntette Sebők Évát, a Momentum képviselőjét, és további 6 ülésnapról kitiltotta a parlamentből. „Minket kitilthattok, de az igazságot nem” felirattal tiltakozott a Momentum az Alaptörvény 15. módosítása ellen, és a szavazást hangkürtökkel is igyekeztek megzavarni. „A múltkorival együtt több, mint 22 millió forintos bírságot szabott ki rám és 12 ülésnapra való kitiltásomat rendelte el. De bárhogy is próbál megfélemlíteni az ideggyenge házmester, nem fog neki sikerülni” – kommentálta a házelnök döntését Sebők Facebookon.
Korábban Gyurcsány Ferencet és Novák Elődöt is megbüntette Kövér László, a parlamenti ciklus eddigi fegyelmi ügyeiről itt írtunk bővebben.