Petíciót indítottak a szülők a Külső-Pesti Tankerületi Központ vezetője ellen, több iskolában átszervezéseket terveztek

Petícióban követelik Rábel Krisztina, a Külső-Pesti Tankerületi központ leváltását azok a felháborodott szülők, akiket a tankerület iskoláiban tervezett átszervezések híre kavart fel. Felhívásukat már több mint ezren aláírták. „Érintett, felháborodott és elkeseredett szülő vagyok” – írt egyikük, levelében részletezve a terveket. A birtokunkba került levelek és dokumentumok alapján a több intézményt is érintő tervek közül a legnagyobb felháborodást a XVIII. kerületi Kapocs Magyar-Angol Két Tannyelvű Általános Iskola átszervezése váltotta ki.
Az iskola leendő két első osztályát férőhelyhiányra hivatkozva szeptembertől áthelyeznék a Kandó Téri Általános Iskolába, ami gyalog nagyjából két és fél kilométerre, harmincperces sétára van a Kapocs Iskolától. A telephelyen a Kapocs Iskola pedagógusai tanítanának, és a szakmai programjuk is megmaradna, csak az oktatás helyszíne lenne máshol.
A tankerület vezetője ezt március elején a szülőknek írt levelében azzal indokolta, hogy az iskola jelenlegi telephelyén 16 osztály működik, de az épületben csak 12 olyan osztályterem van, ami megfelel az előírásoknak. Egy birtokunkba jutott dokumentum szerint
tavaly októberben megállapították, hogy a 11. és 12. számú termekben penészgomba miatt nem megfelelő a levegő minősége.
Ezek a termek az alagsorban vannak. A tankerület vezetője szerint ezekkel a körülményekkel nem lehet fenntartani a megfelelő minőségű oktatást. A szülők azonban aggódnak, hogy a szétköltözéssel az iskola is szétszakad. Lapunknak küldött összefoglalójuk szerint a Kapocs Iskola évek óta kiemelkedő szakmai színvonalon működik, minden évben jelentős a túljelentkezés az első évfolyamra. A tanári és szülői közösség között szoros, jó kapcsolat van.
Mivel több érintett szülőnek jelenleg is az iskolába jár az idősebb gyereke, a fiatalabb gyerekük pedig szeptemberben kezdené ugyanott az első osztályt, nekik pluszterhelést fog okozni, hogy az egyik gyereket az egyik, a másikat a másik épületbe kell vinniük. A tanároknak is ingázniuk kellene a két iskola között.
A szülők szerint máshogy is meg lehetne oldani a kialakult helyzetet. Példaként arra hivatkoztak, hogy más tankerületekben konténertantermek telepítésével orvosolják a helyhiányt. Ehhez a szülők szükség szerint hajlandóak lennének anyagi támogatással is hozzájárulni. Arra is hivatkoztak, hogy az iskola az érintett termekbe szellőző berendezést épített be, és ki is takarították a helyiségeket. A termek levegőjének minőségét hivatalosan március 19-én újra ellenőrizték. A közegészségügyi ellenőrzés alapján penészedés, dohszag, vizesedés nem volt a termekben. A szülők ezért arra gyanakodnak, hogy a penészgomba csak ürügy, az átszervezés mögött valójában más okok állhatnak.
Ezért már két tüntetést is szerveztek a tankerület vezetője ellen, az egyik szülő pedig hivatalos panaszlevelet is írt a tankerületnek. A válasz szerint a tankerület megvizsgálta, hogy az iskola befogadóképességéhez képest mennyi a tanulók létszáma. Leírták neki, hogy a tantermeknek számos előírásnak meg kell felelniük, és ezeket is ellenőrizték az iskolában. Vizsgálataik szerint
a kapocs utcai iskolában 11 terem nevezhető osztályteremnek,
azaz ennyi alkalmas teljes osztály befogadására. Ezen felül még 5 csoportterem van az épületben, illetve egy sportpálya, egy tornaterem és egy uszoda. De jelenleg a könyvtárban, az ebédlőben, alagsorban, folyosón és a kiserdőben is tanulnak gyerekek. Mint írták, a gyerekek egészségét és a szakmai munka színvonalának fenntartását tartják elsődlegesnek, a „hatékony fenntartás” kérdéseiről pedig minden évben „mind a pénzügyi, mind a szakmai szempontok figyelembevételével” döntenek.
Azt is írták, hogy a 2025/2026. tanévre tervezett átszervezés ugyan még folyamatban van, de azért tervezik a Kandó Téri Általános Iskolát új telephelyként kijelölni, mert az közel van az iskolához. „Úgy véljük, ez a távolság áthidalható annak érdekében, hogy a tanulók egészséges környezetben, zsúfoltságmentesen, a jogszabályi előírások betartása mellett tanulhassanak.”
A Kapocs Iskola ügye a parlamentben is téma volt, miután Kunhalmi Ágnes, az MSZP képviselője arra kérte Rétvári Bence államtitkárt, hogy álljanak el az átszervezésétől. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszában azt mondta: eldöntött tények még nincsenek, de az látható, hogy a gyerekek és a gyerekek szülei akár ezek között a körülmények között is maradni szeretnének a Kapocs Iskolában. „A döntésnek ezt a véleményt nagyon hangsúlyosan figyelembe kell vennie” – mondta az államtitkár.
