Ha megállsz, véged: furfangos módszerrel távolíthatják el ezentúl Hadházyékat az Erzsébet hídról
Új, furfangos módszerrel akadályozhatják meg Hadházy Ákosék hídfoglalós tüntetését – legalábbis így is értelmezhető a rendőrség válasza, amit a keddi zavaros tüntetéshalmazzal kapcsolatban feltett kérdéseinkre küldtek.
Kedden 17 órára Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő és a Momentum is demonstrációra invitálta az embereket a Ferenciek terére azok után, hogy az illetékes hatóságok nem vették tudomásul a szintén mára, az Erzsébet hídra tervezett tüntetésüket.
Mindeközben 18 és 19 óra között egy magánszemély demonstrációt jelentett be a hídra.
A bejelentő rendhagyó tüntetést ígért, hiszen a gyalogosok kizárólag a járdán, az autósok pedig az úttesten lesznek, „úgy, hogy közben szépen közlekedik és továbbhalad mindenki”.
Arra voltunk kíváncsiak, a hídra tervezett tüntetést szervező magánszemély kérheti-e a rendőrségtől azt, hogy a Hadházy és a Momentum által odahívott emberek ne léphessenek fel a hídra, akár annak a járdájára.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) ezt válaszolta a Telexnek, a gyülekezési jogról szóló 2018. évi LV. törvény 4. § (3) bekezdését irányadóként idézve: „a gyűlés vezetője a gyűlésről kizárhatja azt, aki a gyűlést súlyosan megzavarja. Akit kizártak, annak a helyszínt haladéktalanul el kell hagynia. Ha a kizárt személy a helyszínt nem hagyja el, a gyűlés helyszínéről a vezető eltávolíttatja. Ha a kizárt személynek a gyűlésen való további jelenléte a közbiztonságot vagy a közrendet közvetlenül veszélyezteti, illetve az mások jogainak és szabadságának sérelmével jár, a kizárt személy eltávolításában a gyűlés vezetője a rendőrség közreműködését kérheti.”
Nézzük csak meg ezt sorban egy képzeletbeli hídfoglalásra vetítve!
Az Erzsébet hídra mondjuk bejelent valaki egy tüntetést, amelynek célja a békés közlekedés melletti kiállás. A rendőrség tudomásul veszi, és biztosítja neki ezt, tegyük fel, a hét minden délutánjára. Ha a tüntetés fő üzenete, hogy mindenki menjen szépen folyamatosan át a hídon, akkor akarva-akaratlanul is minden átsétáló részesévé válik a demonstrációnak.
De mi történik, ha a híd másik oldalán, a másik járdán megjelenik mondjuk egy politikus, egy párt, meg néhány tucat vagy akár néhány száz vagy ezer ember? Ameddig sétálnak, minden rendben van, hiszen pont ezzel ők is csatlakoznak a másik fél által meghirdetett akcióhoz. Ha viszont megállnak, azzal nyilvánvalóan súlyosan megzavarják a gyűlést. Hoppá! A szervező ilyenkor átmutathat rájuk a hídon át, és kizárhatja őket a további ácsorgásból, sőt a sétálásból (magából a gyűlésből) is. Squid Game magyar módra!
A politikusnak és követőinek ilyenkor el kell hagyniuk a helyszínt, nincs több ácsorgás, sőt hídon sétálás sem. És ha nem mennek el? Nos, akkor őket a gyűlés helyszínéről a vezető eltávolíttatja, akár a rendőrség segítségével is. Volt másik tüntetés – nincs másik tüntetés!
És mi van, ha az ácsorgós csapat egyszerűen lelép a járdáról? Akkor már nem a járdán tartózkodnak, ahol a gyalogosok áthaladós gyűlése zajlik! Sajnos ebben az esetben „intézkedésre és szankcióra számíthat, mivel a helyszínén az úttestet nem a KRESZ előírásai szerint veszi igénybe”. A kör bezárult, lehet szépen hazamenni!