Kispesten visszalépett a tankerület
Nem a Kapocs Iskola az egyetlen, ahol a Külső-Pesti Tankerületi Központ átszervezést javasolt. Gajda Péter, Kispest polgármestere március végén a Facebook-oldalára kitett egy posztot, amiben öt XIX. kerületi iskola átszervezéséről írt. Az átszervezésekről a tankerület tájékoztatta őt, és kérte ki róluk a véleményét.
A tervek között szerepelt, hogy a 2028-2029-es tanévtől a Kispesti Gábor Áron Általános Iskola alsó tagozata az intézmény székhelyén, vagyis a Nádasdy utcában, míg a felső tagozat az intézmény telephelyén, vagyis a Fő utcában működne. Tehát felmenő rendszerben különválasztanák az alsó és a felső tagozat oktatását.
Gajda Péter akkor azt írta: vannak olyan módosítások, amelyekkel egyet tudtak érteni, de a Kispesti Gábor Áron Általános Iskola átszervezésével nem, mert ennek szükségességéről semmilyen hatástanulmányt nem láttak.
A polgármester lapunknak azt mondta: a tankerület meg akarta szüntetni a matematika tagozatot és a teljes alsó tagozatot külön épületben akarták elhelyezni. Ez ellen a szülők is tiltakoztak, aminek meg lett az eredménye:
a tankerület hivatalosan is visszalépett az átalakításoktól, de a polgármester információi szerint így is volt negatív hatása az átszervezés tervének.
„Beiratkozás előtt ez elrémisztette a szülőket” – mondta Gajda Péter.
A polgármester szerint a tankerület azért van bajban, mert egy folyamatosan csökkenő gyereklétszámmal kell szembenézniük. 2013-ban például több mint 1800 óvodás ment iskolába a kerületben, 2024-re ez a szám 1290-re csökkent. De ez a jelenség nemcsak Kispesten probléma, hanem országos szinten is.
Ez talán nem meglepő annak fényében, hogy tavaly minden eddiginél kevesebb gyerek született. Az előzetes adatok szerint idén sem jobb a helyzet: februárban 5653 gyerek született, ami 5,8 százalékkal kevesebb az előző év azonos hónapjához képest. A KSH adatai szerint 2024 márciusa és 2025 februárja között 76 658 gyerek született, 8,7 százalékkal kevesebb, mint az azt megelőző 12 hónapban.
A polgármester szerint előbb-utóbb eljöhet az a pont, hogy iskolákat kell bezárni, és elképzelhető, hogy a tankerület valahogy ezt készíti elő. A kerületben például már a harmadik tankerület fenntartásában működő intézmény kerül át egyházi fenntartásba. Szerinte ennek részben az az oka, hogy anyagi szempontból az iskoláknak kedvezőbb lehet az egyházi fenntartás, de azt is hallotta, hogy bizonyos intézmények „menekülnek a tankerülettől”, ezért keresnek másik fenntartót.
Megkerestük a kerületi átalakítások miatt a Külső-Pesti Tankerületi Központot. Rábel Krisztina, a központ vezetője válaszában azt írta, hogy a Külső-Pesti Tankerületi Központ fenntartói kötelességének megfelelően minden évben megvizsgálja intézményeit szakmai-pedagógiai szempontból. „Ezek az átszervezések a legtöbb esetben nem befolyásolják az iskola kialakult működését, általában adminisztratív jellegűek. Szakmai javaslatainkat a felettes szervek felé nyújtjuk be, a véleményeztető eljárást is elindítjuk. Ezek alapján a végső döntést a köznevelésért felelős miniszter hozza meg.”
Három iskolában azért kellett változtatniuk, mert az iskolák alapfeladatai között nem szerepelt az integráltan nevelhető beszédfogyatékos SNI tanulók ellátása. „Ahhoz, hogy az érintett körzetes tanulót fogadhassa az intézmény, bővíteni szükséges a szakmai alapdokumentumokat. A tanulók fejlesztése a Kispesti Móra Ferenc Óvoda, Általános Iskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény utazó gyógypedagógusi hálózatának együttműködésével valósul meg.”
A Gábor Áron Iskola átszervezésének tervét a romló eredményekkel magyarázta. Azt írta, hogy az iskola az elmúlt években „kedvezőtlen eredményességi mutatóval rendelkezett, ez érintette a továbbtanulási, hiányzási, lemorzsolódási, illetve kompetenciamérési mutatóit”. Az átszervezést azért javasolták, hogy „mindkét telephelyen azonos oktatási módszerekkel, oktatási programmal biztosítsuk a gyermekeknek a megfelelő nevelést-oktatást.”
A tankerület szerint ezekből látható, hogy ők szakmailag megalapozott javaslatokat tettek az iskolák átszervezésére, a döntéseiket a hatályos jogszabályoknak megfelelően, kizárólag a gyerekek érdekében hozták meg és így fognak tenni a jövőben is.